Brno letos vyzkouší změnu při nákupu energie. Chce je pořídit na soukromé burze...

Brno letos vyzkouší změnu při nákupu energie. Chce je pořídit na soukromé burze v Kladně. Ilustrační foto. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Brno nakoupí energie přes firmu lidovců, městské části to kritizují

  • 14
Brno nečekaně ustoupilo od nákupu energie na e-aukcích. Místo toho energii v hodnotě stovek milionů objedná na soukromé burze v Kladně, kterou odborníci kritizují jako neprůhlednou. Prostředníkem bude firma koaličních lidovců. Některé městské části se postavily proti.

Jako každý rok i letos v lednu dorazila starostům 29 brněnských městských částí z magistrátu smlouva. Díky ní se mohli v roce 2016 opět připojit do městského systému elektronických aukcí a šetřit na nákupu energií. Když ale tentokrát starostové dokument podepsali a odeslali zpět, měsíce se nic nedělo.

Až v září na radnice přišla z magistrátu nová smlouva. Energie na rok 2016 už nemají nakupovat prostřednictvím e-aukcí, ale přes obecně prospěšnou společnost Organizačně správní institut, která zajistí hromadný nákup na Českomoravské komoditní burze Kladno.

Vyjádření Českomoravské komoditní burzy Kladno

k článku MF DNES a iDNES.cz

Komoditní burza není soukromou firmou, ale státem regulovaný a dozorovaný subjekt zakládaný za účelem organizování komoditních trhů, přičemž burza vytváří pouze rámec k těmto obchodům, ale sama se obchodů neúčastní. Komoditní burza nemůže rozdělovat hospodářský výsledek svým členům a případný zisk může použít jen na další rozvoj organizovaných komoditních trhů.

ČMKBK jako národohospodářská instituce musí být striktně apolitická. Jako veřejní zadavatelé na ní obchodují ministerstva, kraje a stovky měst a obcí bez ohledu na to, která politická strana je ve vedení těchto orgánů, samosprávných celků a územních jednotek. Komoditní burza má striktně nastavené mantinely, mechanismy obchodování, burzovní pravidla, je přísně dozorována a transparentní.

Richard Brabec nikdy nebyl spoluvlastníkem žádné firmy, která by byla členem, zakladatelem či spoluvlastníkem burzy, nebo by měla s burzou obchodní vztah. Byl pouze generálním sekretářem burzy, a to v letech bezprostředně následujících po vzniku ČMKBK (od dubna 1995 do dubna 1997). Od července 2010 do ledna 2014 byl Richard Brabec členem burzovní komory (statutární orgán burzy), kam byl však jmenován nikoliv burzou, ale státem, a to nikoliv podle politického klíče, ale jako expert, tehdy v orgánech Svazu chemického průmyslu ČR, orientující se v problematice komoditních obchodů a komoditních burz a zastupující zájem státu (ministerstvo zemědělství).

Tvrzení, že na ČMKBK „lze nakupovat pouze prostřednictvím tzv. dohodců, což jsou čtyři firmy, které jsou personálně propojené“, nepochybně vychází z kontroverzní reportáže pořadu České televize Reportéři ČT, která však sama uznala, že žádné personální propojení dohodců v současnosti neexistuje.

Brněnští radní firmu vybrali bez výběrového řízení. Jde přitom o společnost, kterou založili a vedou lidovci. Tedy jedna z koaličních stran na brněnském magistrátu. Ve správní a dozorčí radě sedí tři jihomoravští poslanci KDU-ČSL: Jaroslav Klaška, Josef Uhlík a Jiří Mihola. V dozorčí radě jsou i krajský zastupitel za KDU-ČSL Zdeněk Nekula a radní Vyškova za tutéž stranu Antonín Brtník.

Samotný Organizačně správní institut, který si Brno vybralo, navíc nemá pro obchodování na komoditní burze Kladno licenci. Prostředník si tak musel najmout prostředníka, akciovou společnost Fin-servis.

Někteří starostové jsou proti

Některé městské části tak odmítly smlouvy s neziskovkou podepsat. „Je to velká ostuda, hlavně města Brna. Není jasné, jak byla firma vybrána, a je minimálně pochybnost, jestli to bylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách,“ popsal starosta Brna-Líšně Břetislav Štefan z ČSSD, která je na magistrátu v opozici. Radní Líšně smlouvu odmítli.

