nepoužívat

nepoužívat | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Fakulta chtěla víc peněz od věčných studentů, nakonec jim ještě slevila

  • 4
Posluchačům Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří si prodlouží standardní dobu studia o více než rok, hrozilo, že zaplatí 24 tisíc korun za semestr. Jenže kvůli procesní chybě je všechno jinak a od září tak budou "věční studenti" platit jen necelé čtyři a půl tisíce.

Ti, kteří si prodlužují studium na fakultě sociálních studií, platili dosud více než 14 tisíc korun. Místo částky zhruba o deset tisíc vyšší, tak nyní paradoxně zaplatí daleko méně.

Jak se mohla rozjet taková poplatková horská dráha? Vedení fakulty uznalo, že zveřejnilo dokument o změně výše poplatků, který byl schválen letos v únoru, moc pozdě. Formální chybu odhalili studenti o prázdninách, poplatky se však měly vybírat již v září.

"Bylo by komplikované celý proces schválení v tak krátkém čase opakovat. Vedení se proto rozhodlo snížit poplatky na nejnižší možnou úroveň, aby zabránilo stížnostem ze strany studentů," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Naráží tím na možnou situaci, kdy by si studenti stěžovali na nedostatky při vydání dokumentů a odmítali by platit.

Na stipendia bude méně peněz

Student Roman Hanák změnu vítá: "Určitě jsem rád, nebudu shánět práci a místo toho se hodlám soustředit na své studium, což je pro mě teď prioritou," uvedl.

Pro některé posluchače to znamená úlevu, pro jiné snížení jejich odměny. Vybrané poplatky jsou totiž ze zákona vkládány do stipendií a následně přerozdělovány vysokoškolákům.

"Každý, kdo má na stipendium nárok, ho dostane. Musí ale počítat s nižší částkou, protože peněz ve fondu ubude," upozornila mluvčí Fojtová.

Místopředseda akademického senátu a student Jan Martinek však upozornil, že stipendia se budou řešit ještě půl roku, proto je předčasné odhadovat jejich výši.

Studentům vadilo zvýšení poplatků ze dne na den

Fakulta sociálních studií má z celé Masarykovy univerzity nejvíce studentů, kteří si studium prodlužují. "Na ně univerzita nedostává peníze z ministerstva školství a za studenty nejsou uhrazeny náklady. Vysoká škola je pak ze zákona povinna od nich vybírat poplatky," objasnila Fojtová.

Původní zvýšení částky ze čtrnácti a půl tisíce na dvacet čtyři tisíc korun vedení fakulty vysvětluje snahou snížit počet "věčných studentů". Někteří vysokoškoláci však s jednáním fakulty nesouhlasili, a tak vznikl Petiční výbor, mezi jehož základní požadavky patřilo odložení zvýšení poplatků o dva roky.

"Chtěli jsme, aby se na to studenti připravili, neměli jsme v úmyslu protestovat proti výši poplatku," řekl člen studentské komory a student fakulty Pavel Buršík.

Způsob změny tarifu vadil také studentu Martinkovi. "Vadilo nám, že vše bylo přijato ze dne na den jako oficiální nařízení," upozornil. Příští rok se opět poplatky za studium změní.