Výherní automaty nemají co dělat poblíž škol. Stále tam ale jsou. (Ilustrační snímek)

Výherní automaty nemají co dělat poblíž škol. Stále tam ale jsou. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Ministerstvo nic neudělalo. Nelegální herny v Brně dál prosperují

  • 4
Podle zákona o loteriích nemají herny vedle škol, nemocnic či kostelů co dělat. Ovšem jen v Brně jsou výherních automatů v těchto lokalitách stovky. Ministerstvo financí v létě starostům naslibovalo, že tyto automaty zruší. Dosud se tím však nezačalo zabývat a herny fungují dál.

"Je to jednoznačně záměrná nečinnost ministerstva financí," myslí si Matěj Hollan z brněnského občanského sdružení Brnění, které je dlouholetým bojovníkem proti hazardu. Hollan zvažuje, že na to upozorní. "Poradíme se s právníky, co se s tím dá dál dělat," řekl.

Brnění si na ministerstvu financí vyžádalo informace o správních řízeních vedených proti hernám v Brně. Teď přišla odpověď: "Žádné ze správních řízení není k dnešnímu dni ukončeno," vzkázal ředitel odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Jan Řehola.

Podle Hollana je to jasné selhání ministerstva. Loni v létě totiž zahájilo řízení o zrušení prvních 48 heren, které se nacházejí v blízkosti veřejných budov v Brně. A kterým paradoxně dalo to samé ministerstvo k provozování automatů licence. Do dnešního dne nebylo žádné ze správních řízení ukončeno navzdory faktu, že řízení může trvat maximálně třicet dnů.

Stále tak není výjimečné narazit na hernu hned vedle mateřské či základní školy, kostela nebo nemocnice. "U nás jsou hlavně sociálně znevýhodnění žáci. Ti samozřejmě vnímají, že jsou v okolí herny, a rozhodně si myslím, že to na ně působí negativně. Děti okolo heren chodí a podprahově to na ně může působit," uvedl ředitel základní a mateřské školy v Křenové ulici Vladimír Tulka. Právě z této ulice by herny měly zmizet jako první.

Boj proti hazardu nevzdávají ani další jihomoravská města

V létě loňského roku se zdálo, že ministerstvo financí vezme iniciativu do svých rukou. Po nátlaku ombudsmana a dalších občanských sdružení bojujících proti hazardu zahájilo s hernami poblíž škol správní řízení. "Pokud by ministerstvo tyto nezákonné herny zrušilo, byl by to jasný precedent. Brno by tak mohlo podat ještě o tisíc takových žádostí víc," dodal Hollan.

Starosta Židlochovic Vlastimil Hejma podal před půl rokem ústavní stížnost na konání ministerstva financí. I přesto, že Židlochovice ve své vyhlášce žádné výherní automaty nepovolují, hráči tu prolévají peníze dál. Na videoloterijních terminálech, jež nepovoluje obec, ale ministerstvo financí.

"Když jsme se podívali na trestnou činnost v Židlochovicích, zjistili jsme, že nám v letech 2010 a 2011 stoupla kriminalita o 330 procent. Začali jsme tedy hledat příčinu. V tomto období se ve městě zdvojnásobil počet automatů. Trestná činnost byla navíc koncentrovaná hlavně kolem heren," uvedl Hejma. K ústavní stížnosti by se měl Ústavní soud vyjádřit v létě letošního roku.

Města jsou ohledně heren nejednotná

Židlochovice ovšem nejsou se svou stížností první, předběhly je Klatovy. "Pokud Ústavní soud rozhodne ve prospěch Klatov, dá se očekávat, že se rozhodnutí stane závazné i pro ostatní stížnosti," upozornil Hollan. To by znamenalo konec hazardu v Židlochovicích. Všechna ostatní města by tak mohla svou stížnost také podat a zbavit se hazardu.

Přístup jihomoravských měst k vyhláškám omezujícím herny je však nejednotný. Úplný zákaz hracích automatů vyhlásila například Břeclav či Tišnov a chystá ho i Blansko a Vyškov. Rovněž některé městské části Brna jako Královo Pole, Nový Lískovec, Žabovřesky či Brno-střed výherní automaty zcela zakazují. Na videoloterijní terminály jsou sice vyhlášky krátké, alespoň klasické výherní automaty však zmizely.

Opačná situace je ve Znojmě, Hodoníně, Slavkově u Brna, Ivančicích či Moravském Krumlově. Tato města totiž žádné vyhlášky nevydala. Vysvětlují to tím, že jim tak do rozpočtu ročně přibývají peníze potřebné například na opravu škol a hřišť či provoz městských kamerových systémů.

"Znojmo loni z hazardu do rozpočtu získalo přes 30 milionů korun, které využilo na podporu sportu, kultury, vzdělání," uvedla mluvčí města Zuzana Pastiňáková.

"Jenže lidé ve městě do automatů naházejí dvacetkrát tolik," oponuje Hollan.