Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Firmy na Hodonínsku tlumí výrobu. I na rok

Již patnáct firem požádalo hodonínský Úřad práce o dočasné přerušení výroby. Část jejich zaměstnanců by v takovém případě dostávala pouze šedesát procent mzdy. Hodonín tak nyní registruje nejvíce žádostí o útlum výroby na jižní Moravě.

Například v okrese Vyškov takto řeší dopady ekonomické krize pouze pět zaměstnavatelů.

"V deseti případech jsme už rozhodnutí vydali, týká se pěti set dvaceti zaměstnanců. Firmy dočasně zastavují práci jen v některých provozech, obvykle na dva až tři měsíce. Registrujeme však již i firmu, která požádala o roční odstávku," řekl ředitel hodonínského Úřadu práce Vladimír Šťáva.

Do pátku se chystal vydat dalších pět rozhodnutí, týkajících se asi stovky zaměstnanců. "Další žádosti už příliš nečekáme, kdo takto potřebuje řešit nedostatek zakázek, tak už o přerušení výroby požádal," dodal Vladimír Šťáva.

Podle něj se nejedná jen o výrobce napojené na automobilky, ale i o firmy z jiných odvětví. O omezení výroby požádal také jeden velký stavební podnik.

V konečném důsledku však může být na Hodonínsku ještě více společností, které dočasně přeruší výrobu, protože ne všechny případy řeší úřad práce. Taková opatření lze dohodnout i s odboráři či projednat s každým zaměstnancem zvlášť.

O čtvrtinu méně zakázek

Jedním z největších zaměstnavatelů Hodonínska jsou Železárny Veselí nad Moravou, které ve svém tamním závodě zaměstnávají zhruba pětistovku lidí. "Na únor zakázky máme, i když ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je jich asi o pětadvacet procent méně," řekl mluvčí Železáren Veselí Miroslav Slaný.

Hlavními odběrateli společnosti jsou strojírenské podniky, stavební nebo nábytkářský průmysl. Vznikají zde i komponenty pro automobilky.

"Je pravda, že právě tam je nyní největší propad zakázek," potvrdil Slaný a dodal, že společnost zatím neuvažuje o dočasném zastavení některých provozů nebo o propuštění.

Obavy z úbytku objednávek pociťuje většina firem včetně výrobců pracovních oděvů. "Ještě dokončujeme oděvy, které si u nás firmy zamluvily loni. Musíme však počítat s tím, že nyní budou šetřit i na těchto věcech," konstatoval Josef Toman, jednatel společnosti Toman a Valkovič.

Ta zaměstnává asi třicet lidí a již vloni se snažila rozšířit sortiment, aby nebyla závislá jen na výrobě pracovních oděvů. "Zkoušeli jsme šít košile a klobouky, ale pak jsme od toho upustili. Zatím objednávky máme, a co bude dál, to se rozhodne v únoru a v březnu," dodal Toman.