Michal Hašek. Ilustrační snímek

Michal Hašek. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Hašek jede do Číny. Jde o byznys, ne o lidská práva

  • 9
V Šanghaji vypuknou Dny České republiky. A Michal Hašek (ČSSD) je jedním z trojice hejtmanů, kteří do Číny v pondělí povedou svou delegaci. I když stojí v čele kraje, ve kterém nedávno vlály na radnicích desítky tibetských vlajek na paměť výročí krvavého povstání proti čínské okupaci Tibetu.

V kraji letos nedávno na 79 radnicích vlály tibetské vlajky. Přesto nyní delegace Jihomoravského kraje odcestuje družit se do Číny s tamním komunistickým režimem. Vyhlíží turisty i investice.

Do téhle cesty ale podle představitelů Jihomoravského kraje politika nepatří. Jde o byznys.

Hašek se sveze s vládní výpravou sociálních demokratů vedenou předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, doplněnou o ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a průmyslu Jana Mládka.

Setkají se s vrcholnými představiteli Čínské lidové republiky - s ministrem mezinárodních vztahů, předsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců nebo místopředsedkyní čínské vlády.

Hejtman s sebou veze další krajské politiky

„Cílem návštěvy je především představit kraj možným čínským investorům jako region podporující vědu, výzkum a inovace. Půjde také o zviditelnění pro potenciální čínské turisty,“ konstatoval mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Na šanghajském Čínském mezinárodním veletrhu technologií (CSTIF) budou vystavovat z Jihomoravského kraje například Masarykova univerzita, tvůrci špičkového mapového programu Gina Software, strojařská TOS Kuřim, firma věnující se rozpoznávání řeči Phonexia.

Ale i vědecké centrum Vysokého učení technického AdMas, kterému šéfuje Haškův politický spojenec a šéf jihomoravské ČSSD Zdeněk Dufek.

Hejtman s sebou vezme i další krajské politiky. Za družbu s komunistickým režimem ho nezkritizuje ani většina opozice. Za ODS totiž do Číny vyráží například starosta Mikulova a krajský zastupitel Rostislav Koštial, na jehož radnici tibetská vlajka 10. března ovšem také vlála.

Orientace na Čínu pro kraj není jednorázová

„Já nechci stavět čínskou zeď. Tím, že umožníme čínskému lidu seznámení s evropskou kulturou a ukážeme, že se dá žít i jinak než pod diktaturou, uděláme jen dobře. Já jsem měl už osm návštěv z Číny. Mají o náš region zájem, ať už jde o zdejší vinařství, či turistiku,“ vysvětlil Koštial. Pojede i Pavel Březa z KSČM.

„Já nemám v Číně žádné speciální ambice. Jsem členem delegace, vede ji hejtman. Nejedeme dělat politiku,“ nechtěl kritizované porušování lidských práv v Číně komentovat Březa.

Jediní z Haškových politických oponentů, kteří pozvání odmítli, byli zástupci TOP 09.

„Chápu, že Čína je významný obchodní partner. Ale těžko bych jako starosta, který už roky vyvěšuje tibetskou vlajku, teď chtěl odjet do Číny družit se se soudruhy,“ konstatoval Jan Vitula (TOP 09), který zároveň vede i Židlochovice.

Orientace na Čínu přitom pro kraj není jen jednorázová.

Jen za poslední čtvrtrok tu Michal Hašek přivítal dvě tamní delegace politiků. A podle informací MF DNES hejtmanství nedávno přijalo nového zaměstnance, odborníka přímo na vztahy s Čínou.

Hašek byl přitom v minulosti známý velmi blízkým vztahem s někdejším ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem, který nyní působí jako vlivný šéf Česko-čínské obchodní komory. Hejtman navíc drží i linii svého politického spojence prezidenta Miloše Zemana. Ten vloni nechvalně proslul svým rozhovorem pro čínskou státní televizi.

„Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit. Jsem v Číně, abych se naučil, jak urychlit ekonomický růst nebo stabilizovat společnost,“ řekl tehdy Zeman.

V Číně je obchod o osobních kontaktech

Proklamované obchodní vztahy s Čínou ovšem mohou být komplikované. A to i ve vinařství, které Hašek v souvislosti s Čínou zmiňoval už dříve. Například vinařství Lahofer se snaží na tamní trh proniknout už dva roky.

„Zatím jsme nevyvezli ani láhev. Až teď máme před podpisem prvního kontraktu. V Číně je obchod hodně o osobních kontaktech, dárcích, setkávání. Lidé potřebují ukázat zájem. Ale účast na jediném veletrhu spolu s dopravou vzorků přijde na čtvrt milionu,“ konstatoval Daniel Smola z Lahoferu.

Do Číny svého zástupce vysílá i jihomoravská krajská hospodářská komora. Je jím Michal Štefl, její předseda a zároveň šéf stavební firmy OHL ŽS.

„Slibujeme si prohloubení spolupráce. Už nyní se ozývají čínské firmy se zájmem o krajské kampusy či vědeckotechnologické parky. Předpokládáme, že dohod s konkrétními firmamy může přibýt koncem roku,“ uvedl Petr Kostík z Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

,