Kvůli opravám v současnosti uzavřený zámek v Moravském Krumlově.

Kvůli opravám v současnosti uzavřený zámek v Moravském Krumlově. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Krumlovu chybí turisté, Epopej se ani do opraveného zámku zatím nevrátí

  • 0
V Moravském Krumlově finišuje oprava části tamního zámku, kde byla téměř půl století vystavena Muchova Slovanská epopej. Cyklus obrazů však zůstane další dva roky v Praze a poté poputuje do Japonska. Moravský Krumlov se tak potýká s tím, jak do města přilákat návštěvníky.

Skřípání a rány, které by nyní zaslechl zatoulaný návštěvník zámku v Moravském Krumlově, znějí jak zvuky z mučírny. Pro zámek jsou však blahodárné a doslova ozdravné.

Boj o epopej

  • Alfons Mucha začal cyklus dvaceti obřích pláten malovat v roce 1911. Dokončil ho o 18 let později a odkázal ho Praze. Ta však ani po desetiletích neměla pro vystavení Epopeje prostory.
  • Plátna byla mezitím hlavním turistickým lákadlem v Moravském Krumlově.
  • V roce 2010 ale pražští radní rozhodli o tom, že se Epopej do léta přesune do Prahy. Moravskému Krumlovu poté vypršela zápůjční smlouva. Praha však stále neměla vhodné prostory a Moravský Krumlov se pláten nechtěl vzdát.
  • Po vleklých sporech si Praha odvezla plátna v listopadu 2011. Od května 2012 jsou vystavena ve Veletržním paláci.

Doprovázejí totiž například vytrhávání necitlivě osazených zárubní dveří z minulého století. Místo nich dělníci instalují nové. A dokončují opravy prvních místností, které se letos na jaře otevřou veřejnosti.

"Plníme slib, že zámek opravíme tak, aby zde mohla být v důstojných podmínkách opět vystavena Muchova Slovanská epopej," zhodnotil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

Opravy za osm milionů korun

Zámek, který vlastní společnost Incheba, si město v roce 2012 pronajalo s podmínkou, že firma bude nájem investovat do oprav.

Památka byla totiž v havarijním stavu a kromě vystavené Epopeje byla pro návštěvníky nepřístupná. I proto zámek zřejmě čtenáři serveru iDNES. cz předloni vybrali jako památku, která si v Jihomoravském kraji nejvíce zaslouží opravu (o anketě čtěte zde).

Incheba do oprav za poslední dva roky investovala přes osm milionů korun.

"Máme za sebou opravu pěti sálů druhého podlaží východního křídla zámku. Bylo nutné vybourat nákladní výtah a odstranit nevhodné vestavěné příčky z dob komunismu, které byly velmi necitlivě zasazeny do interiéru zámku, odstraňovaly se zazdívky, poškozené parkety, novodobé dlažby a obklady," popisuje mluvčí Incheby Markéta Holatová.

Oprav se dočkala také kaple a především rytířský sál, kde byly dříve vystaveny Muchovy obrazy. "V roce 2014 bychom rádi ještě dokončili opravu jednoho posledního sálu východního křídla, kde bude potřeba nejdříve opravit stropní konstrukci, která je v havarijním stavu," doplnila Holatová.

Moravskému Krumlovu to však zatím není nic platné. Galerie hlavního města Prahy a Národní galerie totiž v půli prosince podepsaly smlouvu o tom, že budou plátna další dva roky vystavena v Praze.

Poté je Praha plánuje zapůjčit do Japonska. Chvíle, kdy by se výjimečný cyklus pláten mohl vrátit do Moravského Krumlova, se tak stále vzdaluje. Muchovo dílo zde bylo přitom vystaveno od roku 1963, kdy o něj Praha nejevila zájem a neměla pro něj ani vhodné prostory.

Chybí turisté, zavírají podniky

Praha si plátna odvezla po vleklých tahanicích koncem roku 2011 a Krumlovští se od té doby potýkají s tím, na co nalákat turisty.

"Ročně jich kvůli Epopeji přijelo pětadvacet až třicet tisíc. A navštívili nejen zámek. Rozjeli se také na výlety do okolí, navštívili Znojmo či Dukovany a žil díky nim celý region," vzpomíná na nedávnou dobu starosta Třetina.

Teď ovšem do města míří lidé nanejvýš na jednodenní akce, jako je například Burčákobraní či hudební festival Vrabčák.

"Dříve to zde o víkendech a o prázdninách žilo. Teď je město mrtvé," povzdechl si například provozní hotelu Epopej Lukáš Havel. Zaplnit dvaadvacet pokojů je tak pro hotel nyní takřka nemožné.

"Zkrachovalo také několik restaurací," zhodnotil starosta, který by rád viděl slavné dílo zpět na jižní Moravě.

Vedení města proto chce udělat vše pro to, aby zámek opět ožil. "Pokud chceme, aby byl o region opět zájem, bez zámku to nepůjde. Nejjednodušším způsobem by samozřejmě byl návrat Epopeje, ale určitě jsou i cesty, jak oživit zámek bez ní," myslí si starosta Třetina.

Pro letošek tak město chystá v opravených místnostech několik výstav. K vidění by zde měla být například díla jednoho z významných současných umělců, jehož jméno zatím nechce radnice prozradit.

Kromě toho také vedení města jedná s Inchebou o tom, že by Moravský Krumlov zámek odkoupil. Jednání o ceně však zatím žádná ze stran nekomentuje.

"Pokud bychom se dohodli, představíme občanům možnosti, jak by se zámek dal využít a z čeho bychom mohli platit jeho provoz. Zda se tak skutečně stane, však nemůže rozhodnout jen 21 zastupitelů. Lidé by to museli odsouhlasit v místním referendu," slíbil starosta Třetina.