Brněnský miliardář Igor Fait

Brněnský miliardář Igor Fait | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Pozval bych odborníky a pořádal na výstavišti kulturní akce, říká Fait

  • 3
Igor Fait začínal před revolucí na brněnském výstavišti s platem 1 800 korun měsíčně. Dnes řídí ze své secesní vily naproti výstavnímu areálu impérium s obratem více než pět miliard. A netají se tím, že by symbol prosperity Brna, kde kdysi začínal, rád koupil.

"Prioritou by pro mě bylo dál rozšířit slavnou tradici brněnských veletrhů. Je pro Brno zásadní," zdůrazňuje Fait.

Nacházíte příležitosti pro své investice i v Brně ?
Jet Investment bych označil spíše za středoevropskou firmu. Působíme na Slovensku a hledáme příležitosti i v Polsku a Německu. V samotném mateřském Brně moc cílů nevidím. Klíčové strojírenské podniky tu buď zkrachovaly nebo mají pevného majitele. Právě Veletrhy jsou tu jediná atraktivní volba.

Kdo je Igor Fait

Brněnský rodák Igor Fait je předsedou představenstva firmy Jet Investment. Skupina s obratem přes pět miliard korun dává práci dvěma a půl tisíce lidí.

Fait je sběratelem umění a obdivovatelem funkcionalismu. V Brně vlastní dvě galerie či restauraci Pavillon v bývalé Zemanově kavárně.

Jste pevně rozhodnutý výstaviště za stamiliony koupit?
Pokud k tomu dostaneme příležitost, v každém případě o to budeme usilovat. Byť máme zatím jen určitou analýzu z veřejných zdrojů, dostupné informace nám říkají, že do toho chceme jít. I když o výsledné ceně nechci spekulovat, jsem si jist, že finance na pořízení většinového podílu máme.

Je výstavnictví perspektivní obor pro investování? V Brně se v posledních letech některé veletrhy spíše rušily...
Není to jen případ brněnských veletrhů. Dle našich zkušeností výstavnictví celosvětově za posledních deset nebo patnáct let významně upadlo. Tlačí na něj internet. Hodně velkých výstavářských firem se tak vrhá na země, kde i přesto cítí velký rozvoj - Asii, Rusko, Jižní Ameriku. Přesto si myslím, že se tady u nás ve středu Evropy bude vystavovat i třeba za padesát let.

Pokud by se vám podařilo většinový podíl skutečně koupit, jak byste to zajistil?
Předně bych chtěl zdůraznit, že zachovat a ještě pozvednout výstavárenskou činnost by pro nás bylo zásadní. Nejsem na to odborník, takže první, co bych udělal, by bylo, že bych je sem pozval ze zahraničí. Ale i z pozice laika umím říct, že pořád mají dobrou budoucnost veletrhy určené odborníkům. Brno by mohlo dobře propojovat východní a západní trhy. Prestižní veletrhy jsou nesmírně důležité i pro české exportéry. Vláda se bije do prsou, jak vývozce podporuje. Pomoci veletrhům v Brně by od ní byl velmi moudrý krok.

Máte pověst dravce, který dokáže hodnotu firem, které koupí, výrazně zvednout...
Ano, myslím, že něco takového je možné i u Veletrhů Brno. Jen je třeba zefektivnit jejich provoz. Já vidím velké rezervy například v tom, že výstaviště obhospodařuje zbytečně velký areál. I při obřím strojírenském veletrhu, který je pojmem, zůstává část prázdná. Nemluvě o době mezi akcemi. Je nutné to nějak využít. Rád bych také opravil zdejší funkcionalistické divadlo, pořádal kulturní či sportovní akce.

Je pro vás příznivá představa výstaviště spravovaného městem?
Veletrhy jsou neodlučitelně spjaty s prosperitou moravské metropole. Neživí jen zaměstnance a akcionáře. Závisí na nich podnikání spousty jiných brněnských firem - taxislužeb, restaurací či hotelů. Je tak naprosto logické, aby v nich město mělo nějaký svůj podíl. Ale společnost musí aktivně řídit schopní manažeři. A úředníci z magistrátu to nejsou.