Skály v Českém ráji

Skály v Českém ráji | foto: MF DNES

Gymnazisté z Rájce-Jestřebí poznávají přírodu za peníze Evropské unie

  • 2
V době, kdy maturanti rájeckého gymnázia vyplňovali testy, jejich mladší kamarádi poznávali přírodu v Českém ráji. Ubytování, dopravu i nejnovější fotoaparáty a GPS navigační přístroje měli přitom studenti úplně zadarmo.

"Projekt, jehož autorem je vyučující matematiky a zeměpisu Jiří Koumar, je financován z peněz Evropské unie. Celkem bychom rádi nakoupili techniku asi za šest set tisíc korun," popsal ředitel gymnázia Stanislav Laštůvka.

Studenti plnili v přírodě úkoly, při kterých si procvičovali orientaci v terénu nebo se učili chránit životní prostředí.

Nové projekty

Terénní výuka k environmentální výchově (1. dubna 2011 až 30. června 2012) - Terénní výzkumy v zajímavých přírodních lokalitách a práce s nejmodernější technikou.

Projekt partnerství škol Comenius - Zapojeny jsou školy z České republiky, Francie, Finska, Nizozemí, Švédska a Německa. Práce ve skupinách na matematických a přírodovědných úkolech. Hlavním jazykem účastníků je angličtina.

"Projekt ale spojuje téměř všechny vyučovací předměty. Jeho účastníci poznávali nejen geologickou strukturu krajiny, ale vnímali i historické souvislosti, byli v pohybu, protože jezdili na kole nebo zdolávali pěší turistické stezky," vysvětlil Laštůvka.

Fotografie a videa škola umístí na své stránky

Své poznatky a zážitky zaznamenávali studenti na fotografie a videa. Získané materiály chce škola postupně umisťovat na své internetové stránky.

"Přivezli jsme si spoustu zkušeností a z výuky v přírodě si toho budeme pamatovat mnohem víc než z běžných vyučovacích hodin. Díky projektu jsme se naučili spolupracovat a naše třída se víc stmelila," uvedla studentka druhého ročníku Lenka Řezníková.

Podobné zážitky si odnesou i účastníci dalších výletů financovaných z projektu. Na podzim čekají gymnazisty tři velké terénní kurzy a jednodenní cvičení v přírodě.

Jedním z výsledků projektu bude i geologický park, který studenti vytvoří a vybaví jej informačními tabulemi. "Se zástupci města musíme ještě domluvit, kde přesně sbírka nerostů bude. Výsledné dílo by pak mělo sloužit obyvatelům i návštěvníkům Rájce-Jestřebí," řekl Laštůvka.

Matematika i odborná angličtina

Program s názvem Terénní výuka k environmentální výchově začal letos v dubnu a potrvá do konce příštího školního roku. Není ale prvním ani posledním projektem, který rájecké gymnázium připravilo.

"Evropská unie nabízí prostřednictvím nejrůznějších programů spoustu možností, jak zpříjemnit i zlepšit výuku. Byla by škoda toho nevyužít. My žádosti o granty a dotace vyplňujeme už několik let a zatím jsme velmi úspěšní," potvrdil Laštůvka. Náplň veškerých programů vytváří vyučující gymnázia.

Úspěch slavila s grantovou žádostí i vyučující matematiky a angličtiny Kateřina Pernicová. Spolu se svým francouzským kolegou Jeanem Cassou připravila návrh programu Comenius, který byl hodnocen jako nejlepší z více než dvě stě padesáti schválených projektů.

"Do aktivity je zapojeno celkem šest škol z různých evropských zemí. Studenti stráví týden v každé z nich a budou společně ve skupinách řešit nejrůznější úkoly zmatematiky a dalších věd," popsala Pernicová.

Kromě naučených poznatků si účastníci procvičí i cizí jazyk. V pracovních skupinách se totiž sejdou řešitelé ze všech šesti zemí a jediným komunikačním jazykem proto bude angličtina.

"Například my pro návštěvníky z Francie, Německa, Nizozemí, Finska a Švédska připravíme odborné úkoly, které budou školní látku propojovat s využitím v reálném životě. Kromě teoretických znalostí chceme totiž našim žákům předat i dovednosti a zkušenosti," vysvětlila Pernicová.