S inkontinencí pomůže zákrok, při kterém lékaři pacientovi voperují umělý svěrač. (Ilustrační snímek)

S inkontinencí pomůže zákrok, při kterém lékaři pacientovi voperují umělý svěrač. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nemocnice umí léčit únik moči. Lidé to často neví, protože se stydí

  • 0
Jako jediná na Moravě se Fakultní nemocnice věnuje léčbě inkontinence pomocí implantátů, které fungují jako umělý svěrač močového měchýře. Tato metoda je ze všech nejúspěšnější, lidé se však o ní mnohdy nedozvědí. Může za to i stud.

Mužská inkontinence. Neumírá se na ni, nebolí, ale špatně se s ní žije. S únikem moči se potýká téměř pětina evropské populace a s přibývajícím věkem její výskyt stoupá. Informace o léčbě přitom těžce shánějí nejen pacienti, ale i samotní lékaři.

Na celé Moravě stále tabuizovanou inkontinenci s téměř stoprocentní úspěšností léčí jen Fakultní nemocnice Brno, která se teď snaží léčbu lidem přiblížit.

"Pacientům od první poloviny 90. let operujeme umělý svěrač močového měchýře, který simuluje funkci močového měchýře," přibližuje urolog Dalibor Pacík. Podle něj únik moči představuje jedno z nejaktuálnějších témat současné urologie.

Lidé se stydí jít za odborníkem, zbytečně si tím škodí

Inkontinence vzniká snadno, nejčastěji po onemocnění prostaty. Vyléčit ji ale trvá dlouho. "Pacienti zkoušejí vše od rehabilitace, přes léky až po implantáty," vypočítává Pacík. Ty jsou podle něj nejúspěšnější. Radikální operaci ale mnozí podstupují příliš pozdě.

"Pacienti se po informacích často pídí sami a k odborníkům se vydají až ve chvíli, kdy moč neudrží vůbec," kroutí hlavou. Kolik mužů inkontinencí trpí, mohou jen odhadovat. "Lidé se stydí," vysvětluje Pacík.

Jak moc přitom může úspěšná léčba zlepšit život, poznal například důchodce Stanislav z Brna, který si vzhledem k citlivosti tématu nepřál zveřejnit příjmení. Účinnou metodu hledal přes čtyři roky a vystřídal několik lékařů. Ti mu radili složité operace, nebo jej často nechávali zcela bez informace.

"Po jednom neúspěšném zákroku mi místo rady dali jen balíček vložek," upozorňuje, s jakým neprofesionálním jednáním se ze strany lékařů setkal. Doma se o sebe za velkých bolestí musel starat sám. "Na další hygienické potřeby mi sice přispívala pojišťovna, ale na mou spotřebu peníze zdaleka nestačily," stěžuje si.

Operaci umělého implantátu prodělal před dvěma lety. Úspěšně. "Měl jsem štěstí, protože jsem narazil na lékařku, jejíž tatínek se s inkontinencí léčil také," vzpomíná. Dnes už žije za pomoci umělého svěrače bez omezení.

Pojišťovny tlačí operace do centrálních nemocnic

V čekárnách urologických ordinací přitom podle odhadů čekají stovky mužů, kteří se s únikem moči potýkají. Dostatečné informace o léčbě ale nemají ani pacienti, ani praktičtí lékaři.

"Je to smutné. Částečně za to může tlak pojišťoven, které operace chtějí jen v centrálních nemocnicích, kde je větší jistota lepších výsledků a méně komplikací," přibližuje Pacík, proč se o léčbě moc neví.

Umělý svěrač močového měchýře v celé zemi implantují pouze dvě nemocnice - brněnská fakultní nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Aplikace implantátu podle Pacíka funguje zhruba na 95 %, a proto je důležité, aby pacienti měli splnitelná očekávání. "Pacient, který za den použil i třicet inkontinenčních vložek, se dostane třeba na jednu denně," přibližuje úspěšnost léčby.

Urolog při problémech s inkontinencí doporučuje obrátit se do nemocničních center co nejdřív. Operace stojí 250 tisíc a hradí ji pojišťovna.