Firem, které stěhují sídlo z menších obcí do Brna nebo do Prahy, je na jižní Moravě více. Ilustrační foto

Firem, které stěhují sídlo z menších obcí do Brna nebo do Prahy, je na jižní Moravě více. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Firmy z kraje stěhují sídla i do Prahy, chtějí se vyhnout daňovým kontrolám

  • 6
Malá firma z Hodonínska vloni v prosinci přesunula své sídlo do Prahy 10. Podnikat bude dál doma, jen jí zlákala vidina toho, že právě Praha 10 je pro firmy takový malý český daňový ráj, něco jako Seychely. Na daních by sice neměla nic ušetřit, ale pravděpodobně se vyhne nepříjemným kontrolám.

Na pracovníky finančního úřadu je tam tolik firem, že na kontrolu jedné z nich dojde jednou za 156 let. "Přehlásili jsme ji, aby nás místní finanční úřad tak nedusil," přiznala vedoucí pracovnice firmy, která si nepřála uvést jméno ani název společnosti.

Z obchodního rejstříku však vyplývá, že firma více než patnáct let sídlila na Hodonínsku a od loňského prosince je už na pražské adrese.

Firem, které stěhují sídlo z menších obcí do Brna nebo do Prahy, je na jižní Moravě více a důvodem je mnohdy právě to, že daňové kontroly jsou ve velkých městech méně časté.

"Zákon to nezakazuje a je pravda, že toho využívají hlavně menší a střední firmy a v poslední době je jich stále více. Těm větším firmám je to jedno, nebo už tam dávno sídlo mají," říká Tomáš Pelikán, šéf společnosti Terrinvest, která toto stěhování firmám zajišťuje a navíc již několik let zveřejňuje a srovnává počet kontrol ve dvou stech finančních úřadech v zemi.

Kontrola jednou za sedm let

Tak třeba v Bučovicích nebo v Blansku podle Terrinvestu přijde do firmy daňová kontrola průměrně jednou za sedm let. V Hustopečích jednou za devět let, ve Slavkově u Brna, Vyškově a v Hodoníně za jedenáct let.

Trochu "lépe" jsou na tom v kraji firmy z Mikulova. Z přehledu Terrinvestu na kontrolu čekají zpravidla šestnáct let a ještě méně času na firmy mají finanční úřady v Brně. Kontroloři si je proklepnou jednou za osmnáct až dvacet šest let.

To, že firmy stěhují sídla svých firem do větších měst, připouští i ministerstvo financí. "Domnívají, že tak sníží pravděpodobnost daňové kontroly," potvrzuje Radek Ležatka z ministerstva financí.

Firmy ke kontrole vybírá počítač

Podle Radka Ležatky tak však mohou na sebe spíš finanční úřad upozornit. Tvrdí, že firmy, ve kterých se provádí kontrola, vybírá speciální počítačový program, který upozorní na některá riziková chování plátců daně a změna sídla k nim také patří.

"Dělali jsme si přehledy, kolik firem šlo od nás do Prahy nebo z jiných finančních úřadů zase přešlo k nám a nevyplynulo z nich, že by se jednalo o nějakou masovou záležitost," říká naopak mluvčí Finančního ředitelství v Brně Jan Odvářka.

"To, že se zveřejňuje pravděpodobnost daňových kontrol v různých místech, bereme spíše jako skrytou reklamu firem, které stěhování sídel zajišťují," uvedl Jan Odvářka a dodal, že v jednom okresním městě v kraji narazili na letáky vylepené na veřejných vývěskách, na kterých byla výzva, aby firmy změnily sídlo, pokud je místní finanční úřad štve.

Nové sídlo firmy nemusí být vůbec honosné. "I v Brně se najdou malé kanceláře, které jsou sídly i dvou set firem," dodal Odvářka.