Lidé, kteří nejsou schopni splácet úvěry, mohou požádat soud o vyhlášení osobního bankrotu. Od začátku roku této možnosti na jihu Moravy využilo už 161 lidí. Ilustrační foto

Lidé, kteří nejsou schopni splácet úvěry, mohou požádat soud o vyhlášení osobního bankrotu. Od začátku roku této možnosti na jihu Moravy využilo už 161 lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Finanční nesnáze řeší osobním bankrotem, v kraji zkrachovalo už 340 lidí

  • 0
Každý člověk si občas potřebuje půjčit peníze. Může se ale stát, že si výhody špatně spočítá, onemocní nebo přijde o práci a úvěry nebude schopen splácet. K řešení svízelné situace volí někteří lidé možnost vyhlásit osobní bankrot. Od začátku roku už na jihu Moravy zkrachovalo 161 lidí.

Pětatřicetiletý Petr je jedním z několika set lidí, kteří na jihu Moravy zbankrotovali. Není podnikatelem. Jenže nesplácel půjčky, bral si různé spotřebitelské úvěry a jeho plat mu nestačil na zaplacení složenek za elektřinu či telefony. Jeho dluhy vystoupaly až k vysoké částce půl milionu korun.

Aby se dostal z beznadějné dluhové pasti, se souhlasem soudu vyhlásil osobní bankrot. To je u nás možné od ledna 2008. Do července 2010 této možnosti využilo 340 Jihomoravanů.

Co je osobní bankrot

Pokud zadlužený člověk není schopen splácet peníze věřitelům, může požádat soud o vyhlášení osobního bankrotu a oddlužení.

Po soudním souhlasu pak musí během pěti let splatit alespoň 30 procent dluhu.

Na jižní Moravě bylo od ledna 2008 do července 2010 vyhlášeno 340 osobních bankrotů.

Soud rozhodne o prodeji majetku nebo kalendáři splátek

O vyhlášení úpadku a oddlužení mohou lidé požádat soud. Musí však sepsat seznam svého majetku i veškerých dluhů. A také popsat, jakým způsobem se dostali do svých finančních potíží. Soud pak rozhodne, zda osobní bankrot vyřeší tím, že prodá majetek nebo bankrotáři sestaví splátkový kalendář.

Po pěti letech má dlužník šanci, že mu zbytek nesplacené částky soud promine. Musí však splatit nejméně 30 procent dluhu. Jihomoravský kraj má se svými 340 dlužníky šestiprocentní podíl ze všech vyhlášených bankrotů v republice. Ale jejich počet roste. Necelá polovina, tedy 161, připadá na prvních sedm měsíců letošního roku.

"Bankrotů na jižní Moravě je čím dál víc. Od ledna do července letošního roku jich soudy vyhlásily víc než za celý loňský rok," uvedla analytička Věra Kameníčková ze společnosti Czech Credit Bureau. Podle ní sice osobní bankroty odrážejí špatnou finanční situaci lidí. Přesto jsou ale pro dlužníky lepším řešením než exekuce jejich majetku.

Lidé nepočítají s tím, že mohou ztratit práci

"Pokud prodej majetku nebo splácení proběhne dobře, tak má po pěti letech člověk, kterému soud povolil osobní bankrot, doslova čistý stůl. A bývalé dluhy jej nadále nezatěžují," dodala.

Řada z dlužníků se do svízelné situace dostala tím, že přecenila vlastní schopnosti splácet především spotřebitelské půjčky od nebankovních institucí. Ty mívají zpravidla vysoké úroky. Navíc lidé nepočítají s tím, že v budoucnu mohou přijít o zaměstnání nebo se může změnit jejich sociální situace.

"Zvyšuje se nezaměstnanost a snižují se příjmy, proto osobních bankrotů přibývá a bude i dále," míní ekonom Ondřej Moravanský.

V přepočtu na 10 tisíc obyvatel starších 15 let však jih Moravy nevypadá špatně. Zatímco průměr dosáhl letos 3,4 vyhlášených osobních bankrotů, v regionu to bylo jen 1,6. "Důvodem je vyšší úroveň volných peněz v domácnostech, průměrná nezaměstnanost a konzervativnější přístup k půjčkám," uzavřela Kameníčková.