Novomlýnské nádrže

Novomlýnské nádrže | foto: Tomáš Melka

Hádají se osm let. O hladinu v novomlýnských nádržích

Dlouhých osm let trvá spor ekologů a vodohospodářů o výši hladiny v novomlýnských nádržích. Konec by mu mohlo učinit nové rozhodnutí ministerstva zemědělství. To má znovu posoudit argumenty obou znesvářených stran.

Celý spor začal už v devadesátých letech, kdy ministerstvo životního prostředí rozhodlo o vybudování dvou ostrovů uprostřed střední novomlýnské nádrže za zhruba 60 milionů korun. Měly se tu vyvíjet unikátní mokřad a ptačí hnízdiště.

To by se však hladina nádrže musela udržet na výšce 169,5 metrů nad mořem. Povodí Moravy ostrovy vybudovalo a snížení hladiny přislíbilo. Pak však zažádalo o změnu manipulačního řádu, který počítal s výší hladiny ve výšce 170,35 metru. Nové ostrovy by se tak zatopily.

Víc vody je proti zákonu

Okresní úřad v Břeclavi vyšší kótu povolil a nadřízené ministerstvo zemědělství rozhodnutí potvrdilo. Podle ekologů i ministerstva životního prostředí ale protizákonně.

Spor už za osm let prošel přes několik úřadů, institucí i soudů. Zatím poslední rozhodnutí padlo na Nejvyšším správním soudu. Znamená, že ministerstvo zemědělství musí o manipulačním řádu na nádržích rozhodnout znovu. Bude se muset zabývat i odvoláními, která proti rozhodnutí tehdejšího okresního úřadu podali ekologové.

K zastáncům vyšší kóty patří vodohospodáři i zemědělci. A také senátor za Břeclavsko Jan Hajda. "Odpouštění novomlýnských nádrží v době klimatických změn a nedostatku vody, to by byla katastrofa pro celou jižní Moravu," tvrdí.

Požadavky ekologů je podle něj možné zabezpečit i při stávající výši hladiny. "Pro obce v okolí jezer by ale odpuštění vody mělo i fatální ekonomické dopady. Začala se tu rozvíjet turistika, pro niž je zachování vyšší kóty nezbytné," naznačil. Obce by navíc postihl nedostatek vody pro zavlažování, což odmítají i zemědělci.

Tento argument ovšem považuje za scestný Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravu. "Klimatické změny jen dobře slouží k tomu, aby se mohlo křičet, že bude nedostatek vody. Systém závlah už je ale dávno zničený. A potrubí nevyhovuje současným normám," tvrdí.

Míň vody je šance pro ostrovy

Vyšší hladina podle něj naopak téměř zničila mokřady. Je však přesvědčen, že kdyby se dnes podařilo hladinu snížit, unikátní ekosystémy by se ještě pořád mohlo podařit zachránit. "Příroda je mocná," tvrdí.

Snížením hladiny by se zachránily nejen uměle vybudované ostrovy, ale také okraje nádrží. Střídáním zaplavení a vysychání by se mohla zachránit i unikátní lokalita Betlém -původní bažina s mimořádnou pestrostí živočichů, kterou postupně voda zcela zalévá.

Ekologové doufají, že se na ministerstvu zemědělství "probere" někdo osvícený. "Měli by se zamyslet nad tím, co se na Moravě děje. I když to jsou zřejmě pro ministra tak okrajové záležitosti, že je naděje malá," podotkl Ungerman.