Michal Hašek. Ilustrační snímek

Michal Hašek. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Ať Velkou cenu Brna platí Agrofert, navrhl Hašek ve sporu s primátorem

  • 30
Vztahy jihomoravského hejtmana Haška z ČSSD a brněnského primátora Vokřála z hnutí ANO významně ochladly. Vokřál se vložil do Haškova sporu o Velkou cenu. Kraj přitom zodpovídá za územní plán, na kterém je Brno závislé.

Když brněnské komunální volby vyhrál Petr Vokřál (ANO) a sesadil tak z postu primátora Romana Onderku z ČSSD, jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se tvářil smířlivě a snažil se opakovaně dosáhnout společných schůzek s Vokřálem.

Nakonec se mu podařilo sjednat společnou schůzi radních, po které před novináři mluvil o plodné budoucí spolupráci. Opatrnému míru dvou politických rivalů je ale pravděpodobně konec.

„Budu co nejdříve jednat s ministrem financí Andrejem Babišem o uvolnění peněz na zalistovací poplatky Velké ceny,“ prohlásil totiž v úterý Vokřál.

Byl to přitom Hašek, který se pasuje do role zachránce MotoGP v Brně. A oproti předchozím slibům také měsíce zadržuje 30 milionů korun vládní dotace, které slíbil jako prostředník převést na zaplacení dluhu za loňský ročník. (více jsme psali zde)

Audit neprokázal zásadní pochybení

Peníze začal podmiňovat tím, že se kraj stane spolupořadatelem letošního ročníku. To nechce dosavadní pořadatel, společnost Automotodrom Brno, připustit a poukazuje na krajně nevýhodnou smlouvu, kterou ji Hašek nutí podepsat.

Nyní tak přestal být Hašek jediným hráčem, který může okruhu pomoct. To vše navíc pouhý rok před krajskými volbami, v nichž se očekává, že právě Vokřálovo hnutí ANO může být Haškovi v boji o hejtmanské křeslo zásadním rivalem.

„Primátor Vokřál i ministr Babiš musí dodržovat české a evropské právo stejně jako Jihomoravský kraj a nemohou poskytnout veřejnou podporu nedovoleným způsobem či netransparentně. Pokud ale přesvědčí Petr Vokřál Andreje Babiše o sponzoringu závodu z peněz Agrofertu bez peněz z veřejných rozpočtů, bude to jiný příběh,“ reagoval Hašek.

Vokřál přitom Haškovi zkomplikoval jeho postup ještě jedním způsobem. Před několika týdny město jako menšinový akcionář firmy Automotodrom Brno v něm nechalo udělat účetní audit.

Hašek doteď argumentoval, že hospodaření firmy je netransparentní, a tudíž musí od roku 2016 závod pořádat jím založená krajská společnost s ručením omezeným. Tu zase za netransparentní považovali protikorupční odborníci. A nyní přišel výsledek.

„Audit prokázal, že nedošlo k zásadním pochybením ani k vyvádění peněz ze společnosti. V Automotodromu se nekrade,“ prohlásil v úterý Vokřál a přidal i narážku na Haška.

„Nechci dělat velká gesta a prohlášení, že zachráním Velkou cenu. Ale za tři čtvrtě roku nikdo nebyl schopný posunout 30 milionů z bodu A do bodu B,“ dodal primátor.

A okruh je za nový zvrat situace rád. Haškovi definitivně napsal, že jeho smlouvu nepodepíše.

„Jednání s městem se oproti předchozí komunikaci s krajem odehrávají velmi pružně a otevřeně. Jsme velmi rádi i za audit, který dokázal, že se ve společnosti neděje nic neprůhledného,“ konstatovala šéfka Automotodromu Ivana Ulmanová.

Ač Hašek s největší pravděpodobností přišel o možnost na Automotodrom tlačit, Velká cena ještě zdaleka vyhráno nemá. O letošním 50. ročníku se totiž promotér závodu odmítá bavit, dokud nedostane dlužných 30 milionů, které jsou měsíce po splatnosti. Automotodrom se španělským managementem promotéra bude jednat za tři týdny.

Rozkmotření i kvůli smíření

Hašek se začal proti Vokřálovi výrazněji vymezovat v posledních týdnech. A to nejenom kvůli událostem aktuálním, ale i těm starým 70 let. Brno rok 2015 vyhlásilo rokem smíření s událostmi, které přinesla 2. světová válka. U Haška ale Vokřál pochopení nenašel.

Oficiální pozvání na ceremoniál 30. května, který má mimo jiné uctít i oběti násilného vyhnání německy mluvícího obyvatelstva z Brna, odmítl. Přes Facebook.

„Násilí se dopouštěli podle mne známých pramenů spíše jednotlivci, na rozdíl od nacistického teroru, kdy například henleinovci jednali násilně proti československým občanům při jejich vyhánění a vraždění na rozkaz a ve spojení s cizí mocí, čímž se dopouštěli mimo jiné vlastizrady,“ komentoval v úterý odmítnutí Hašek.

„Pokud pan hejtman vnímá tento akt jako podporu nacistů, tak vůbec nepochopil, o co se jedná,“ reagoval Vokřál.

Napjaté vztahy obou politiků přitom mohou mít zásadní dopad na život v Brně. Jihomoravský kraj je totiž zodpovědný za takzvané zásady územního rozvoje, které pořád nejsou hotové, ač je Hašek slibuje. A na ně je zase navázaný brněnský územní plán.

Jeho předchozím vedením města narychlo připravenou aktualizaci zrušil soud. A starý plán z roku 1994 podle expertů neudržitelně blokuje rozvoj města. Rychlý postup kraje tak bude zásadní.

,