Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Farmář z Brněnska skočil na lep internetovému podvodníkovi

  • 3
Když farmář z Brněnska uviděl internetový inzerát nabízející zánovní traktor za čtvrt milionu korun, považoval to za výhodnou koupi. Komunikace se španělským obchodníkem probíhala bez problémů až do chvíle, kdy zemědělec za zboží zaplatil přepravní firmě.

"Skočil na lep šikovnému podvodníkovi. Byl přitom ale celkem opatrný. Při jednání s obchodníkem chtěl platit při převzetí zboží. Druhá strana tedy navrhla řešení, že může peníze zaslat na účet přepravní firmy, která by částku obchodníkovi vyplatila až v okamžiku, kdy zákazník převezme zboží. Přepravce a obchodník byla přitom jedna a tatáž osoba. Muž si už dále neověřoval, zda dopravce existuje," uvedl kriminalista Michal Janoušek.

Kriminalista Michal Janoušek se zabývá problematikou internetové kriminality

Podvodník dokonce vytvořil profesionální internetové stránky dopravce se službou sledování přepravy zásilky s pomocí systému GPS. Takže vše vypadalo velmi věrohodně.

Vyšetřování případu je podobně jako u jiných internetových podvodů složité. Kriminalisty navíc zavádí do mnoha zemí.

"Inzerát visel na anglickém serveru, stránky byly na německém, bankovní účet byl ve Španělsku, telefonní čísla italská a adresa firmy řecká. Pachatel může bydlet v České republice," dodal Janoušek.

Internetové trestné činy mají jedno společné. Proces dokazování je zdlouhavý a stojí hodně peněz. "Je třeba dávat pozor na to, s kým se obchoduje. Doporučujeme jednat s člověkem, kterého lidé znají a důvěřují mu nebo ho zná někdo jiný. Jinak jsou nákupy na internetu vždy rizikové," zdůraznil kriminalista.