Švábenský přijal od podnikatele peníze za interní informace. (Ilustrační snímek)

Švábenský přijal od podnikatele peníze za interní informace. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Elitní policista dostal šestileté vězení. Přijímal úplatky za informace

  • 2
Krajský soud v pátek Brně potrestal policistu z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Stanislava Švábenského šestiletým vězením. Soud uznal policistu vinným z přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a podvod. Podnikateli vynášel informace, za ně si přišel na stovky tisíc korun.

Soud uznal vinným Švábenského z toho, že za poskytování informací podnikateli s barevnými kovy Janu Švédíkovi dostal stovky tisíc korun a nové auto. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhájce Švábenského si vzali lhůtu na rozmyšlenou.

Švábenský také zavedl Švédíka do systému policie jako informátora. Díky tomu například zjišťoval, zda mu neodposlouchávají telefon. Policista se obhajoval tím, že se snažil získat důvěru trestně stíhaného Švédíka. Soud k tomu ale nepřihlédl.

„Policista nesmí vyvolat v informátorovi pocit, že bude tolerovat jeho protiprávní jednání. Pokud se policista snažil infiltrovat do oblasti tím, že s ním chce spolupracovat, pak je prokázáno, že tuto povinnost porušil. Kromě toho má policista povinnost postupovat tak, aby ho informátor nevyužíval a neřídil,“ uvedla soudkyně Jaroslava Bartošová.

Švábenský pracoval v brněnské expozituře. Podle soudu v době od roku 2009 až 2011 ve Zlíně a na dalších místech opakovaně zjistil a předal Švédíkovi informace o postupu trestního řízení, které policie proti podnikateli vedla.

Švédík si už ve vězení odpykává osm let

„Přijal za to nejméně 250 tisíc korun a potom nové vozidlo Kia Ceed za 368 tisíc korun,“ sdělila Bartošová. Švábenskému to však nestačilo, a proto Švédíkovi namluvil, že policisté začali vyšetřovat jeho kamaráda. Nabízel se, že může vyšetřování zastavit. „I když věděl, že se to nezakládá na pravdě, přijal za to 200 tisíc korun,“ doplnila Bartošová.

Podle ní byla polehčující okolností policistova beztrestnost. „Přitížilo mu však to, že páchal trestnou činnost delší dobu, měl na svědomí více skutků a jeho motivem byla ziskuchtivost,“ zdůvodnila verdikt Bartošová.

Obžalobě kromě Švábenského čelili také podnikatel Švédík a celnice Světlana Ťavodová. Švédík se zpovídal z podplácení, protože dával Švábenskému peníze za informace.

Ťavodová čelila obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že podle obžaloby poskytovala Švédíkovi informace od celníků. Ženu soud zprostil obžaloby. U Švédíka upustil od potrestání s ohledem na to, že si odpykává ve vězení téměř osm let za organizované podvody při prodeji barevných kovů. Ani jeden ze tří obžalovaných nebyl u závěrečného soudu přítomný.

Podle státního zástupce Petra Bejšovce byla u tohoto případu míra společenské škodlivosti velmi vysoká vzhledem k pozici elitního policisty.

„Soud k tomu také přihlédl. Trest Švábenskému v hrubých obrysech koresponduje s mým návrhem a zcela se ztotožňuji s rozhodnutím u Švédíka. U Ťavodové rozhodnutí s mým návrhem nekoresponduje, ale nejprve se seznámím s písemným vyhotovením rozsudku a potom zvážím další kroky,“ doplnil Bejšovec.

,