Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Hazardu se v Brně stále daří, za půl roku přibyly tři stovky terminálů

  • 0
Výherních automatů v Brně přibývá. Ministerstvo financí jich i přes nesouhlas brněnského magistrátu povolilo za poslední půl rok jen v centru více než tři sta. Podle občanského sdružení Brnění, které se situací zabývá, se ale město může bránit. Stačí, když se hlasitě ozve.

Město vede proti hazardu boj a stěžuje si na ministerstvo financí. Ministerstvo se ale brání. "Jedinou možností, jak problém řešit, je změna zákona. Ve sněmovně náš další návrh leží," tvrdí Radek Ležatka z ministerstva.

Současný zákon totiž rozlišuje takzvané výherní hrací přístroje, tedy jednoduché automaty, jejichž povolování má na starosti město. A videoloterijní terminály, které jsou o něco složitější a spadají pod ministerstvo.

Ty první se podařilo z centra Brna téměř vymýtit díky místní vyhlášce. Těch druhých od srpna loňského roku, kdy začal platit nový způsob posuzování a povolování hazardu, přibylo v centru tři sta čtyřicet.

Které herny nejsou podle vyhlášky

Na Cejlu nebo v Křenové ulici je zakázaných přístrojů čtrnáct, v Benešově jedenáct, ve na Štefánikově ulici dokonce sedmnáct. Jejich mapu lze najít na webu www.osbrneni.cz.

Problém je v tom, že ve víc než třech stovkách heren povolilo ministerstvo "svoje" videoloterijní terminály. Do té doby tam byly jednodušší výherní hrací přístroje, na které se vztahuje městská vyhláška. Ta zakazuje povolování automatů do sto metrů od škol, lékáren, kostelů, knihoven či nemocnic.

Z každého automatu má městská část dvacet tisíc ročně, což je poplatek, kterým provozovatelé kompenzují neblahé dopady hazardu na závislé gamblery. Škody, které s hazardem souvisí, jsou ale několikanásobně vyšší.

Když se město ozve, budou muset úředníci povolení přezkoumat

Spočítalo to občanské sdružení Brnění, které už v zimě vydalo mapu heren a trvale monitoruje, které z nich fungují v rozporu s vyhláškou. Sdružení teď poslalo podnět na magistrát: pokud se totiž Brno hlasitě ozve, ministerstvo musí vydané povolenky přezkoumat.

Rada se podnětem bude zabývat příští týden. "Do té doby bude hotový právní průzkum a začneme to řešit," potvrdil primátor Roman Onderka (ČSSD).

Občanské sdružení Brnění obvykle magistrátu šlape na kuří oka, tady se ale jejich záměry shodují. "Přiznám se, že mi jejich návrh přišel poměrně rozumný," potvrdil i náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

O co přesně jde? Podle Matěje Hollana z Brnění porušilo ministerstvo svoji vlastní metodiku povolování. Nově by se totiž ministerští úředníci měli zabývat názorem města. A pokud je videoloterijní terminál v zóně, v níž vyhláška zakazuje automaty, neměli by ho povolit.

"Každý, kdo o povolení žádá, musí předložit čestné prohlášení, že adresy, na které chce získat povolení pro automat, nejsou v rozporu se zákonem," vysvětluje Ležatka.

Jednoduše řečeno: každý, kdo chce provozovat hernu s videoloterijními terminály, musí sám sobě potvrdit, že nepodniká blízko školy, lékárny nebo nemocnice. Takové místo ale na území Brna-středu prakticky není. Vyplývá to právě z mapy Brnění.

Stačilo by jednou kliknout na mapu heren

"Nemůžeme jezdit po republice a měřit, jestli jsou herny do sto metrů," dodává Ležatka. Teprve pokud město podá podnět k přezkoumání, ministerstvo bude vzdálenost měřit. A povolení pro automat zruší.

Je to zamotaný problém, který si ale komplikují samotní úředníci. Dělají totiž jen zákonné minimum. "Jde o nedodržování zákona o loteriích ze strany ministerstva," myslí si Hollan.

Úředníkům by stačilo jedno kliknutí na mapu heren a viděli by, zda daná žádost s čestným prohlášením je v pořádku nebo ne.

Když už ale ministerstvo povolení na několik let jednou vydá, musí se někdo ozvat, aby přezkoumalo, zda ho vydalo oprávněně. Popřípadě aby ho zrušilo. A to je mnohem komplikovanější, než kliknutí nebo dotaz na magistrát nebo městskou část před vydáním povolení.

Město už před půl rokem podalo na ministerstvo financí kompetenční žalobu. Nejvyšší správní soud už k ní má shromážděné všechny podněty a během týdne nebo dvou by měl rozhodnout. Pokud dá za pravdu městu, bude si Brno moci samo regulovat nejenom výherní přístroje, ale i videoloterijní terminály.