Jihomoravský hejtman Michal Hašek půjde do boje o post předsedy ČSSD

Jihomoravský hejtman Michal Hašek půjde do boje o post předsedy ČSSD - "Jsem připraven jít do souboje o křeslo předsedy. Myslím, že ať to dopadne jakkoli, tak s Bohuslavem Sobotkou budeme dobrý tandem," řekl Michal Hašek a zároveň zdůraznil, že stále zůstávají prioritou povolební vyjednávání. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hašek si vzal velké sousto. Zvládnout dvě funkce může jen superman

  • 5
Desítky schůzek. Patnáct hodin denně v práci. Stovky přečtených stránek, podpisů, rozhodnutí. Vše vynásobit dvakrát. To teď bude týden ambiciózního sociálního demokrata Michala Haška. První muž jižní Moravy se totiž rozhodl, že si nechá obě náročné funkce. Zvládne to?

Ve čtvrtek neměl čas odpovědět ani sms zprávou. "Lituji, ale mám program," napsal a nabídl MF DNES rozhovor o víkendu.

Pracovní víkendy teď budou u Michala Haška nevyhnutelně pravidlem. Podle zkušeností politiků bude pracovat nepřetržitě. A podle některých ani to nebude stačit.

Pracovní doba nonstop

"Pracoval jsem čtrnáct až šestnáct hodin denně, šest dní v týdnu," vzpomíná na osm let, která strávil hejtmanováním, Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Nejvíce času podle něj zabere jednání s kolegy na kraji, protože hejtman je spojkou mezi státní správou (ředitelem úřadu) a samosprávou (radními).

Jihomoravský hejtman Michal Hašek na mimořadné tiskové konferenci ČSSD (7.6.2010)Hejtman Michal Hašek

Dále musí být každý týden připravený na schůze rady kraje, mít přehled o krajském rozpočtu, cestovat po kraji a seznamovat se s jeho problémy. Třešnička na dortu je krizové řízení. Tedy povodně, epidemie a další pohromy.

Stohy dokumentů

"To je nevypočitatelné. Hejtman musí být 24 hodin denně v pohotovosti, protože je součástí bezpečnostního systému. Tam ho nemůže nikdo nahradit," vysvětluje Juránek a dodává, že za osm let udělal takových rozhodnutí dvaasedmdesát.

Hejtman Michal Hašek

Nejméně příjemné podle něj bylo podepisování stovek dokumentů.

"Nosili mi tenkrát dva prádelní koše. Jeden koš s věcmi k podepsání a druhý, abych měl papíry kam dávat. Někdy po zastupitelstvu to bylo třeba dva a půl tisíce podpisů," počítá Juránek, který si myslí, že práce hejtmana vyžaduje celého člověka.

Podle Ondřeje Lišky, předsedy Strany zelených, který čtyři roky pracoval ve sněmovně, poslanecká práce nezačíná a nekončí.

Čtěte v sobotní MF DNES

Co obnáší práce poslance a co k Haškovu dvojímu angažmá říká jeho stranický rival Bohuslav Sobotka čtěte v sobotní brněnské a jihomoravské příloze MF DNES.

.