Divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík dostal fakturu od firmy RES online s.r.o za bezplatný zápis do registru.

Divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík dostal fakturu od firmy RES online s.r.o za bezplatný zápis do registru. | foto: Pavel Kopřiva

Firma nabízí zdarma zápis do registru, pak pošle fakturu i s pokutou

  • 77
Brněnská firma RES online s.r.o. vymyslela rafinovaný způsob, jak vylákat z podnikatelů peníze. Rozesílá jim formuláře, které vypadají jako bezplatný zápis do ekonomického registru. Pak však chce za své služby zaplatit. Mezi postižené patří i divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík.

Dopis vypadá jako formulář, který musí ze zákona každý podnikatel povinně vyplnit. Když to Břetislav Rychlík udělal, brzy zjistil, že jediné, co opravdu musí, je platit.

Začalo to tak, že Rychlíkovi a jeho manželce, kteří jsou oba jednatelé firmy Plum production, přišel domů zkraje roku formulář s hlavičkou označenou RES - Registr ekonomických subjektů. Ten eviduje všechny podnikatele, firmy i občanská sdružení, pokud fungují jako účetní jednotky.

"Formulář vypadal, že je z Českého statistického úřadu, který zveřejňuje povinné údaje na webu. Proto jsme ho vyplnili a odeslali zpět. Adresa byla na poštovní přihrádku. To v nás nevzbudilo žádnou pochybnost, protože úřady používají P.O.Boxy poměrně často," popsal Rychlík.

Po čase však Rychlíkovi dostali upomínku od firmy RES online s.r.o. "Přišla mi faktura na 3 850 korun a k tomu tisícikorunová pokuta. A pokud prý nezaplatím, pošlou na mě exekutora," sdělil Rychlík.

Zjistil, že jde o podvod

Až tehdy si všiml, že v hlavičce je kromě názvu RES ještě uvedeno online.cz, což je název firmy. A objevil i obchodní podmínky, které byly v lejstru původně skryty pod neprůhlednou fólií. V těch se mimo jiné psalo, že cena služby je 38 500 korun za rok, a smlouva se uzavírá na dva roky.

"Počínání firmy beru jako podvod na lidech. Je to v rozporu s dobrými mravy, proto jsem podal trestní oznámení na policii," uvedl Rychlík. Potřebné kontakty si podvodníci našli zřejmě v obchodním rejstříku a dokumentarista zjevně nebude jediným napáleným.

Kolik lidí se kvůli jednání zmíněné firmy obrátilo na policii, se redakce nedozvěděla. "Tento dotaz nedokážu v tuto chvíli zodpovědět," vzkázala policejní mluvčí Andrea Straková.

Firma RES online s.r.o. sídlí v Brně na adrese Cejl 32. Jako její jednatel je uveden Lukáš Jurenka. Po vytočení kontaktního telefonního čísla se ozvalo upozornění, že hovor může být monitorován. Telefon však nikdo nezvedl.

Problémy s registrací

Podle Českého statistického úřadu nejde o první případ, kdy nějaká firma nabízí "registraci" mezi české ekonomické subjekty. "Nové podnikatele už více než rok cíleně mate společnost EO Servis se svou vlastní, slušně zpoplatněnou databází. Oficiální registraci ale provádí ze zákona pouze Český statistický úřad," řekl mluvčí úřadu Bohumila Beranová.

Podle ní se úřad dosud nemohl bránit ani zastat podvedených podnikatelů. "V případě společnosti EO Servis policie dospěla k názoru, že není možné dokázat soukromé firmě podvod s úmyslem uvést klienty v omyl," vysvětlila Beranová.

Policie tak pouze doporučuje poškozeným, aby věc řešili v občanskoprávním řízení. "Pokud si lidé nejsou jisti, zda mají někomu svěřit své údaje, stačí, když se obrátí na pracovníky Českého statistického úřadu," poradila Bohumila Beranová.

Podobné podvody

Podobným případem, jaký nyní řeší Český statistický úřad, se zabývalo ministerstvo financí v roce 2008. Podvodníci chtěli zaplatit poplatky za vstupy do různých registrů, snažili se přitom vzbudit dojem, že se jedná o oficiální informační systém ministerstva ARES.
Firma Office servisní a distribuční rozesílala na podzim reklamní leták, který vypadal jako faktura. Mnohé společnosti tak zaplatily tři tisíce korun za program běžně dostupný zdarma.
Ve stejné době přišly do stovek domácností na brněnských předměstích falešné složenky od magistrátu na zaplacení pokut ve výši několika stovek korun.