Nevzhledné přístroje mohou zůstat v ulicích Brna

Nevzhledné přístroje mohou zůstat v ulicích Brna | foto: Martin Stolař, MAFRA

Některé herny v Brně zůstanou. Městské části se znovu rozhodnou

  • 2
Hazard z Brna jen tak nezmizí. Brněnský magistrát svolal pracovní skupinu, která připravuje novou vyhlášku o regulaci hazardu. V jejím důsledku mohou přestat mizet herny s automaty z ulic.

Letos v dubnu se bojovníci proti hazardu v Brně začali radovat. Díky rozhodnutí Ústavního soudu vešla v platnost vyhláška regulující či zcela zakazující hazard v jednotlivých městských částech. Vypadalo to, že z mnoha míst v Brně díky tomu úplně zmizí herny s automaty.

Část přístrojů už je skutečně pryč, tvrdý postoj města vůči tomuto druhu hazardu ovšem ochabuje. Magistrát se totiž chystá vyhlášku, za kterou bojoval, změnit. Jednotlivé městské části se tak znovu vyjádří, jestli na svém území herny chtějí, nebo ne.

Vadí vám, že magistrát polevuje ve svém přístupu vůči hazardu?

"Rada města s cílem získat objektivní názory na problematiku hazardu a úpravu stávající vyhlášky zřídila pracovní skupinu pro posouzení regulace provozování loterií," prohlásil primátor Roman Onderka (ČSSD).

Do diskuse byli pozváni zástupci stran z magistrátního zastupitelstva, odborníci i aktivisté. Na poslední debatě, která se konala minulou středu, se objevil i Petr Verosta z institutu pro výzkum závislostí. Kontroverzní osobnost, o níž minulý týden reportéři pořadu televize Nova Na vlastní oči uvedli, že je placena z hazardních peněz.

Právě Verosta pro Brno vypracoval analýzu, která se věnuje zdravotním, ekonomickým a sociálním dopadům regulace hazardu ve městě a která se staví proti přísnému postupu. Tato zpráva, kterou má MF DNES k dispozici, je podle Verostova vyjádření v úvodu tajná. Materiál určený brněnským zastupitelům přitom musí být přístupný i veřejnosti.

"Nechápu proč se schůzky Verosta účastnil, otevřeně se o něm ví, že ho platí hazard, takže jeho výstupy nejsou objektivní ani odborné," uvedl Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, který byl na středeční schůzku také pozván.

Pracovní skupiny se mimo jiných účastní i starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS). Právě v této městské části je hracích přístrojů nejvíce. Šťástka před necelými dvěma lety hlasoval pro totální zákaz herních přístrojů. Když však začala vyhláška platit, svoje stanovisko částečně korigoval.

"Dle mého názoru je současný stav neúnosný a hazard musí být v co nejkratší době na území města, především v městské části Brno-střed, zcela zásadně omezen a zregulován - a to nejen 'na papíře' - po vzoru jiných měst z České republiky i zahraničí, a to i s přihlédnutím k názoru odborníků," uvedl Šťástka, který tedy připouští, že by mohla být určitá forma regulovaného hazardu ve městě zachována.

Zelení budou hlasovat proti nové vyhlášce

Opačnou pozici zastává starostka Starého Lískovce Jana Drápalová (Strana zelených), která za úplný zákaz heren dlouhodobě bojuje. V pondělí nebyla k zastižení, proto za ni hovořil předseda městské organizace strany Martin Ander.

"Při budoucím hlasování o změně vyhlášky na listopadovém či prosincovém zastupitelstvu budeme jednoznačně hlasovat proti. Argument, že regulace hazardu způsobí přesun do šedé ekonomiky, je nesmysl. Vyplývá to z vyjádření policie, která si s černými hernami dokáže poradit. Považuji to spíše za zástěrku v zájmu některých lobby, které na hazardu s lidským životem vydělávají," uvedl Ander.

Podle Jindřicha Vobořila, národního protidrogového koordinátora dozorujícího i nad hazardem, odvádí debata o černých hernách pozornost od podstaty věci. "Pouhá regulace neřeší skupinu lidí, kteří mají předpoklady ke gamblingu a sklony k závislostem. Je potřeba se zaměřit i na prevenci, léčbu, jedná se o set věcí," vysvětluje Vobořil.

Další kolo jednání magistrátní pracovní skupiny je v plánu na zítřek. Tentokrát s lidmi z hazardního průmyslu. "Brno má účinnou vyhlášku, nechápu, proč by se měli zástupci hazardu schůzí vůbec účastnit. Neexistuje jiný než korupční důvod, proč vyhlášku otevírat," dodal Hollan.