Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží.

Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Epidemii žloutenky v Brně mohou znovu rozjet trhy, vakcína došla

  • 11
Po dvou týdnech výrazného nárůstu počty nemocných žloutenkou v Brně opět klesly. Za minulý týden hygienici nově evidují třináct nemocných. Záchranou v nekontrolovatelné epidemii této vysoce infekční „nemoci špinavých rukou“ by mohlo být chladnější počasí.

Jenže přichází i čas svatomartinských a vánočních trhů. A s nimi vysoká koncentrace lidí na jednom místě a předávání peněz a jídla z jedné ruky do druhé bez jakékoli možnosti si je umýt.

Žloutenku nemíní podcenit ani hygienici, ani pořadatelé brněnských vánočních trhů.

„Velmi přísná hygienická opatření přijali organizátoři už v minulém roce, kdy se zaváděl systém vratných obalů na vánočních trzích. Pro letošní rok plánujeme v průběhu trhů také namátkové kontroly, které budou dodržování hygienických pravidel sledovat,“ uvedla za pořadatele Adéla Nováková.

Na preventivní opatření se chystají i hygienici, ale nic konkrétního říct nechtějí. „V současné době je to ve fázi příprav a o všem budeme včas informovat,“ řekla Radka Boháčová z jihomoravské hygienické stanice.

Odborníci nedovedou odhadnout, zda přicházející mráz může žloutenku přece jen přidusit. „Těžko říct, jak se to bude vyvíjet. Nelze predikovat, jestli bude počet nakažených klesat. Klidně může být příští týden dvacet nových případů. Musíme počítat s padesátidenní inkubační dobou,“ dodala Boháčová.

Vakcíny kvůli epidemii došly

Ani v dalších týdnech tak lidem nezbývá nic jiného než si pořádně mýt ruce, minimálně před jídlem a po návratu domů. A na akcích s větším počtem lidí mít u sebe alespoň antibakteriální gel.

I proto, že s dalším preventivním opatřením - očkováním - nemohou Brňané v těchto dnech počítat. Nejsou vakcíny.

„Očkovací látky kvůli epidemii zkrátka došly. Netýká se to ale vakcín určených pro děti,“ sdělil za distributorskou firmu Avenier Petr Foukal. Jenže nakažených dětí je jen minimum, z dosud zaznamenaných 389 nemocných lidí je nejvíc dospělých mezi 25 a 44 lety.

Nedostatek vakcín už proto pocítili například v brněnské ordinaci Oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu.

„Očkovacích látek je opravdu nedostatek. Zájem převyšuje naše možnosti, nemůžeme lidem vyhovět,“ řekla Anna Přívorová z očkovacího centra. Dodala, že nedostatek je pouze u vakcín proti žloutence typu A, kombinované vakcíny proti typům A i B je dost. To potvrdil i Petr Foukal: „Nevýhodou je, že je dražší a jsou u ní nutná dvě přeočkování.“

Slibované očkování bezdomovců se zatím nekonalo

Situaci, kdy na trhu není dostupná vakcína proti žloutence, proto řeší i ministerstvo zdravotnictví a slibuje dodávky.

„Očkovací látky pro očkování na žádost budou k dispozici na konci listopadu,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Zástupce distributora ale hovoří jen o dodávce omezeného množství, které nejspíš za pár týdnů zmizí. „Dostatek látek by měl být na českém trhu až na začátku příštího roku,“ dodal.

Proočkovaných také stále není asi tři sta bezdomovců, jejichž vakcinaci již od srpna avizuje brněnský magistrát. Právě z této sociální skupiny se infekce začala šířit (psali jsme zde).

„Nemocnice Milosrdných bratří, kde tato očkování probíhají, řeší, jak organizačně tuto akci zajistit. Je totiž nutné dodržet podmínky, za kterých může k očkování docházet. To už je nyní zcela v kompetenci nemocnice,“ řekla Kateřina Gardoňová z tiskového střediska magistrátu. Marta Ondříková z Nemocnice Milosrdných bratří také mluví stále o přípravách.

Žloutenka se v několika případech rozšířila z Brna do okolních krajů. Na Zlínsku hygienici prokázali souvislost s epidemií v Brně u devíti nakažených ze čtrnácti, což je nejvíce ze všech sousedních krajů.