Světově uznávaný německý profesor Hans Belting věnoval Masarykově univerzitě...

Světově uznávaný německý profesor Hans Belting věnoval Masarykově univerzitě svou celoživotní sbírku knih. | foto: archiv Muni/Martin Kopáček

Německého historika oslnili brněnští studenti, dá jim celoživotní sbírku

  • 3
Českou kulturou se nikdy nijak zvlášť nezabýval, na jih Moravy přijel jen jednou a přemluvit jej k přednášce na brněnské Masarykově univerzitě dalo práci. Její studenti ale světově uznávaného německého profesora Hanse Beltinga uchvátili natolik, že se rozhodl pro nečekaný dar.

Centru raně středověkých studií na filozofické fakultě věnoval Belting svoji celoživotní sbírku knížek. Může jít až o deset tisíc svazků. Přitom poprvé navštívil Brno až v prosinci 2014. Předešlým nabídkám na přednášky a diskuse odolával.

„Pak se mu ale dostal do ruky náš časopis Convinium, ve kterém píšeme o kulturních vztazích ve středozemním prostoru od Itálie až na Kavkaz. Časopis mu prý splnil celoživotní sen o propojení východní a západní kultury,“ přiblížil Ivan Foletti, vedoucí Centra raně středověkých studií.

Německého historika zdejší studenti velmi překvapili. „Takový entuziasmus a energii jsem už hodně dlouho neviděl. Toto je nejlepší pracoviště svého druhu v Evropě, možná na světě,“ tvrdí donátor Belting.

Pro sbírku vznikla nová knihovna, nese profesorovo jméno

Dalším důvodem pro tak rozsáhlý dar je podle historika nostalgie. „Českou kulturu jsem nikdy nestudoval, ale potkal jsem svého času skvělé české uprchlíky ve Spojených státech,“ zmínil.

Když žádal v roce 1959 o studijní pobyt na Harvardu, za jeho přijetí se přimluvil český imigrant, byzantolog a kněz František Dvorník. Ten ho také uvedl do studií středověké východní kultury.

Německý profesor se teď dle vlastních slov těší z nového života, který jeho knihy v Brně začnou. „Komu patří kniha? Tomu, kdo ji čte. Za většinu těchto svazků jsem zaplatil peníze, nikdy ale nebyly napsány jen pro mě,“ řekl Belting.

Foletti sám by se prý přitom nikdy neodvážil dar tohoto druhu navrhnout. „Hans Belting je pro lidi v našem oboru bůh. Představte si, že byste šli za bohem a řekli mu: Nedal bys mi svou sbírku?“ usmál se Foletti.

Přesný počet knih, které se postupně přesunou do Brna, nezná ani sám bývalý majitel. Nikdy je nepočítal. Zatím jich doputovalo dva a půl tisíce, další tisíce na svoji cestu čekají. Aby měly získané knihy důstojné místo, vybudovala filozofická fakulta zcela novou knihovnu nesoucí vědcovo jméno.

Belting učil v Heidelbergu i na Harvardu

Přípravy začaly zhruba před rokem, její fyzická podoba se však začala formovat až letos v únoru. „Ještě před třemi měsíci tady byla tělocvična,“ prohlásil tento týden v Knihovně Hanse Beltinga, která je nyní přístupná i veřejnosti, děkan filozofické fakulty Milan Pol.

Německý historik poté zdůraznil, jak je za práci fakulty vděčný. „Je to krásný prostor. Nemůžu najít slova, která by vyjádřila, co pro mě dnešek znamená,“ řekl Belting. Dodal, že ačkoli má Evropa v současné době své politické problémy, lidé by se měli zastavit a najít čas i na studium dějin.

Belting, jenž v minulosti učil na univerzitě v Heidelbergu nebo v Mnichově a byl hostujícím profesorem na Harvardu či Columbia University, je mimo jiné držitelem jedné z nejprestižnějších světových akademických cen – Balzan Prize.

„Kromě knih jsem se rozhodl věnovat zdejšímu centru středověkých studií i část peněz, které jsem dostal s touto cenou,“ doplnil Belting.

Foletti a jeho studenti budou s historikem spolupracovat na jeho novém projektu, který se zabývá ikonologií a zobrazováním napříč dějinami. „Věřím, že nejde jen o obrázky, ale také o obrazy nás samotných, naší antropologie a kulturní identity,“ vysvětlil Belting.

Do důchodu se tedy ani v 80 letech nechystá. Za svůj život napsal více než třicet odborných publikací, jež byly přeloženy do několika jazyků. Od roku 2002 do roku 2007 byl i ředitelem Mezinárodního výzkumného centra v oblasti kulturních věd ve Vídni.