Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Generální ředitel Veletrhů končí ve funkci

  • 36
Dlouholetý generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla končí ve funkci. Firmu, jejímž majoritním vlastníkem je společnost Messe Düsseldorf, zatím povede jeho náměstek.

Veletrhy Brno opouští muž, který s nimi spojil celou svoji kariéru - generální ředitel Jiří Škrla. Po více než třiceti letech práce ve společnosti a jedenácti letech v jejím čele odešel ze dne na den.

Majoritní vlastník společnosti, německá společnost Messe Düsseldorf, pouze potvrdila, že se Škrlou rozvázala pracovní smlouvu.

Onderka: Rozhodl se sám

Zda ředitel odešel dobrovolně, nebo byl odvolán, není jasné. "Po vzájemné dohodě byla ukončena jeho manažerská smlouva na výkon funkce generálního ředitele společnosti," uvedl pouze předseda představenstva společnosti Herbert Voght ve zprávě, kterou MF DNES získala v pátek pozdě večer.

Podle brněnského primátora Romana Onderky se Škrla k odchodu z vedení firmy rozhodl sám. "Pan Škrla se mnou mluvil ve čtvrtek, ještě před schůzkou s panem Voghtem. A osobně mě informoval, že mu nabídne rezignaci," tvrdí Onderka. Šedesátiletý Škrla ve vedení firmy končí s okamžitou platností. Jeho funkci dočasně přebere jeho náměstek.

"Plněním úkolů generálního ředitele bude až do odvolání pověřen ekonomický náměstek generálního ředitele pan Egbert F. Zündorf," řekl Voght.

Žádné důvody Škrlova náhlého odchodu vedení firmy nesdělilo, v oficiálním vyjádření ale mluví o "generační obměně". Končící ředitel by přesto měl zůstat firmě blízko, podle Voghta bude působit jako poradce vedení. Vyjádření Jiřího Škrly se MF DNES v pátek nepodařilo získat.

"Odbory nesouhlasí"

Veletrhy Brno se letos potýkají s následky hospodářské krize. Kvůli poklesu zájmu vystavovatelů propustily asi 70 zaměstnanců na jaře, tento týden oznámily, že odejde dalších 17 procent zaměstnanců, což je přibližně šedesát lidí.

"Bohužel jsme nuceni učinit rozhodnutí, které má dopad na naše zaměstnance. K tomuto kroku přistupujeme velmi neradi, nicméně úsporná opatření provedená vminulých měsících nebyla dostačující," řekl Škrla v úterý.

Kdo Škrlu ve funkci nahradí, chce vedení společnosti řešit hned příští týden, kdy má zasedat její představenstvo.

Podle Onderky se ve společnosti formuje odpor proti odchodu dlouholetého ředitele. "Dostal jsem informaci od odborové organizace, ve které se staví za pana Škrlu. Pokud rezignoval sám, dost dobře ji nechápu," podotkl Onderka.

JIŘÍ ŠKRLA

Na brněnském výstavišti zažil jako obchodní referent oslavy padesátého výročí veletržního areálu. Na osmdesátiny brněnských pavilonů už Jiří Škrla loni dohlížel jako generální ředitel. Šedesátiletý manažer, jeden z nejvlivnějších lidí v Brně, nyní ve společnosti ze dne na den skončil.

Na výstaviště nastoupil v polovině sedmdesátých let. "Přišel jsem z vojny a klepal jsem dopisy na stroji," vzpomínal Škrla na své začátky v tehdejších BVV před rokem, když areál slavil kulaté výročí a také nejlepší sezonu.

Hlásili rekordní návštěvy a připravovali otevření obřího pavilonu P, který funguje od letošního června. Jenže tehdy ještě nikdo nečekal, že krize na veletržní byznys dopadne tak tvrdě. Není to nicméně první krize, kterou Škrla na výstavišti prožívá. V užším vedení společnosti působil už od konce osmdesátých let a pomáhal společnost stabilizovat na začátku "divokých" devadesátých let.

"Po roce 1990 chtěli být všichni vidět. Spousta firem, které to táhly, už dneska není a nechala tady dluhy, ale pomohlo to vytvořit celý systém. Z hlediska čísel na tom byly Veletrhy nejlíp kolem roku 1998. Ale dneska je podstata vystavování solidnější a naše podnikání je stabilizované," konstatoval Škrla před rokem.

Právě na sklonku devadesátých let stanul v čele společnosti a podílel se na jejím majetkovém propojení s německým Messe Düsseldorf. Mezi zaměstnanci má Škrla obrovskou autoritu. I díky tomu, že s brněnskými veletrhy spojil celý svůj profesní život a považuje je trochu za "svoje dítě".