Šéf hygieniků Jan Mareček odpovídal v on-line rozhovoru

Šéf hygieniků Jan Mareček odpovídal v on-line rozhovoru | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

Exotická dovolená? Nejdůležitější je zodpovědnost, vzkázal hygienik Mareček

  • 5
Pokud jedete do exotických krajů, očkování nepodceňujte. Důležité je ale umět se i chovat. A s dětmi k moři cestujte až od tří let, vzkázal čtenářům šéf brněnské pobočky Krajské hygienické stanice Jan Mareček. Se čtenáři iDNES.cz si povídal on-line. Otázky se točily hlavně kolem dovolené a dětí.

"Chtěli bychom jet v září na dovolenou na Krétu se 17-měsíční dcerou. Na co si dát u dítěte pozor a jaké léky vzít s sebou?" ptal se čtenář R. Novák.

Mareček mu poradil především ostražitost. "Cestování s dětmi je vždy z pohledu prevence infekčních nemocí složitější, čím je dítě menší. U mých vnoučat bych s cestováním po zemích EU začal nejdříve po třetích narozeninách, pro exotické země bych volil ještě pozdější dobu. Lidově - až z toho budou mít více než jen rizika z pobytu," poradil čtenářům hned na začátku hygienik.

"Pro pobyt s malými dětmi u moře na dovolené v zemích EU doporučuji dávat pozor na stravu, pitný režim - tedy dostatek tekutin z ověřených nezávadných zdrojů, na vliv slunce a vysoké teploty, kdy hrozí úpal nebo úžeh. Podstatný je také vliv slunečního záření na kůži atd. Z pomocných prostředků bych především upřednostnil kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, případně kvalitní repelenty. A pozor i na další rizika, jako jsou zvířata, hmyz, úrazy a podobně," radil Mareček.

. on-line rozhovor s  Janem Marečkem čtěte - zde

Ředitel krajské hygieny upozornil také na očkování u malých dětí. Čtenáře Pakostu totiž zajímalo, jestli může nějak svou 21měsíční dceru před pobytem na Džerbě doočkovat.

"Dítě ještě zřejmě nemá dokončena všechna pravidelná očkování, která jsou u nás povinná. Proto přidávat do poměrně dosti nahuštěného očkovacího kalendáře další nepovinné očkování, byť jsou pro cestování do exotických zemí důležitá, je svým způsobem problematické, i když ne nemožné," odpověděl hygienik.

Upozornil ale, že na Džerbě je na dítě opravdu nutné dávat pozor například při hygieně a jídle. "Pokud už tak malé dítě povezete do uvedené lokality, pak kromě problematiky stravování a pitného režimu je třeba hlídat také nedostatečné hygienické návyky dětí, jako je vkládání různých předmětů do úst. U nezávadného stravování je nutné pamatovat i na ovoce, které nutno před konzumací umýt v nezávadné pitné vodě z ověřených zdrojů. A doporučuji to dodržovat i v případě, že se ovoce konzumuje například loupané - z tohoto pohledu jsou velmi rizikové melouny," mínil lékař.

Moře zvládnou i starší lidé
Na dovolenou u moře se ptali i starší čtenáři: "Je mi 72 a chtěla bych k moři. Kromě léků na tlak nemám vážnější problémy, je pro mne taková cesta bezpečná?" zajímalo Marii Antonínovou.

Mareček čtenářku uklidnil a popřál jí hezkou cestu. "Pokud nemáte jiné zdravotní problémy, pak při dodržování výše uvedených zásad by neměl být pobyt u moře v oblasti Evropy pro vás více rizikový než pro jiné občany. Před odjezdem ještě doporučuji poradit se s ošetřujícím lékařem. A pak přeji příjemný pobyt," napsal.

Speciality? Pozor na kuchaře
A všem, kteří na dovolené chtějí ochutnávat místní speciality, poradil dávat si pozor na toho, kdo je připravuje. Pokud tedy výletníci nechtějí přijet s průjmem. "Pokud specialita nebude řádně tepelně opracovaná a konzumovaná za horka, je ji nutné vždy považovat za rizikovou z pohledu možnosti přenosu infekční choroby," upozornil.