Firmy musejí prokázat původ u odrůd Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát moravský a Modrý Portugal. Ilustrační foto.

Firmy musejí prokázat původ u odrůd Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát moravský a Modrý Portugal. Ilustrační foto. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Firmy podle inspekce podváděly s původem hroznů. Musí stáhnout víno

  • 16
Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila podvody při vykazování původu hroznů u firem České vinařské závody a Vinium Velké Pavlovice. Firmy budou nyní muset stahovat z oběhu vína, která z více než 1 000 tun hroznů vyrobily.

Kontroly zaměřené na dohledatelnost původu nakoupených hroznů zpracovaných na jakostní odrůdová vína, která jsou deklarována jako tuzemská, se uskutečnily jak u pěstitelů a překupníků hroznů, tak u samotných výrobců vín.

"Inspektoři odhalili 1 070 480 kilogramů hroznů neznámého původu. Šlo o odrůdy Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát moravský a Modrý Portugal. Utěchto hroznů nebyly společnosti České vinařské závody a Vinium schopny průkazně doložit jejich původ," uvedla Petra Hoferková z tiskového oddělení Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Víno šlo na trh jako odrůdové tuzemské

Společnost Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku hrozny vykoupila od tří různých společností, které je nakupovaly od jiných překupníků. "Hrozny a produkty z nich vyrobené, jako jsou rmuty, mošty a mladá vína, pak firma prodávala společnosti České vinařské závody a.s. Obě pak vína uváděla na trh jako jakostní odrůdová vína tuzemského původu," doplnila Hoferková.

O skutečném původu vykoupených hroznů lze tedy jen spekulovat, podle Hoferkové není vyloučeno, že pocházejí ze zahraničí. Obě firmy nyní musejí doložit, jaké šarže vín z uvedených hroznů neznámého původu vyrobily. Všechna tato vína budou zakázána a stažena z trhu.

Kontroly vinařů budou pokračovat

"Prozatím byl zákaz uvádění do oběhu uložen na téměř 145 tisíc litrů vína, toto číslo však není konečné. Z milionu kilogramů hroznů lze totiž vyrobit 750 tisíc litrů vína," vysvětlila Hoferková.

Se společnostmi České vinařské závody a Vinium budou na základě výsledků kontrol zahájena správní řízení. "Hloubkové kontroly budou probíhat také u jiných výrobců vína a jejich dodavatelů hroznů," dodala Hoferková.