Václav Jordán

Václav Jordán | foto: MF DNES

Gynekolog, který kšeftoval s léky na rakovinu, se vyhýbá vězení

  • 3
Gynekolog, který měl za podvod s léky na léčbu rakoviny a za pokus o ublížení na zdraví pobývat vězení je stále na svobodě. Trestu se vyhýbá více jak rok a půl. Pátrá po něm česká policie a byl na něho vydán i evropský zatykač.

Uprchlík by se podle informací MF DNES mohl ukrývat v Německu. Když totiž redaktorka volala Václavu Jordánovi na mobil, ozývala se pouze německá hlasová schránka.

Podle rozsudku si měl brněnský lékař Václav Jordán ve vězení odpykávat čtyřicet měsíců. Gynekolog pracoval na poliklinice Zahradníkova, kde podle obvinění v letech 2001 a 2002 léčil onkologické pacienty i přesto, že k tomu neměl potřebnou atestaci.

Soud lékaře také usvědčil z toho, že zpronevěřil medikamenty za víc jak tři miliony korun.

Kauza Jordán

2001 – 2002 léčil onkologicky nemocné pacienty, ačkoliv neměl potřebnou atestaci

2005 – vyloučen z České lékařské komory

24. 1. 2006 – vynesl městský soud v Brně rozsudek, podle kterého má Jordán strávit 30 měsíců ve vězení, na čtyři rok má zakázáno vykonávat povolání lékaře

24. 8. 2007 – případ řešil krajský soud, Jordán dostal 40 měsíců odnětí svobody

20. 5. 2008 – krajský soud zamítl Jordánovo odvolání

26. 5. 2008 – městský soud v Brně rozhodl o Evropském zatykači

8. 9. 2008 - vyhlášeno pátrání policií

Jordán do výkonu trestu nenastoupil. "Z toho důvodu v květnu loňského roku rozhodl městský soud o vydání evropského zatykače," popsala mluvčí soudu pro Brno-venkov Soňa Nováčková.

Jordán se podle mluvčí neúčastnil ani samotného soudního řízení. "Požádal, aby se jeho případ projednával v jeho nepřítomnosti," dodala mluvčí.

Léčil v Německu

Při soudních jednáních už Jordán pracoval jako gynekolog v Německu. Stále tvrdil, že je nevinný. "Necítím se jako zločinec, nemám důvod se skrývat nebo se nechat hledat Interpolem. Okamžitě jsem to oznámil zaměstnavateli. Ten mi věří a nechce o mne přijít, pokud bych měl nastoupit trest," uvedl Václav Jordán pro MF DNES v květnu minulého roku.

A do vězení nenastoupil. Od loňského podzimu je zařazen v databázi hledaných osob. Žádné bližší informace o něm však nemají ani kriminalisté v Německu, kde naposledy pracoval.

"Z důvodu ochrany osobních dat nemůžeme podávat žádné informace," sdělila mluvčí Spolkového kriminálního úřadu Barbara Hübnerová. Po Jordánovi jako by se slehla zem.

Podle Michala Sojky z České lékařské komory je však málo pravděpodobné, že by v Německu léčil. "Kdyby chtěl pracovat jako lékař v jakékoli zemi Evropské unie, musí být zaregistrován v nějaké lékařské komoře. A ty vždy vyžadují výpis z rejstříku lékařské komory, které byl před tím členem," uvedl Sojka.

Do komory už nepatří

A zde by podle Sojky narazil. Jordán byl totiž z České lékařské komory vůbec jako první lékař v Česku vyloučen. A to na základě stížnosti jednoho z pacientů, kterého měl na poliklinice Zahradníkova léčit.

K vylučování lékařů z řad komory se přitom podle Sojky nepřistupuje příliš často. "Jestli se nějaký případ naskytne, je opravdu ojedinělý," popsal Sojka.

Vyloučený lékař už totiž nesmí léčit. "Kdyby dál vykonával povolání, dopouštěl by se trestného činu," sdělil Sojka.

Gynekolog Václav Jordán byl obviněn z toho, že více než třiceti onkologickým pacientům předepsal na brněnské poliklinice Zahradníkova drahá cytostatika. Ty se musely v té době přivážet ze zahraničí.

Jordán měl léky předepisovat na rodná čísla svých pacientů. V lékárnách je však vybíral on. Léky byly později objeveny na dvou místech v lesích na Vysočině. U Poličky a na Vysočině u Fryšavy.

Právě z Vysočiny - z Nového města na Moravě Jordán pochází. Kromě toho lékař pacienty léčil v rozporu s obvyklým postupem. Jedné z nich naordinoval léky na rakovinu se silnými vedlejšími účinky, i když rakovinu neměla.

Jordán v letech 1994 až 1998 pracoval i na gynekologickém oddělení Masarykova onkologického ústavu.