Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: EkoWATT

Evropská unie přidá peníze na zateplení domů

Ten, kdo se rozhodne, že si zateplí dům, ušetří. A nejen to. Teď má šanci dostat na to i peníze. Evropská unie totiž slíbila, že do Česka pošle třináct miliard korun na zateplení domů.

"Tu sumu vyjednala pracovní skupina našeho ministerstva a musí ji ještě schválit Evropský parlament," uvedla Kateřina Kolářová z ministerstva pro místní rozvoj.

Z jakého programu se tyto peníze budou čerpat, kdo na ně dosáhne a za jakých podmínek, to by se mělo podle Kolářové vyřešit zhruba do poloviny tohoto roku.

Už nyní je však téměř jisté, že tyto evropské peníze nepůjdou jen na panelové domy, ale i jiné budovy včetně rodinných domů.

Brusel na tyto opravy bytů přispíval již dříve, ale peníze posílal jen do problémových čtvrtí měst, které měly nad 20 tisíc obyvatel.

Podpoří i ekologické domky

"Takto se otevře možnost finančně podpořit ekologické úpravy bytů bez ohledu na to, kde stojí," řekla Kolářová.

Největší efekt má zateplování panelových domů, v nich žije asi čtvrtina obyvatel. Mohou ušetřit až polovinu nákladů na vytápění. V Brně i v jiných městech se však už zateplují i fasády domů z padesátých let, přestože z nich neuniká tolik tepla jako z panelových domů.

Zateplování je nyní kvůli rostoucím cenám energie velkým hitem, kvůli finanční krizi však nyní hrozí, že se zpomalí.

"Lidé jsou nyní opatrnější, banky také a úvěry zdražily. Tyto dotace z Bruselu by mohly lidi přesvědčit, aby i za této situace do těchto úprav domů dál investovali a v kraji by se mohlo realizovat mnoho projektů, které jsou již připraveny," soudí David Kopřiva z brněnské firmy Revitalizace panelových domů.

Městské budovy? Nejdříve školy

Radnice v kraji nyní nejvíce trápí vysoké provozní náklady škol a zateplují, nebo se k tomu chystají, v prvé řadě tyto budovy. Například v Kuřimi na zateplení jedné školy získali vloni osmnáctimilionovou dotaci a připravují podobné úpravy na další škole.

Ve Znojmě si nechali udělat energetický audit základních škol a z něj vyplynulo, že zateplení potřebují tři z nich. Začali už výměnou oken.

Podle brněnského architekta Alexandra Běhala už lidé přemýšlejí o nákladech na vytápění ještě před stavbou domu a myslí se na ně i při budování komerčních objektů.

"Domy potřebují obalit"

Dříve lidé s teplem zřejmě mnohem více šetřili než v posledních letech. Proto si stavěli domy s malými okny. Stále dražší elektrická energie, plyn a další paliva teď nutí lidi uvažovat stejně. "Když někdo staví dům, víc myslí i na to, aby z něj zbytečně neunikalo teplo," říká brněnský architekt Alexander Běhal.

Projektují se tedy už nové domy tak, aby z nich neunikalo teplo?
Řekl bych, že ano, a to hlavně proto, že tyto investice se v dohledné době vrátí.

A platí to u rodinných domů i komerčních objektů?
Dnes to určitě platí všude.

Můžete to dokumentovat na nějakém konkrétním objektu, který jste v poslední době projektoval?
Nyní děláme například přestavbu obchodního centra v Sokolnicích a tam se při tom bude zateplovat i obvodový plášť. A co se týká rodinných domů, tak například v Brně-Ivanovicích připravujeme dům pro manžele, kde se počítá s tím, aby nebyl tak energeticky náročný.

Bude mít třeba silnější zdi nebo jak vlastně takový dům vypadá?
Zdi zateplíme hned při stavbě. Někdy se to dělá polystyrénem, který je levnější, jindy minerální vatou, přímo speciálně vyrobenou pro obvodové pláště domů.

A okna?
Téměř výhradně se používají eurookna, častěji plastová, protože jsou levnější.

Dříve lidi zajímalo hlavně to, jak bude dům vypadat, jakou bude mít vnitřní dispozici, jak velký bude obývací pokoj a taky třeba na jakou světovou stranu bude situován. Kladou si nyní jako jednu z nejzákladnějších podmínek, aby z něj také neunikalo teplo?
Lidé na to už myslí a pokud ne, tak je na to při přípravě projektu upozorníme.

Za jak dlouho se investice do zateplení domu vrátí?
Záleží na charakteru stavby, průměrně tak do patnácti let.

Je už na trhu dostatek materiálů pro stavbu takových energeticky úsporných domů?
Řekl bych, že ano, v tom problém není.

Setkal jste se už s tím, že by po vás chtěli vyprojektovat nízkoenergetický nebo pasivní dům? Uměl byste to?
Přiznám se, že takového klienta jsem ještě neměl, ale uvítal bych to a myslím, že bych to zvládl. Podle mne se zájemci o takový dům určitě objeví. Lidí, kteří myslí na to, aby je dům nestál moc peněz, a to nejen stavba, ale i provoz, bude přibývat. Je to jen otázka času.