Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Domovy pro seniory budou sdílet údaje o místech. Žádosti zaktualizují

  • 0
Evidenci žadatelů a uživatelů sociálních služeb spustí v prosinci Jihomoravský kraj. Díky získaným údajům bude moci svou pozornost účinněji zaměřit na podporu terénních a ambulantních služeb, které seniorům umožní co nejdéle zůstat v prostředí domova.

Na úterý svolal krajský odbor sociálních věcí kvůli zavedení novinky poradu všech poskytovatelů sociálních služeb v kraji, včetně sedmnácti zařízení zřizovaných hejtmanstvím.

„Představíme jim rozšíření Krajského informačního systému sociálních služeb o modul, který bude sloužit k detailnímu monitoringu žadatelů a uživatelů domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a domovů pro osoby se zdravotním postižením,“ uvedl vedoucí odboru sociálních věcí Martin Petřík.

Modul bude umět vygenerovat informace o počtech stávajících klientů jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb, o počtech zájemců o službu a bude podporovat kontrolu duplicit při zadávání nového zájemce. Umožní také sdílení informací o počtech neobsazených míst.

Žádosti o umístnění v domově důchodců nebude nutné podávat znovu, ale bude potřeba je zaktualizovat. „Žadatelé nebudou muset sami aktivně doplňovat žádné informace, domovy pro seniory se na ně postupně samy obrátí s žádostí o aktualizaci údajů uvedených v žádosti,“ ujistil Petřík.

Zařízení budou informace sdílet

Spuštění nového modulu kraj plánuje nejpozději do poloviny prosince. Údaje z něj budou podkladem pro plánování sociálních služeb. Rychlejší umisťování seniorů do domovů však není cílem. „Prioritou je podporovat terénní a ambulantní služby, aby senioři mohli co nejdéle zůstat ve svém domácím prostředí,“ doplnil vedoucí odboru.

Poskytovatelé těchto služeb mohou seniorovi například vozit jídlo či mu jezdit pomáhat při hygieně a dalších běžných úkonech.

Domovy pro seniory jsou plné, na umístění se často čeká pět i více let. V nich i léčebnách dlouhodobě nemocných se obležnost (využití lůžkového fondu) často pohybuje kolem 98 procent. Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí bylo na konci roku 2014 v domovech pro seniory na jihu Moravy na tisíc lidí ve věku nad 65 let v přepočtu pouze asi 14 míst. Celorepublikový průměr je dvacet míst. Hned po Praze a Libereckém kraji na tom byl jih Moravy nejhůř. Měl také nejvíc neuspokojených žádostí hned po Zlínském kraji.

Lépe si vedl v počtu míst v zařízeních se zvláštním režimem, která jsou určená třeba pro lidi s demencí.

„Jde o to, aby se evidence zaktualizovala, budeme mít díky ní vetší přehled. Nyní mají uchazeči více podaných žádostí a musíme spoléhat na to, že nám to příbuzní oznámí, když dotyčného přijmou někde jinde, nebo když zemře. Mělo by se to zprůhlednit,“ uvedla Marcela Uhříčková, vedoucí sociálního úseku v domově pro seniory na Nopově ulici v brněnských Židenicích.

Celkem mají na seznamu čekatelů přes 520 lidí, jen za letošek evidují na tři sta nových žádostí. Kapacita zařízení je přitom 225 lůžek. „Díky registru zřejmě bude jasnější, kolik míst v kraji celkem chybí . Každé zařízení dá do evidence klienty, kteří k nim nastoupili, nebo u kterých byli na nějakém šetření a dozví o tom i ta ostatní,“ doplnila.