Výsledky voleb do Evropského parlamentu budou známé až v neděli večer. Ilustrační foto

Výsledky voleb do Evropského parlamentu budou známé až v neděli večer. Ilustrační foto | foto: David Port, MAFRA

Sázky na evropské volby přitáhly Jihomoravany, jeden vložil 60 tisíc

  • 3
Volby do Evropského parlamentu začínají. S otevřením volebních místností uzavírají bookmakeři sázky na jejich výsledky. Jihomoravan vsadil šedesát tisíc na ANO, jiný může vyhrát 600 tisíc korun, když ve volbách zvítězí ODS.

V pátek a v sobotu dostanou voliči šanci rozhodnout, které zástupce za sebe na dalších pět let vyšlou do Evropského parlamentu. Volební místnosti se otevřou ve dvě hodiny po poledni, ve stejnou chvíli také sázkové kanceláře ukončí možnost na výsledky voleb vsadit.

Který kandidát se do parlamentu dostane, kolik získá která strana hlasů či kdo bude absolutním vítězem? Právě na tyto otázky mohli sázkaři své peníze vsadit. A někteří Jihomoravané se riskovat nebojí.

Kdy a jak volit do europarlamentu

Kdy: pátek 14:00 - 22:00 sobota 8:00 - 14:00

Kde: Volební místnosti jsou většinou na stejném místě, kde jsou lidé zvyklí obvykle volit. Místnost lze dohledat na vývěsní desce obce, na internetu či v korespondenci, která přišla s hlasovacími lístky.

Jak: Volič vloží do obálky jeden hlasovací lístek (strany, kterou chce volit). Na lístku může zakroužkovat maximálně dvě jména - tím dá vybranému kandidátovi přednost před všemi nad ním. (Pokud pak dotyčný označený dostane alespoň 5 % hlasů ze všech, které strana získala, automaticky se posouvá na první místo).

"Zajímavou sázku podal klient v Brně, když vsadil dva tisíce korun v kurzu 300:1, že eurovolby vyhraje ODS. Pokud by se to opravdu stalo, znamenalo by to, že by vyhrál 600 tisíc korun," popisuje zajímavé jihomoravské sázky mluvčí společnosti Tipsport Jiří Hadrava.

Jiný Jihomoravan si je zase jistý vítězstvím hnutí ANO. "Na pobočce v Brně totiž někdo složil šedesát tisíc korun na to, že hnutí ve volbách opravdu zvítězí," informoval mluvčí společnosti Fortuna Petr Šrain.

Zástupci jižní Moravy jsou na celostátních kandidátkách nízko, moc šancí na křeslo ve Štrasburku tak nemají. Na konkrétní politiky z kraje tak lidé téměř sázet nemohli.

Na Lišku vsadilo devět lidí

Jedinou výjimkou byl Ondřej Liška, který z Brna pochází a který vede celostátní kandidátku Strany zelených. Na to, že by se Liška do parlamentu dostal, vypsala Fortuna kurz 5.75. Naopak na Liškův neúspěch byl kurz 1.07.

"Podle bookmakerů je vysoká pravděpodobnost, že se Liška do parlamentu nedostane. A sázkaři očividně názoru bookmakerů věří - 99 procent sázek přišlo totiž právě na to, že Liška neuspěje. Na jeho úspěch jsme přijali devět tiketů," popisuje Šrain.

Mezi téměř čtyřicítkou stran, které se snaží křesla ve Štrasburku získat, je i regionální strana Moravané. Ta je však bookmakery považována za outsidera. Na to, že by se strana do parlamentu dostala, kancelář vypsala kurz 1000:1.

"Pokud by si člověk vsadil stokorunu, výhra by činila sto tisíc. Každopádně jejich úspěchu asi voliči nevěří, nikdo si na ně totiž nevsadil," dodal Šrain.

O regiony v evropských volbách nejde

Regionální zájmy při evropských volbách ostatně valný význam nemají. Představa, že by kandidáti pocházející z jižní Moravy v Evropském parlamentu kraj opravdu reprezentovali (jak někteří slibují), je podle bývalého europoslance a primátora Brna Petra Duchoně nepravděpobobná.

"Kandidovat do Evropského parlamentu pod heslem, že zajistím finance pro svůj kraj, je hodně podbízivé a falešné," říká Duchoň.

Podle jeho zkušenosti poslanec v Evropské unii reprezentuje celou zemi. "Je jedním ze 751 dalších, jeho hlas nemá zdaleka takovou váhu jako třeba v zastupitelstvu města Brna," vysvětluje Duchoň.

Pokud by však Jihomoravané chtěli na kandidátkách přece jen zástupce známé z jižní Moravy podpořit, mohou. "Volič může na hlasovacím lístku zakroužkovat maximálně dva kandidáty, které upřednostňuje. Pokud některý kandidát dostane alespoň pět procent z hlasů, které strana získá, přeskakuje všechny kandidáty před ním a křeslo v parlamentu připadá právě jemu," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Kandidáti sází na preference

Mezi kandidáty, kteří jsou z jižní Moravy, má k poslaneckému mandátu asi nejblíže dosluhující sociálně demokratická europoslankyně Zuzana Brzobohatá, která pochází z Tišnova. Na kandidátce ČSSD obsadila sedmé místo.

"V minulém období jsme měli v parlamentu sedm zástupců, doufám, že tento počet minimálně obhájíme," tvrdí.

Na preferenční hlasy sází zastupitel Brna-střed Bohumil Straka (TOP 09), který figuruje na deváté příčce kandidátky. "Věřím, že mě podpoří myslivci, tomuto oboru se dlouhodobě věnuji, v celé zemi je jich sto tisíc," uvedl.

Pátým Jihomoravanem na kandidátce ODS je pak Aleš Musil, předseda ODS Brna-jih a současný bruselský úředník. Brněnský zastupitel za zelené Mojmír Vlašín je ze zástupců kraje na kandidátkách stran vůbec nejvýše, obsadil třetí místo, strana se však dlouhodobě snaží o překonání pětiprocentní hranice.

Jedno však všechny krajské kandidáty spojuje, pokud neuspějí teď, za tři měsíce to mohou zkusit znovu v boji o místní radnice. A většina z nich to nevylučuje.

Na Blanensku lidé rozhodnou i v referendech

Voliči z Blanenska budou dnes a zítra vhazovat své hlasy do dvou volebních uren. Ve Velenově a Šebetově budou kromě voleb do Evropského parlamentu rozhodovat také v místních referendech. Ve Velenově u Boskovic budou rozhodovat o tom, zda obec postaví rozhlednu na svém katastru. Odpovídat bude 169 voličů.

"Aby bylo referendum platné, musí přijít minimálně 35 procent oprávněných voličů. Pak už bude záležet jen na tom, která strana bude mít nadpoloviční většinu," řekl starosta Velenova Jan Havelka.

Ve stejnou dobu jako ve Velenově budou rozhodovat o budoucnosti projektu na území svojí obce také lidé v Šebetově. Tam budou odpovídat na otázku, zda souhlasí se stavbou Středisko energetického využívání a recyklace surovin.

Zatímco výsledky evropských voleb nebudou známé dříve než v neděli v noci, o výsledcích místních hlasování bude jasno už v sobotu odpoledne.