Jedna z fotografií kontroverzní výstavy Tělo. Tato fotografie zůstala v kavárně viset.

Jedna z fotografií kontroverzní výstavy Tělo. Tato fotografie zůstala v kavárně viset. | foto: archiv

Fotky obnažených genitálií na zdech nevydržely, kavárna má dětský koutek

  • 31
Výstava mužských a ženských genitálií v Brně dlouho nevydržela. Josef Rabara, Jan Přibylský a Václav Kopecký museli fotografie z cyklu Tělo devět dní po vernisáži uklidit. Záporné reakce byly natolik silné, že organizátoři šokující výstavu ze zdí kavárny Spolek sundali.

Barevná zpověď studenta Ateliéru fotografie z ústecké Univerzity J. E. Purkyně je podle autora studií nahoty, ale i studu fotografovaných, fotografa i diváků.

"Reakce mě překvapila zvláště v dnešní době. Moje fotky mi přijdou jako morálně nezávadné a zcela neškodné, člověk jedním kliknutím myši může vidět daleko horší věci," prohlásil Přibylský.

Výřezy chlapeckého a dívčího klína podle něj nejsou žádná pornografie, neukazují žádnou erotickou aktivitu. Nejde prý o tradičního pojetí aktu, ale využití tělesna bez narušení estetiky nebo jen kvůli samoúčelnému pohrávání s divákovým libidem.

"Obrázky jsem dopředu neviděl..."

Jiný názor má kavárník a majitel Spolku Radek Helia, který nejprve nechal svěsit třetinu výstavy. Práce Josefa Rabary a Václava Kopeckého původně zůstaly na svých místech.

"Nejsem žádný cenzor. Obrázky jsme ale předem neviděli, ani to s námi nekonzultovali dopředu. Fotky genitálů visely v nekuřácké části, kde je navíc dětský koutek a kam chodí i matky s dětmi," říká Helia.

Své rozhodnutí nepovažuje za cenzuru ani útok proti festivalu gay a lesbických filmů Mezipatra, jehož doprovodnou částí výstava byla. "Ty fotografie mi přišly spíše trapné a špatně nafocené, než na jakýkoliv jiný způsob závadné," hájí své rozhodnutí Helia. V původní podobě kolekce vydržela ve Spolku pouze pět dní.

Výstava se přesune jinam

"Autoři výstavy jednohlasně odmítli sundat problematické fotografie a vystavovat pouze méně kontroverzní část expozice, a rozhodli se celou výstavu přesunout do Starého pivovaru, kde bude vystavovat své obrazy také Jan Písařík pod názvem Sardinky v oleji," uvedla mluvčí festivalu Tereza Hendlová.

Přibylský tvrdí, že majitelé kavárny fotky dopředu viděli a odvolává se na mailovou korespondenci. "Provozní kavárny svěsil část výstavy, protože fotky podle něj byly nechutné a lidi si na ně stěžovali. Rozhodli jsme se tedy celou výstavu přesunout do galerie ve Starém pivovaru, kde nebude rušit strávníky. Spolek dotyčné kontroverzní fotky ale schválil v květnu," poznamenal ředitel festivalu Mezipatra Aleš Rumpel.

"Nerozumím tomu, ale neberu to osobně. Spíš mě to zarazilo," dodal Přibylský, který mluví o formě puritánství a šovinismu. "Jsem na devadesát procent přesvědčený, že kdyby na těch snímcích byly ženy, tak to nikomu nevadí," doplnil.

Výstavy v kavárně Spolek už dříve budily rozruch. "Měli jsme u nás vystavené portréty Václava Klause, které výtvarník umístil do pisoáru. To mi kupříkladu nevadilo. Jde vždycky jen o uměleckou úroveň a koncept výstavy," říká kavárník Helia.

Podle Přibylského je to pro autora cenná zkušenost, co si může a nemůžu dovolit ve veřejném prostoru. Student tvrdí, že vše pro něj vlastně dopadlo dobře: "Z kavárny jsem doputoval do normální galerie." Přibylský má za sebou dosud tři kolektivní a dvě autorské výstavy.