Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Pedagožka do výzkumu hledala „trosku za pětistovku“. Studenty pobouřila

  • 216
„Naléhavě prosíme o pomoc! Do neuropsychologického výzkumu hledáme osoby-trosky, tedy osoby vykazující zdraví ohrožující chování.“ Těmito slovy začíná zpráva, která přišla desítkám studentů psychologie z e-mailové schránky Jaroslavy Dosedlové, vyučující na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity. E-mail okamžitě vzbudil emoce.

Vyzývací dopis postupně nabývá silnějšího kalibru a přitvrzuje ve vyjadřování. „Máte ve svém okolí alkoholika, narkomana, gamblera, bezdomovce, prostitutku či gigola ve věku 20 až 45 let? Přiveďte ho do CEITECu (Středoevropský technologický institut – pozn. red.). Dokončí-li vyšetření, dostane 500 korun odměnu ona osoba i vy,“ stojí v něm.

V pokynech se pak studenti dozvěděli, že „záleží na formě, příčinách a míře zchátralosti osoby-trosky“ a že „osobu-trosku musí osobně dopravit na vyšetření, které zahrnuje také magnetickou rezonanci, tedy ležení v tunelu.“

E-mail okamžitě vzbudil emoce mezi studenty i na sociálních sítích. Někteří ho v nadsázce přirovnávají k proslulým policejním odposlechům fotbalových funkcionářů z korupční aféry, jiné jeho forma jen pohoršila.

„Možná bych pochopila užití takového pojmu, pokud byste chtěli oslovit běžnou populaci. Ale na akademické půdě?“ zlobila se jedna z diskutujících v uzavřené skupině na Facebooku.

Autorka dopisu se omluvila. A poslala nový

Vedoucí výzkumného projektu Jaroslava Dosedlová tvrdí, že není autorkou kontroverzního dopisu. Její email prý k výzvě využila kolegyně, jejíž jméno neprozradila.

„Bohužel se v mailu určeném studentům psychologie dopustila politování hodné formulační chyby. Do několika hodin po rozeslání tohoto mailu se však všem omluvila za nepřijatelnou formulaci a rozeslala opravenou verzi dopisu. Následně jsem se v hromadném mailu studentům omluvila i já jako vedoucí výzkumného projektu,“ sdělila Dosedlová. Zdůraznila, že všechny dopisy byly určeny interně studentům psychologie.

Vedoucí Psychologického ústavu Filosofické fakulty Pavel Humpolíček kontroverzní chování jedné ze svých podřízených trestat nehodlá.

„Brzy si chybu uvědomila a v nejkratším možném čase a nejvhodnějším způsobem se ji pokusila napravit. Obratem o tom informovala i mě jakožto vedoucího ústavu,“ řekl Humpolíček.