Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hašek má svůj „NERV“, má kraj připravit na krizi

  • 9
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se inspiroval u vládnoucí ODS a nechal v kraji zřídit vlastní "NERV". Stejně jako Národní ekonomická rada vlády Mirka Topolánka má Haškova skupina řešit hospodářskou krizi a její dopady na krajskou ekonomiku.

Konkrétně má v popisu práce "připravit krizový scénář rozpočtu a zkusit zmírnit dopady hospodářské krize" na krajskou ekonomiku. Sedmičlenná skupina politiků a ekonomů se poprvé sejde v pátek.

"Nápady jsou, ale nejprve je musíme projednat uvnitř skupiny," uvedl jeden ze členů týmu, náměstek hejtmana Václav Božek (ČSSD).

Prvním úkolem je podle něj konkretizovat obecné okruhy témat, která má skupina řešit. "Jednotliví lidé musí přijít s návrhy, o kterých budeme diskutovat," dodal Božek.

Podle dalšího člena poradní skupiny, radního Milana Venclíka (ODS), bude prvním úkolem analyzovat dopad hospodářské krize na kraj a jeho rozpočet. "Jsem přesvědčen, že krize může být i delší než dva roky. Musíme hledat, kde ušetřit," myslí si Venclík.

Skupina má v obecných pokynech od krajské rady za úkol mimo jiné "posvítit si" na fungování příspěvkových organizací kraje. "Ale zefektivnit fungování neznamená hned rušit. Spíš se podívat na konkrétní věci, například nákup služeb," uklidňuje náměstek Božek.

Podle Venclíka musí také kraj zvážit možnosti, jak pomoct podnikatelům i zaměstnancům firem přežít. "Třeba formou úvěrů," podotkl.

Rozpočet kraje pohubne

Vedení kraje má pádný důvod hledat už nyní skulinky, kde nejlépe bezbolestně ušetřit hodně peněz. "Daně z příjmu firem jsou jednou z hlavních příjmových položek místních nebo krajských rozpočtů. A v letošním roce bude daňový výběr výrazně nižší než v minulých letech, protože firemní zisky klesají. Některé podniky se ocitly dokonce ve ztrátách, takže daně nebudou platit vůbec," vysvětlil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Zvlášť průmysl prochází podle něj těžkým obdobím. "Ale závislost Jihomoravského kraje na automobilovém průmyslu není tak extrémní jako v jiných krajích, například Severomoravském. První vlna krize, která dopadla nejvíc na automobilový průmysl, se tak jižní Moravy ještě tolik nedotkla. Druhá vlna, která zasahuje hlavně strojírenství a průmysl, už ale ano," uvedl Hatlapatka.

Brno je totiž centrem strojírenského průmyslu. A závislost města na strojírenském průmyslu v posledních šesti letech ještě podpořil příliv zahraničních peněz do rostoucích průmyslových zón. Naopak závislost ekonomiky na zemědělství, dominantě jižní Moravy, je podle analytika pro kraj výhodou.

"To by mohlo být stabilizačním prvkem, protože zemědělci krizi tolik nepocítí," podotkl Hatlapatka. Nejméně se podle něj musí bát maloobchodníci. "Zatím krizi ještě moc nepocítili. Maloobchodní tržby totiž zatím ovlivňovaly vánoční nákupy a lednové výprodeje. A lednový nárůst nezaměstnanosti se na spotřebě domácností a tedy v maloobchodních tržbách projeví s několika měsíčním zpožděním," dodal.

,