Hasiči havarovali ve Znojmě cestou ke smrtelné nehodě. Všichni čtyři členové...

Hasiči havarovali ve Znojmě cestou ke smrtelné nehodě. Všichni čtyři členové týmu se zranili, pro velitele letěl vrtulník. | foto: HZS Jihomoravského kraje

Hasič zemřel měsíc po nehodě. Kolegové pro jeho rodinu vybrali 677 tisíc

  • 11
Se třemi kolegy spěchal velitel znojemských hasičů Zdeněk Cejpek ke smrtelné nehodě. Nedojeli, po cestě sami havarovali. A Cejpek po měsíci prohrál svůj boj o život. Zůstala po něm manželka a dvě dospělé děti, kterým teď bývalí kolegové manžela pošlou 677 tisíc korun, jež vybrali ve veřejné sbírce.

Ani po devíti měsících není jasné, jak a proč k tragédii došlo. Policisté stále prozkoumávají, jestli znojemští hasiči přišli o velitele právě při výkonu služby, nebo ne. Jejich verdikt je zásadní pro pozůstalé – pokud posudky potvrdí, že k úmrtí došlo v souvislosti s výkonem služby, postará se o manželku stát.

„V takovém případě dostává manželka až do doby, kdy by se manžel dožil 65 let věku, dávku ve výši jeho služebního příjmu. Pokud po zemřelém hasiči zůstanou nezletilé děti, je o ně postaráno Nadací policistů a hasičů,“ vysvětluje předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter.

Archivní fotogalerie

Na posudcích závisí i případné odškodnění pro rodinu zesnulého hasiče. Podle Oberreitera jde o naprosto výjimečný případ, kdy hasič zemřel po úrazu, který utrpěl během jízdy k zásahu.

A není ani tak důležité, kolik se sbírkou vybralo peněz.

„Dárci si při otevření peněženky uvědomují, jak je v našem povolání důležitá solidarita. Příjemci zase může pomoci vědomí, že na těžkou situaci nezůstal sám,“ míní. Odborový svaz hasičů na obdobné účely založil podpůrný fond už v roce 1993. Loni z něj putovalo 1,5 milionu korun a od jeho vzniku okolo dvanácti milionů.

Ve sboru stále schází jeden člen

Že v těchto případech nejde jen o čísla, potvrzuje i brněnská psychoterapeutka. „Pokud zemře člověk, který je pokládán za dobrého, jeho zranění i smrt vnímáme jako křivdu. A to rodina i kolegové hasiči, kteří bývají velmi soudržní. Tento pocit může být doprovázený dlouhodobým stresem, zlobením se na osud, na život jako takový. Se smrtí dobrého člověka, který pomáhal druhým, je velice obtížné se vyrovnat,“ zmiňuje Stanislava Ševčíková.

Podotkla, že situace je vyhrocená nejen pro rodinu, ale i Cejpkova kolegu, který auto řídil. Ten ještě do práce nenastoupil.

A složité je to samozřejmě také v samotném hasičském sboru. Krátce po nehodě proto docházel ke znojemským hasičům psycholog. Situace je o to těžší, že u zdejších hasičů pracuje i syn Zdeňka Cejpka.

Ve sboru stále schází jeden člen. Právě probíhá výběrové řízení, ale ředitel územního odboru Znojmo připouští, že nahradit Cejpka, člověka s třiadvacetiletou praxí, není jednoduchý úkol.

„Ve sboru určitě chybí. Byl to odborník na svém místě,“ podotkl Ján Novosad. Personální nedostatek zatím musí „lepit“. „Udržujeme minimální stavy, které určuje vyhláška. Někdy jsou nutné i přesuny ve směnách,“ dodal.

Zemřelý čtyřiačtyřicetiletý muž si pozici u znojemských hasičů vybudoval od píky. Byl řadovým členem, pak pracoval jako strojník a postupně se dostal na místo velitele družstva. „Se všemi vycházel. Vždycky ho bylo slyšet už z dálky, protože mluvil hodně nahlas a hlasitě se smál,“ vzpomněl už dříve velitel znojemské stanice Petr Procházka.

Co nehodu způsobilo, není jasné

Tragická havárie se stala v dubnu loňského roku v centru Znojma. Vůz dostal smyk, převalil se přes střechu a narazil do sloupu. Kolem náhodou procházeli dva hasiči v civilu, kteří okamžitě začali svým kolegům zaklíněným v kabině pomáhat (psali jsme o tom zde).

Těžce zraněného Cejpka přepravil vrtulník do Brna, kde v nemocnici podstoupil několik operací. Když se vrátil domů, postihla ho plicní embolie, kterou nepřežil. Zraněni byli i další dva hasiči, ti jsou ale již zpět v práci (více čtěte zde).

Co vlastně nehodu způsobilo, zatím není jasné. „Případ stále prověřujeme a předpokládáme, že to bude trvat ještě řádově měsíce. Čekáme totiž na zpracování rozsáhlých znaleckých posudků,“ potvrdila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Krajské ředitelství hasičů má zatím v rukou posudek z oboru internisty. „Z důvodu stále probíhajícího vyšetřování ale nechceme závěry zveřejnit,“ sdělil náměstek krajského ředitele Radek Chromý.