Historická fotografie Michaela Křivého z místa smrtelné nehody závodníka Hanse

Historická fotografie Michaela Křivého z místa smrtelné nehody závodníka Hanse Baltisbergera (26. srpna 1956) | foto: archiv Michaela Křivého

Krev se zatřpytila jako rubíny. Baltisberger v létě 1956 v Brně umírá

  • 2
Víkend, který stvořil legendy, zažil starý Masarykův okruh v srpnu 1956. Československý motocyklový sport tehdy prožíval zlaté časy, jeho vyslanci na motocyklech Jawa dokázali prohánět i ty nejlepší. Smutným hrdinou onoho léta však byl někdo jiný, německý závodník Hans Baltisberger.

Vítěz předchozího ročníku československé Velké ceny se po pátečních trénincích rozpovídal. "Nic mi nedovede pokazit dobrou náladu. Ani to počasí krajně nepřátelské k nám, závodníkům. Jestli bude suchá dráha, pak ve vyšších třídách padnou opět všechny rekordy," prorokoval Baltisberger.

"Největšími soupeři ve třídě do 250 ccm budou především váš Bartoš a Kassner. Brněnský okruh však dobře znám a i svému spolehlivému stroji věřím," konstatoval suverénně jednatřicetiletý jezdec.

Blížící se neštěstí předznamenala sobotní průtrž mračen, po níž na dráze zůstalo hodně bláta, které sem nanosili i diváci. První nedělní závod třistapadesátek opanuje domácí František Šťastný, Baltisberger jízdu nedokončí.

O to víc se pere mezi dvěstěpadesátkami v té druhé, kterou v šestém kole začne provázet déšť. Trať je nevyzpytatelná a přibývá pádů. Australan Brown vyvázne jen s oděrkami, zato jeho krajan Hinton končí s těžkými zraněními v nemocnici.

O první místo se perou Baltisberger s Horstem Kassnerem, bez ohledu na zrádné podmínky jedou oba naplno. Před stoupáním k "Farince" je mírná levá zatáčka, která se jezdí plnou rychlostí. Trať je suchá, jen na okraji vozovky je vlhký pruh...

Smyk, highsider a pád do pařezů

Co přesně se stalo? Podle knihy Pavla Husáka Velká cena se Baltisberger "v zápalu boje na tento pruh dostává, neboť mu špatně vyšel nájezd".

Pamětníci říkají, že se Němec ohlédl na Kassnera a na okamžik ztratil koncentraci. Ostatně stejně to popisuje i Bohumil Hrabal ve své povídce Smrt pana Baltisbergra. Popis toho, co následovalo, už se však shoduje.

Motocykl dostává smyk a tehdy moderní bachratou kapotáží zachytí o vozovku. Dnešní terminologií dostal Baltisberger "highsidera". Proletí vzduchem, jeho NSU se odrazí od sloupu u silnice a dopadne mezi diváky, kterých několik zraní.

Seriál k Velké ceně v Brně

Před motoristickou událostí roku bude MF DNES a iDNES.cz denně přinášet seriál s informacemi a zajímavostmi k Velké ceně.

Baltisberger dopadne do lesa, kde je několik starých pařezů. Jeden z nich jezdec trefí hlavou a Hrabal o sedm let později napíše: "Zpřelámaný závodník se snažil vstát a jakoby vycouvat z toho těla. To ale bylo poslední vzepětí, protože pak se zlomil a zvracel krev. Šeptal: 'Ich bitte... ich grüsse...' Hlava mu klesla a obnažené nervy sebou škubaly, a prá­vě když vysvitlo slunce, krev se zatřpytila jak řinoucí se rubíny."

Kassner se s odstupem asi tří vteřin prořítí kolem havarovaného motocyklu a vlétne do Farinových zatáček. V závodu zvítězí.

V ponuré atmosféře odstartují půllitry, mezi nimiž vítězí Gerold Klinger, který časem 7:54 zároveň překonává Šťastného rekord na kolo. Cíl už neuvidí Francouz Michel Mouty, který narazil do stromu a stejně jako Baltisberger zahynul. Na jeho oběť si však už málokdo vzpomene, zatímco Baltisbergerovu tragédii dodnes připomíná jméno osudné zatáčky.