Legendární Vladimír Mišík na tom není zdravotně nejlépe, brněnský koncert se svojí kapelou ETC však odehraje. Archivní snímek

Legendární Vladimír Mišík na tom není zdravotně nejlépe, brněnský koncert se svojí kapelou ETC však odehraje. Archivní snímek | foto: iDNES.cz

Brno ovládne underground. Peníze se nám nemusí vrátit, říká pořadatel

  • 3
Pořadatel koncertů Pavel Tesař, který „dělá“ i brněnský klub Mersey, se vrací s alternativním festivalem Henry Lee Fest. Přes rok vydělá na koncertech pro masové publikum, pak se prostě musí odměnit undergroundem.

Nekompromisní underground. Alternativní projekt. Svátek muziky, která má sdělení. Promotér Pavel Tesař pořádá druhý ročník Henry Lee Festu, při němž v hale Zbrojovky zahrají kapely, které člověk běžně neuslyší z rádia. „Pozvali jsme muzikanty, kteří hrají postpunk, trvají na protipólu komerční muziky,“ říká Tesař.

Člověk musí mít tenhle styl hudby hodně rád, když se pustí do pořádání tak menšinového festivalu. „Rozhodli jsme se, že kritériem programu nesmí být finanční stránka věci. Že musíme zkrátka pozvat kapely, které mají co říct, a nepřemýšlet tolik o tom, jak moc se nám peníze, které do toho vložíme, vrátí,“ podotýká promotér.

Henry Lee Fest 2014

koná se v sobotu 27. září od 17:00
Hlavní stage

  • Australan Mick Harvey a berlínští The Ministry Of Wolves včetně Alexandera Hackea z Einstürzende Neubauten
  • Vladimír Mišík a ETC
  • The Prostitutes
  • MCH Band s Mikolášem Chadimou
  • Velvet Underground Revival Praha

Druhá stage
My Dead Cat, Gerda Blank, Wild Tides, Boy

Afterparty
Steve Morell, Kay Buriánek, Tvzex 

Sponzoři na underground neslyší?
Sponzoři od doby, co vypukla krize, neslyší na nic. Máme sice nějaké malé granty, ale za pět tisíc od radnice toho moc nepořídíte, navíc je s tím spousta papírování. Ale pozor, nemyslím to tak, že by se člověk měl vrhnout do pořádání festivalu bez rozmyslu a nemít potom peníze třeba na zaplacení kapel. Takoví sebevrazi zase nejsme.

Odkud se vlastně myšlenka uspořádat Henry Lee Fest vzala?
Prodělali jsme před lety hodně peněz na festivalu Creamfields a bylo nutné tuhle ztrátu nějak pokrýt. Pustili jsme se do komerčních projektů, zvali jsme Hanu Zagorovou a Michala Davida. Pět let ve mně rostl vzdor proti téhle muzice. A Henry Lee Fest je prostě jen odraz mé touhy po duševním zdraví.

Která muzika vaše duševní zdraví podporuje?
V devadesátých letech jsem poslouchal hodně alternativy, pak jsem se sice pustil i do elektroniky nebo housu, ale obloukem jsem se zase vrátil do těch devadesátých let. Kritériem pro výběr kapel je vlastně jen můj vnitřní pocit. Pocit, že ty kapely vědí, o čem hrají. Říkám tomu tovární postpunk, jenž odráží beznaděj z komerční doby. Vladimír Václavek s Ivou Bittovou, které mám moc rád, jsou příliš jemní, do tovární haly se nehodí. Ale třeba takový MCH Band nebo Vladimír Mišík, to jsou mé české hvězdy.

A ty zahraniční?
Přijede Mick Harvey, to je australský muzikant, který v roce 1978 založil s Nickem Cavem kapelu The Birthday Party, pak hrál mnoho let v The Bad Seeds na bicí a na kytaru. A vystoupí i Alexander Hacke z Berlína, který s Harveym hraje ve formaci The Ministry Of Wolves.

Henry Lee, masový vrah v písni

Henry Lee Fest nepojmenovali po žádném slavném muzikantovi ani po guruovi beatníků. Henry Lee Lucas byl masový vrah.

Jenomže jeho jméno se dostalo do slavného duetu Nicka Cavea a PJ Harvey, který je součástí alba Caveovy kapely The Bad Seeds nazvaného The Murder Ballads. Vyšlo v roce 1996. Cave předělal tradicionál v píseň o lásce, ve vyznání, jež víc než o smrti vypráví o zakázaném vztahu. Psalo se o ní jako o lovesongu nabitém pocitem ztráty – Cave ostatně lásku, utrpení a smrt často a rád směšuje.

Henry Lee Lucas byl usvědčen z vraždy jedenácti lidí a odsouzen k trestu smrti, který mu byl později změněn na doživotí. On sám původně tvrdil, že zabil víc než šest set lidí, později přiznání změnil a vysvětloval, že si vymýšlel proto, aby se zlepšily podmínky jeho věznění a vyslýchání. V každém případě panuje v jeho kauze řada nejasností, i proto byl Lucasův rozsudek jako vůbec první po znovuzavedení trestu smrti v Texasu v roce 1982 překlasifikován. Lucas zemřel v roce 2001 přirozenou smrtí ve své cele, pět let po vydání Caveovy písně.

Loni jste dělali festival poprvé. Jak dopadl?
Byli jsme nadšení. Navíc Zbrojovka je úžasný prostor, tedy když se tam před koncertem pořádně uklidí.

Takže alternativa na sebe nakonec vydělala?
To ani náhodou. Nadšení jsme byli z atmosféry, z toho, že se to povedlo. Ale finančně jsme skončili ve ztrátě.

A přesto do toho letos jdete znovu?
My tu ztrátu zaplatíme z koncertů Lucie Bílé, které pořádáme.

Nemá s tím někdo z pravověrných postpunkáčů problém?
Největší problém s tím mám já! Ale jiná cesta, jak tohle dělat, asi není, pokud nechcete zkrachovat. Je to jako s knížkami - čas od času musíte vydat bestseller, aby se z jeho prodeje dala zaplatit kvalitní literatura.

Kdo na Henry Lee Fest vlastně přijde. Máničky? Rockeři?
Vytvořil jsem si kategorii, nazval jsem ji tyager. Není to teenager od přípony teen, ale tyager od přípony ty. Jako fourty, fifty, tedy čtyřicet, padesát. Přijdou spíš lidi, kteří mají rádi Nicka Cavea nebo Vladimíra Mišíka. I když na druhém pódiu vystoupí divočejší a mladší kapely, třeba My Dead Cat, bude i taneční party s podivínem Stevem Morellem z Německa.