Otrok

Otrok | foto: Profimedia.cz

Handicapované „bílé otroky“ má víc rodin. Policie o otrokářích mlčí

  • 8
Každý měsíc musela devětadvacetiletá mentálně zaostalá žena z Brna odevzdávat svým domácím invalidní důchod. Sebrali jí i peníze z krátkodobých brigád, které jí zařídili. Rozličná další příkoří "otrokářského páru" s ní snášeli skoro pět let ještě další čtyři handicapovaní lidé.

Kriminalisté již obvinili povedenou dvojici z týrání, muže také z kuplířství, útisku, zpronevěry a neoprávněného držení platební karty.

K identitě dvaačtyřicetiletého muže a jeho o tři roky mladší družky ovšem nechtějí kriminalisté říct ani slovo. - čtěte Policisté obvinili dvojici, která zotročila mentálně postižené

Redakci MF DNES se však ozvali lidé, podle nichž jde téměř jistě o romskou rodinu.

"Je to charakteristický rys kriminality v této komunitě. Jako třeba lichva. Někdy se mluví o fenoménu bílých otroků. Aktéři si nějakým způsobem vytipují handicapované lidi, které snadno mohou zmanipulovat, a ti se pro ně stávají zdrojem sociálních dávek," anonymně popisuje jeden ze zasvěcených.

Policisté, kteří brněnskou kauzu právě rozpletli, to nechtějí komentovat. "Je mi líto, ale k obviněným můžu říct jen tolik, že oba mají základní vzdělání," uvedla šéfka skupiny Domácí násilí Alena Sedláčková.

V malém bytě žilo dvanáct lidí
Pětice postižených neměla u svých "dobrodinců", kteří navíc vychovávali pět dětí, na růžích ustláno. Přestože od nich domácí inkasovali nemalé částky, neplatili nájem. Právě kvůli dluhu na nájemném se všech dvanáct lidí během pěti let čtyřikrát stěhovalo.

Obvykle se museli směstnat v nějakém dvoupokojovém bytě.

Když noví členové rodiny v něčem neposlechli, bývali i biti nebo mívali domácí vězení. Muž jim vyhrožoval, že je zničí.

Místo, kde lze koupit potenciálního živitele
Podle Marka Jakoubka, který se na Západočeské univerzitě zabývá sociální antropologií, mají už s "bílými otroky" zkušenosti i v jiných částech republiky.

"Pro určitý typ lidí je to strašně výhodná strategie. Konkrétně vím o místě, kam si Romové jezdili kupovat své potenciální živitele. Zaměřili se právě na snadno zranitelné lidi, seniory nebo různě handicapované osoby," popsal expert.

Obviněná dvojice žije nyní už jen se svými dětmi. Zdravotně postižení se od nich odstěhovali. "Jeden z mužů zemřel, ale jeho smrt s případem nijak nesouvisí," uvedl policejní komisař Oldřich Kříž.

Obě mentálně postižené ženy se mezitím staly matkami, ale otci jejich dětí nejsou vietnamští manželé, které si pod nátlakem musely vzít. Po těch se totiž slehla zem a kriminalisté po nich zatím marně pátrají.

K mateřství ženy přesvědčil opět jejich domácí, který v jejich potomcích vycítil další zdroj příjmů. Jednu z žen dal dohromady s mužem ze své domácnosti a "zkasíroval" ji o porodné, druhá se sblížila s jiným Brňanem.

Podle psychologů potřebují tito lidé nějakou autoritu, které se zcela samozřejmě podvolí. "Jsou sugestibilní, zvyklí dělat, co se jim řekne, snadno jim namluvíte, že to tak má být. Hravě se tak dají zneužít," popsal psycholog Jiří Brančík.

Takové snahy zaznamenal i Pavel Kosorin, ředitel brněnského centra Armády spásy, ve vztahu ke svým klientům. Podle něho jsou obdobně zranitelní i bezdomovci, tedy sociálně handicapovaní lidé.

"Přihodilo se třeba, že k nám volal jeden důchodce, který zcela natvrdo řekl, jestli by od nás nemohl získat nějakou hospodyni, která by mu byla k ruce ve dne i v noci. Snažíme se dělat mezi klienty osvětu, vysvětlovat jim, jak se chovat, aby nenaletěli," uvedl Kosorin.

Odborníci se shodují, že neodhalených případů "otrokářství" bude víc. Zmíněná kauza vyplula na světlo jedině díky tomu, že se dokázala devětadvacetiletá žena od tyranů odpoutat. Letos na jaře sama přišla na policii poté, co se s ní pán domácnosti začal na autobusové zastávce přetahovat o její důchod. Od té doby policisté ze skupiny Domácí násilí případ rozplétají.