Hvězdy na vrbě

Hvězdy na vrbě | foto: archiv HaDivadla

HaDivadlo dnes znovu rozžehne Hvězdy na vrbě

  • 1
V brněnském HaDivadle dnes večer na chvíli vzkřísí skutečnou legendu - Hvězdy na vrbě. Bigbítový retro muzikál v duchu šedesátých let nese spolu s Lidskou tragikomedií přívlastek nejúspěšnějšího představení v historii souboru.

Vzpomínkový večer věnovaný věhlasné inscenaci Hvězdy na vrbě začíná tradičně o půl osmé a je téměř vyprodaný. Za čtyři roky od premiéry v roce 1992 si Hvězdy na vrbě získaly popularitu napříč republikou a udělaly neskutečných 125 repríz.

"Už rok před Hvězdami jsme dělali každý měsíc na konci Tanec posledního dne. Vznikla čtyřčlenná kapela, hráli jsme rock, country, ale u publika nejvíc zabrala česká populární hudba šedesátých let," vzpomíná na vznik mimořádného titulu scenárista a režisér Karel David.

Divadelníci ve zdánlivě banálním příběhu o nácviku středoškolaček na družební koncert v srpnu roku 1968 využili populárních dobových songů zpívaných Karlem Gottem, Karlem Kahovcem, Václavem Neckářem a pop-ikonami jako byla Helena Vondráčková, Yvonne Přenosilová či Eva Pillarová.

Z jeviště v živém podání zněla i americká rocková skupina Jefferson Airplane hrající psychedelický rock a písně Jima Morrisona a neméně slavných The Doors.

Hvězdy na vrbě

"Bylo to první polistopadové představení, které citlivým způsobem reflektovalo události roku 1968. Scéna ruské okupace spojená s muzikou The Doors byla tak silná, že mnoho pamětníků plakalo," vzpomíná scénograf Tomáš Rusín.

Sám si v aplaudovaných Hvězdách na vrbě (slavný brněnský muzikál Balada pro banditu udělal o dvě dekády dříve "jen" pětašedesát repríz) zahrál vojáka.

Další opakování neskutečně populárního muzikálu, podle kterého chtěl režisér Zdeněk Tyc natočit i celovečerní film, však ukončila tragická událost. Počátkem ledna roku 1996 při operaci vyhasnul život šestadvacetileté Johany Rusínové.

Památce nezapomenutelné představitelky hlavní role Jitky je dnešní večer také dedikovaný. O jejích nezvyklých kvalitách svědčí i hodnocení známého hudebního publicisty Jiřího Černého : "Rusínová se někdy pěveckým originálům takřka vyrovnala." Tak vzpomíná na protagonistčino podání Vondráčkové písně Mám ráda cestu lesní.
 
A nejen tento song dnešní večer, který se ve druhé půli promění v kdysi tradiční tancovačku, zazní. Dvě písně tragicky zesnulé herečky zazpívá její sestra Bára.

"Ta inscenace paradoxně vznikla z krize. Ze dne na den odešel ze souboru režisér Pitínský a my najednou nevěděli, co vůbec budeme hrát," vzpomíná herečka Marie Ludvíková. První a poslední muzikál brněnského HaDivadla se nakonec dostal až do Stavovského divadla. Zde ozdobil představení pro Nadaci Charty 77 u příležitosti předání Ceny Františka Kriegela in memoriam Karlu Krylovi.

"To zvedlo retromuzikál Karla Davida ke společenským uznáním, o jakých při jeho vzniku nikdo ani neuvažoval," napsal Černý.

Hvězdy na vrbě byly mimořádný divácký zážitek. Atmosféra dívčích šaten z tělocviku, přihlouplý školní i stranický žargon simulovaly pomyslnou naivitu i dětství, které v krvavém střihu zničily ruské tanky.