Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Šula

Hasiči varují před pyrotechnikou, v Hatích se nejspíš našla výbušnina

  • 1
Téměř ke dvojnásobku požárů v porovnání s průměrnými dny museli hasiči vyjíždět během posledního Silvestra a na Nový rok. Zlikvidovali jich celkem 181, ještě o rok dříve jich hasili 245. Před letošními oslavami proto vyzývají k obezřetnosti při manipulaci s pyrotechnikou a při jejím nákupu.
Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) mají zase závažné podezření, že na tržnici v Hatích našli výbušninu.
 
Varovný příklad z loňského roku připomněl mluvčí hasičů Petr Kopáček. "V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku krátce po půlnoci na Nový rok začala kvůli neopatrně odpálené zábavní pyrotechnice hořet střecha vinného sklepa. Oheň jsme sice uhasili, ale způsobil škodu za šest set tisíc korun," upozornil.
 
Vážné chyby se někdy dopustí i prodejci ohňostrojů a rachejtlí. Koncem roku 2006 způsobil jeden z nich požár znojemského nákupního centra. Škody se tenkrát vyšplhaly přes sto milionů korun.
 

Na tržnici musel pyrotechnik

 
Hasiči proto radí, jak správně s pyrotechnikou nakládat. "Nakupujte pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu. Musí mít český návod a certifikační značku Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva," vysvětlil Kopáček.
 
O porušování pravidel svědčí zjištění inspektorů ČOI. V tržnici v Hatích na Znojemsku objevili nebezpečné zboží. "Byly to tři velké krabice, u nichž máme důvodné podezření, že obsahují pyrotechniku čtvrté třídy, a to už jsou výbušné výrobky," řekla MF DNES ředitelka krajského inspektorátu ČOI Jarmila Vašulková. Kontroloři na místo přivolali pyrotechnika z Brna.
 
Stánkaři totiž smí prodávat pouze pyrotechniku prvního řádu. Do té spadají třeba prskavky nebo bouchací kuličky. Vyšší kategorie je možné prodávat jen v kamenných obchodech. Závažnost prohřešku ilustrují další podmínky prodeje. Pyrotechniku třetí třídy smí koupit jen osoby s průkazem odpalovače ohňostrojů, čtvrtou třídu lze prodávat jen ve zvláštním režimu a pouze se schválením Českého báňského úřadu.
 

Ani v teple, ani ve vlhku

 
Důležité je také vybrat bezpečné místo, kde petardy uskladnit. "Rozhodně není vhodné pyrotechniku přechovávat v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček. Pozor také na to, aby nenavlhla," varuje mluvčí. Zcela nevhodné je podle něj také odpalování pod vlivem alkoholu nebo drog. Oslavy by se vždy měly odehrávat venku a v bezpečné vzdálenosti od domů.
 
"Spotřebitelé by neměli posílat na nákup pyrotechniky děti ani by je neměli nechat odpalovat pyrotechnické předměty bez dozoru. Také je třeba být ohleduplný vůči jiným lidem i zvířatům," připojil další informace mluvčí České obchodní inspekce Marek Ženkl.