BRNO LEDEN 1990. Porevoluční rektor Masarykovy univerzity Milan Jelínek a...

BRNO LEDEN 1990. Porevoluční rektor Masarykovy univerzity Milan Jelínek a Václav Havel v Mahenově divadle na setkání Brňanů s nově zvoleným prezidentem. | foto: Archiv MF DNES

Havlovy hry se v Brně hrály už před převratem, spojoval disidenty s Prahou

Brněnskému disentu i divadelníkům, literátům, stejně jako věřícím byl Václav Havel nejbližším člověkem. Před listopadem 1989 propojoval moravské chartisty s českými nejen na Hrádečku. Jeho díla hrálo Divadlo Husa na provázku dokonce už před převratem.

Také literáti a umělci z Brna, kterým režim nedovolil za normalizace veřejně tvořit, se každý rok scházeli u Václava Havla na Hrádečku při pravidelných setkáních spisovatelů.

Festival Divadelní svět v Brně, hra Václava Havla Prase na hradě Špilberk - Dramatik a bývalý ministr kulturu Milan Uhde

Historik Jaroslav Mezník při přebírání Zlaté medaile Masarykovy univerzity

Zdeněk Rotrekl s Václavem Havlem na "plavbě disidentů" na parníku Visla, květen 1988

Jezdili za ním nejen brněnští "umlčení" tvůrci Milan Uhde či Jan Trefulka nebo básník Zdeněk Rotrekl, ale i mnozí další z brněnských disidentů a za bývalého režimu zakázaných autorů, většinou též signatářů Charty 77.

Slzy pro Havla

Setkávali se s ním Jaroslav i Jan Šabatové, historik Jaroslav Mezník, první polistopadový rektor Masarykovy univerzity Milan Jelínek, Státní bezpečností zvláště tvrdě pronásledovaný mladý brněnský disident Petr Pospíchal a další.

Iniciační vliv Václava Havla

O Havlově vlivu na svůj život - díky jeho textům, ale i samotné osobnosti - hovoří i další brněnští signatáři Charty 77, třeba tehdy velmi mladý disident a básník Milan Ohnisko. Nebo po podpisu Charty 77 v dělnické pozici pracující biolog Petr Zeman. "Byl inspirativní osobností a jeho texty měly pro mne iniciační charakter," prohlašují oba.

Milan Ohnisko zvláště zdůrazňuje, že Havlův text, v němž reflektoval desetiletí Charty 77, ho přivedl k tomu, že prakticky okamžitě po jeho přečtení Chartu sám podepsal.

Tvorba Václava Havla za minulého režimu v naší zemi oficiálně neexistovala. V Brně se však zázračně prosadila, i když samozřejmě s takzvaným "pokrývačem", tedy bez uvedení jména skutečného autora, kterého před oficiálními orgány svým jménem zaštítil jiný umělec.

Václav Havel a Brno

HRÁDEČEK 1984. Václav Havel, brněnský básník a signatář Charty 77 Milan Ohnisko...
HRÁDEČEK 1984. Marie Adámková, brněnský básník a signatář Charty 77 Milan
BRNO LEDEN 1990. Václav Havel, hudebník Ladislav Kantor a divadelník Petr
BRNO LEDEN 1990. Porevoluční rektor Masarykovy univerzity Milan Jelínek a...

Divadlo na provázku spolu s HaDivadlem uvedly tedy už v roce 1988 ve scénickém časopisu Rozrazil jeho meditaci o pěti dějstvích Zítra to spustíme, kterou psal přímo pro tento projekt.

Podařilo se ji uvést už 28. října 1988. Děj totiž líčí noc z 27. na 28. října 1918, během které pozdější ministr financí Alois Rašín připravoval vyhlášení samostatnosti a založení Československé republiky.

"Součástí této adaptace je i jeho sen, který předpověděl mnoho z budoucích událostí. Podobnost s listopadem roku 1989 byla v roce 1988 náhodná, či osudová," poznamenala k pozdějšímu televiznímu uvedení mluvčí brněnské televize Hana Orošová.

Za Brno až do konce

A za kmenového autora si pak Václava Havla vzalo i porevoluční Divadlo Husa na provázku, které inscenovalo hru složenou z jeho textů Cirkus Havel nebo okrajovou Havlovu hru Prase. Vůbec prvně právě v Brně sám Havel přečetl svou hru Odcházení.

A naposledy podpořil brněnské divadelníky také před pár týdny podpisem petice, když hrozilo, že brněnský magistrát zruší na sedm měsíců brněnský balet a operu.