Úřad se nesnaží zvýšit množství loterijních provozoven, ale zabránit diskriminaci při regulaci, vysvětluje Petr Rafaj, předseda antimonopolního úřadu. Ilustrační snímek

Úřad se nesnaží zvýšit množství loterijních provozoven, ale zabránit diskriminaci při regulaci, vysvětluje Petr Rafaj, předseda antimonopolního úřadu. Ilustrační snímek | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Brno má problém. Podle úřadu nemůže zakazovat hazard jen někde

  • 8
Brněnské zastupitele čeká po bezmála devíti měsících další kolo diskuse o hazardu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal doporučení obcím, kde konstatuje, že pokud se politici rozhodnou vyhláškou omezit provoz loterií na území obce, znamená to diskriminaci a omezení volné soutěže na trhu.

„Úřad vyzývá obce, aby nejpozději k 1. lednu 2015 zveřejnily všechna kritéria, na základě kterých se regulace na jejich území uplatňuje,“ uvedl Petr Rafaj, předseda antimonopolního úřadu.

Úřadu přitom nevadí, když obce povolí, nebo zakážou hazard úplně. Pouze pokud jej zakážou jen v některých ulicích, tak jak je tomu i v Brně. „V takovém případě hrozí, že ti, kteří budou moci na daném trhu i nadále působit, budou zvýhodněni oproti těm, kteří budou nuceni skončit,“ píše ÚOHS.

Radnice několika brněnských městských částí zvolily právě takový způsob omezení. Ve vyhlášce stanovily konkrétní ulice, kde zakázaly provoz heren. Týká se to Řečkovic, Černovic, Brna-jihu, Chrlic, Tuřan a Brna-středu.

Starostové zatím netuší, jak s doporučením úřadu ze začátku září naloží. „Zatím o tom nic nevím, takže bych se k tomu nerada vyjadřovala,“ řekla starostka Chrlic Ivana Telecká (Pro rozvoj Chrlic).

Není to závazné, je to spíš obecný návod, vysvětluje úřad

Téma ale chce na posledním zasedání zastupitelstva v tomto volebním období otevřít opoziční Strana zelených.

„Bude třeba reagovat na doporučení antimonopolního úřadu, proto budeme požadovat, aby novela vyhlášky o regulaci hazardu byla na zasedání zastupitelstva 7. října zařazena. Navíc už od jara existují návrhy čtyř městských částí na zákaz nejenom automatů, ale i kasin. Jsou to městské části Bystrc, Vinohrady, Jundrov a Nový Lískovec,“ popsal Martin Ander (SZ).

„Stanovisko není závazné, má doporučující charakter. Úřad poskytl obecný návod, jak postupovat. Konkrétní provedení spočívá na obcích, aby nalezly řešení,“ vysvětlil Rafaj.

Úřad obcím navrhuje, aby stanovily obecná pravidla, v jakých oblastech mohou být loterie provozovány, například mimo historické centrum města. „Snahou úřadu není zvýšit množství loterijních provozoven, ale zabránit diskriminaci při jejich regulaci,“ dodal Rafaj.

Definujte „vyloučenou lokalitu“

Jak se to odrazí na počtu závislých hráčů, nedokážou zatím odborníci říct. „Postoj antimonopolního úřadu chápu. Je to technikálie, již je třeba dořešit, protože potřebujeme, aby se automaty nestrkaly pod nos lidem, kteří jsou ve finanční tísni,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Podle něj by obcím pomohlo, pokud by se podařilo přesně definovat, co je to vyloučená lokalita. V těchto místech totiž přinášejí snadno dostupné herny lidem nejvíc problémů.

„Budeme muset požádat Radu vlády pro menšiny, aby přesně tento termín vymezila. Z našeho pohledu je ale podstatné hledat způsoby, jak hazardní průmysl regulovat,“ dodal Vobořil. Taková obecná definice vyloučené lokality by zároveň splňovala i požadavky antimonopolního úřadu.

Ministerstvo financí, které zajišťuje dozor nad regulací hazardu, se zatím nechystá do věci zasahovat. „Dohled nad obecně závaznými vyhláškami nespadá do působnosti Ministerstva financí. V této oblasti nebude ministerstvo vydávat žádné doporučení,“ uvedl Radek Ležatka, tiskový mluvčí ministerstva.