Počítat, zda se její uzavření městské části finančně vyplatí, chce teď i starosta Slatiny Jiří Ides (ČSSD). Místostarostovi Řečkovic Oliveru Pospíšilovi (ČSSD) navíc vadí, že ve firmě sedí jen lidovci. „To byl jeden z důvodů, proč se nám do toho nechtělo. Firma nemá žádné velké zkušenosti,“ popsal Pospíšil.

Lidovci, kteří magistrátu vládnou v koalici s ANO, zelenými a Žít Brno, přitom připouštějí, že firmu na magistrát „protlačili“ oni. „Prosazovala jsem to bez jakéhokoliv bočního úmyslu. Jde mi o to, aby město dobře nakupovalo energie,“ tvrdí lidovecká náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková.

Jak už dříve MF DNES napsala, Organizačně správní institut původně vznikl kvůli poskytování stejné služby Jihomoravskému kraji, kde lidovci také spoluvládnou. A svým spolustraníkům, kteří ve firmě sedí, krajští radní rovnou poslali na letošek dotaci 1,6 milionu korun.

„Pokud jsou podmínky pro město optimální, pak je nám jedno, kdo to obchoduje,“ myslí si primátor Petr Vokřál (ANO).

Podle plánů magistrátu nebude přes Organizačně správní institut nakupovat energie jen město a městské části, ale i příspěvkové organizace. Ročně by mělo jít v součtu až o stovky milionů korun.

Žádný zisk jim údajně neplyne

Podle náměstka primátora Richarda Mrázka (ANO) vybralo město lidoveckou firmu bez výběrového řízení proto, že za její služby nedá ani korunu. Provizi 1,4 procenta z cen za energie zaplatí jen kladenské burze.

Co tedy lidovci z provozu společnosti mají, není jasné. Žádný zisk jim z ní podle jejich vyjádření neplyne. Podle účetní závěrky Organizačně správní institut loni skončil v minusu bezmála 160 tisíc. Společnost ovšem podle dokumentu vynaložila půl milionu na „ostatní služby“ a dalšího půl milionu na platy, což je desetinásobek předchozího roku.

Českomoravská komoditní burza Kladno

- Jedná se o soukromou firmu. Lze na ní nakupovat pouze prostřednictvím tzv. dohodců, což jsou čtyři firmy, které jsou personálně propojené. Kritéria jejich výběru nejsou podle pořadu Reportéři ČT známa.
- Členem burzovní komory byl do loňského ledna i ministr Richard Brabec (ANO), který burzu spoluzakládal. Pět let ji i vedl.
- Přes burzu za miliardy obchodují ministerstva, kraje i některé obce.

„Bylo to třeba vybavení kanceláří, ale i poradenství a právní služby. Najali jsme další zaměstnance. Předtím jsme fungovali díky dobrovolníkům,“ obhajuje to ředitel institutu Michal Pummer, který v minulosti za lidovce rovněž kandidoval. Jeho manželka je poradkyní hejtmana Michala Haška (ČSSD).

Zatímco lidovecký podnik je obecně prospěšnou společností, která ani nesmí generovat zisk, kladenská burza je soukromá firma. Experty je kritizována za napojení na politické strany a neprůhledný chod. Navíc podle nich není jasné, zda město na burze opravdu ušetří.

„Elektronické aukce jsou jednodušší, dosahuje se v nich lepší ceny a jsou transparentnější. Elektronická stopa, která obsahuje záznam všech transakcí, se uchovává roky,“ řekl prezident Asociace pro standardizaci a rozvoj elektronických výběrových řízení Miloslav Kaplan.

Podle navržené smlouvy jsou maximální ceny energií, které město může získat, vyšší než dosud. Mnozí starostové ale říkají, že dva měsíce před koncem roku ani jinou možnost než přistoupit na podmínky magistrátu nemají. Sami už energie totiž vysoutěžit nestihnou.

„Záležitost jsme rozsáhle diskutovali půl roku. Komoditní burza je jednodušší z pohledu času i vysoutěžené ceny,“ uvedl náměstek Mrázek, který návrh do rady předkládal. Podle něj mělo v minulosti město špatnou zkušenost s e-aukcí plynu, u které se lepší cenu vysoutěžit nepodařilo, a proto se koalice rozhodla způsob nákupu změnit.

,