Setkání rodičů s vedením gymnázia ve Šlapanicích. Nerozumí, proč zrovna místní gymnázium má o třídu pro primány přijít.

Setkání rodičů s vedením gymnázia ve Šlapanicích. Nerozumí, proč zrovna místní gymnázium má o třídu pro primány přijít. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Gymnázia na jihu Moravy se brání rušení tříd, studenti chodí s peticemi

  • 66
Jihomoravský krajský úřad uvažuje o rušení prvních ročníků u některých osmiletých gymnázii, žákům i jejich rodičům se to však nelíbí. Začali proto už sepisovat petice. Podpisy sbírají studenti ve Šlapanicích a Bučovicích. V Zastávce u Brna chtějí petici v pátek poslat hejtmanovi, v Hodoníně dokončují její znění.

Rušení tříd hejtmanství na jižní Moravě oznámilo ve chvíli, kdy se chystají přijímací zkoušky. Poškodí gymnázia, která mají dobré výsledky a nutí studenty dojíždět do centra Brna. To jsou hlavní výtky vůči "osekávání" škol.

Gymnázia, která nemají brát primány

Blansko, Šlapanice, Zastávka, Židlochovice, Bučovice, Moravský Krumlov, Gymnázium Terezy Novákové Brno, Gymnázium T. G. Masaryka Hustopeče, Gymnázium Hodonín, Purkyňovo gymnázium Strážnice, Gymnázium a SOŠ pedagogická Znojmo.

Celkem tak v kraji od příštího školního roku ubude 330 míst pro gymnazisty.

S petičními listy se včera studenti gymnázia ve Šlapanicích vydali do ulic okolních měst. "Sbíráme podpisy proti zrušení primy na naší škole," popsal student gymnázia Tomáš Čakloš. A sepisovat petice se chystají i další.

Neotevře se jedenáct tříd

Minulý čtvrtek jihomoravští radní rozhodli, že se v kraji od nového školního roku neotevře jedenáct tříd prvního ročníku osmiletých gymnázií. Podle ředitelů to znamená likvidaci škol.

Protestují rodiče i studenti. Na školách vznikají podpisové petice a rodičovské rady narychlo svolávají schůze.

Boj proti rušení vypukl na mnoha školách po celém jihu Moravy. I na Brněnsku.

"Chceme, aby osmileté studium bylo zachováno. Ve čtvrtek se u nás začne podepisovat petice a v pátek ji osobně odvezu hejtmanovi," plánuje ředitel gymnázia v Zastávce u Brna Petr Kroutil.

Proč právě my? Ptají se ve školách

Právě toto gymnázium v roce 1990 s víceletým studiem na Brněnsku začínalo. Petici založili rovněž v Bučovicích a ve Šlapanicích, kde se včera navíc konala mimořádná schůze rodičů s vedením školy. Ani po třech dnech od schválení "černé listiny" ředitelé neznají konkrétní důvody tohoto kroku.

"Ještě 11. ledna jsme na kraji projednávali přijímací řízení. Pak se ze dne na den dozvíme, že nemůžeme primány vzít. Nejsme rozhodně školou, kam by se dostal každý uchazeč," vysvětluje ředitelka šlapanického gymnázia Hana Richterová.

Tamní škola se přitom na primány připravovala už od listopadu. "Nakoupili jsme nové malé lavice a další pomůcky. Teď k nim nebudeme mít žáky," uvedla ředitelka.

Děti budou muset dojíždět

Stejně na tom jsou i jinde. "Vůbec jsme nepochopili, proč to kraj dělá. Chystali jsme dlouho školní vzdělávací programy pro osmileté gymnázium. Byla s tím spousta práce, a teď je to k ničemu. Ještě minulý týden jsem mluvil s rodiči, nasliboval jsem jim něco a to teď neplatí," sdělil ředitel bučovického gymnázia Jiří Vlček.

"Chtěl bych svoji dceru poslat do primy. Pokud se ale třída opravdu zruší, nedokáži si představit, jak ve dvanácti letech bude denně cestovat třicet kilometrů do jiného gymnázia," popsal Jiří Beneš, který začal v Hodoníně organizovat petici proti zrušení prvního ročníku na tamním gymnáziu. "Dokončujeme text. Pak začneme sbírat podpisy," popsal Beneš.

S rušením nesouhlasí ani krajští zastupitelé z opoziční ODS. "Žádné z těch gymnázií nemá špatné jméno. Je to rozhodnutí vytržené z konceptu," kritizuje zastupitel Marek Juha (ODS).