Sjezd ČSSD v Brně - jihomoravský hejtman Michal Hašek (18. března 2011)

Sjezd ČSSD v Brně - jihomoravský hejtman Michal Hašek (18. března 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

Hašek pracuje za tři lidi, mandátu poslance ani hejtmana se nevzdá

  • 33
Michal Hašek se na sjezdu ČSSD stal prvním místopředsedou strany. Funkcí hejtmana a poslance, které mnozí jeho kolegové mají jako povolání na plný úvazek, se ale nechce vzdát. Do jediného dne tak Hašek vměstná tři profese. A všechno prý stihne.

Hašek v pátek nejprve kandidoval na předsedu ČSSD. Už dříve slíbil, že pokud se jím stane, uvolní křeslo hejtmana. Nakonec však podlehl soupeři Bohuslavu Sobotkovi. Ještě týž den spolustraníci zvolili Haška za prvního místopředsedu ČSSD.

Co řekl hejtman Hašek

"Jsem přesvědčený, že funkce hejtmana je tak náročná, že souběh s plnohodnotnou prací poslance neumožňuje," řekl Michal Hašek v říjnu 2008 před krajskými volbami. Když se stal hejtmanem, opravdu odstoupil.

"Jižní Morava potřebuje hejtmana se silným tahem na branku, který bude umět komunikovat s centrální vládou, bude umět přenášet regionální problémy a hledat jejich řešení i v Praze," uvedl v červnu 2010, když se znovu stal poslancem.

"Pokud budu zvolen předsedou sociální demokracie, opakuji, být šéfem největší opoziční strany v zemi je tak závažná věc, že není možné, abych dlouhodobě vykonával tuto funkci v souběhu s hejtmanským mandátem," nechal se slyšet letos v březnu před sjezdem ČSSD.

V této situaci ale už podle hejtmana není nutné odstupovat. "Řekl jsem, že odejdu, pouze kdybych byl předsedou strany. Tomu bych se věnoval naplno," komentoval po konci sjezdu Hašek.

Na grémia ČSSD jezdil Hašek už dříve

Podle bývalého hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla (ODS) není možné stíhat už jen funkce hejtmana a poslance. "Jedno nebo druhé musí člověk zákonitě šidit," míní Bendl. Ten za "sběratelství" funkcí už dříve kritizoval středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), který je současně poslancem.

Hašek říká, že není velký rozdíl mezi jeho prací dříve a nyní. "Dosud jsem se grémia sociální demokracie účastnil jako host v pozici šéfa Asociace krajů. Teď se ho budu také účastnit, ale už budu mít hlasovací právo. Takže to není nějaký nový časový nárok," poznamenal Hašek.

Ovšem například nově zvolený místopředseda ČSSD Martin Starec se chce věnovat záležitostem uvnitř strany a počítá "s prací 24 hodin denně". Přitom je řadovým místopředsedou strany, zatímco Hašek fakticky zastupuje nově zvoleného šéfa Sobotku.

"Každý si musí být vědom toho, že nese zodpovědnost za svoji práci. Já neznám rozvrh Michala Haška natolik, abych ho mohl komentovat. Zatím jsem ho ale nepřistihl, že by nestíhal," podotkl Starec.

Politik si svou práci musí obhájit před lidmi, říká Tejc

I další Haškovi spolustraníci komentují jeho rozhodnutí opatrně. Jihomoravský poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) nejprve hovoří o svém náročném povolání.

"Pracovní týden poslance je od pondělí v regionu do konce pracovního týdne v Praze. Jedinou funkci, kterou k této mám, je předseda ČSSD v Brně. Musím říct, že to stačí," uvedl.

Vzápětí dodává, že víc funkcí se dá stíhat. Politik si podle něj ale musí obhájit před lidmi, kteří jej volili, že odvádí kvalitní práci. "Když obětujete veškerý volný čas, tak se dá zvládat ledacos. Ale to je na posouzení nikoliv toho, kdo ve funkci působí, ale těch, kteří ho do ní nominují," doplnil Tejc.

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) byl v posledních dvou letech řadovým místopředsedou. "Zasedání grémia je přibližně jednou za týden. Samozřejmě vám více lidí posílá maily a telefonuje," řekl Onderka s tím, že taková činnost není moc náročná.

Hašek se už dříve hájil tím, že spojení funkce hejtmana a poslance je pro kraj výhodné. Jedná s premiérem a ministry a z toho podle něj může jižní Morava těžit. "Pravidelně dávám svůj poslanecký plat na charitu," připomněl Hašek.

Na začátku svého působení v kraji však i on považoval funkce hejtmana a poslance jako těžko slučitelné a ze Sněmovny odešel. Později se však do ní dostal znovu a mandát si už nechal.