Protiromským protestům čelili nedávno například Romové v Břeclavi. Kvůli údajnému útoku na patnátiletého Petra prošla městem dvoutisícová demonstrace.

Protiromským protestům čelili nedávno například Romové v Břeclavi. Kvůli údajnému útoku na patnátiletého Petra prošla městem dvoutisícová demonstrace. | foto: ČTK

Fáma o stěhování Romů do Bzence spustila petici a hýbe politikou

  • 80
Zatím nepodložené fámy o přílivu desítek nepřizpůsobivých ze severní Moravy do nových bytů v kasárnách vytrhly z poklidu Bzenec na Hodonínsku. Podobnou hysterií si přitom nedávno prošlo Blansko.

Nejdříve dvojitá dávka letáků a po nich dokonce podpisové petiční archy zaplavily minulý týden poštovní schránky a obchody ve čtyřtisícovém Bzenci na Hodonínsku. Papírovou smršť tam způsobily fámy, které rychle vyplašily poklidné jihomoravské městečko.

Na každém konci Bzence, od Vracova až po Moravský Písek, si lidé vzrušeně vyprávějí, že se do bývalého areálu kasáren nastěhují desítky nepřizpůsobivých.

Mnozí otevřeně mluví o vlně Romů údajně ze severní Moravy. Až dosud totiž větší komunita Romů v Bzenci nežije.

V kasárnách vzniklo po přestavbě někdejší vojenské jídelny šestadvacet bytů. Podnikatel, který objekt koupil, už prý získal na projekt dotaci. Bzenečtí tak chtějí od radnice okamžité vysvětlení.

Vynucené mimořádné zasedání zastupitelstva

Donutili proto starostu Bzence Pavla Čejku, aby na tuto středu mimořádně svolal všechny zastupitele. Iniciátoři petice očekávají bouřlivé jednání.

"Petici, pod jejímž tlakem musel starosta svolat na pátou hodinu zastupitelstvo k projektu v bývalých kasárnách, podepsalo minulý týden sedm set lidí. A to bez toho, aby v ní padla jediná zmínka o stěhování nepřizpůsobivých. Starosta totiž v této věci neustále mlží. A my jej vyzýváme, aby konečně na rovinu řekl, jak to celé vlastně je," tvrdí Miroslav Goliáš, předseda občanského sdružení Bzenecký zámek, které za peticí stojí.

Obyvatelé, kteří se do protestů zapojili, vysvětlují své obavy jednoduše: Pokud jsou fámy pravdivé, vzroste podle nich v ulicích kriminalita, budou častější případy rušení nočního klidu a klesne cena nemovitostí.

"Lidé se bojí o zaběhnutý klid"

Bzenecký starosta Pavel Čejka (KDU-ČSL) ovšem za nynějšími náladami ve městě vidí něco jiného. A mluví dokonce o šíření poplašných zpráv.

"Zatím nemám žádné informace o tom, že by se v areálu bývalých kasáren něco takového chystalo. Už jsem jednou vyvracel fámu, že se do objektu v Těmické ulici má nastěhovat osmdesát romských rodin. Podobné fámy šíří po Bzenci velice intenzivně skupinka lidí, která by se ráda dostala na radnici," tvrdí starosta.

Že ale žádnou poplašnou zprávu nešíří a chtějí od radnice pouze vysvětlení, se naopak hájí zastupitel Petr Orlický (ODS), který petici také podepsal. "Všem je divné, že by si byty, které budou sousedit s průmyslovou zónou, někdo normální koupil," míní Orlický.

Fámy vyděsily nejen Bzenec

Podobné fámy hýbaly nedávno například Blanskem, kde pod tlakem veřejnosti koupila radnice bývalý hotel, aby z něj nevznikla ubytovna, Vyškovem nebo Moravany u Brna. Tam se hádají kvůli rozšíření obce.

"Za takovou hysterií, kterou skutečně může u nás vyvolat - jak je z více případů vidět - třeba i jediná nepodložená fáma, jsou silné protiromské předsudky a obavy," říká brněnský politolog Miroslav Mareš, který se zabývá extremismem.

Podle něho stačí k rozdmýchání protiromských aktivit zvláště tam, kde romská ghetta historicky nejsou, velmi málo. "V tomto směru je společnost u nás hodně citlivá. Lidé se tady bojí o svůj zaběhnutý klid a obávají se pak zejména nárůstu kriminality," myslí si politolog Mareš.

Protiromské demonstrace vyvolala také kauza údajného brutálního napadení patnáctiletého hocha trojicí Romů v Břeclavi. Až po otestování "oběti" na detektoru lži vyšlo najevo, že si hoch celý útok vymyslel a zranil se sám.

Lidé z Bzence se bojí, že se do obce přistěhují Romové.

Lidé z Bzence se bojí, že se do obce přistěhují Romové.