Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Historie Brna na webu ohromuje

  • 2
Internetová encyklopedie dějin Brna slaví pět let. Nezvyklý webový projekt se při svém půlkulatém jubileu může pochlubit zajímavými čísly. Půldruhého milionu vstupů a 18 tisíc zpracovaných hesel jsou úctyhodné údaje.

"Jednoduché propojení tematických okruhů umožňuje plynulý přechod mezi jednotlivými záznamy. Ze stránky dané osobnosti můžete přejít třeba přímo k ulici, která je po ní pojmenována," komentuje přednosti stránky Jitka Šibíčková, která o vkládání údajů na web pečuje.

Kolik lidí dnes encyklopedii vůbec připravuje?
Autorský kolektiv tvoří přibližně čtyři desítky pracovníků několika brněnských kulturních a vzdělávacích institucí. Velkou pomocí jsou nám samotní uživatelé, díky nimž jsme zařadili nebo jen doplnili již poměrně velké množství hesel i fotografií. Někteří z nich do naší encyklopedie přispívají dlouhodobě – tak se na našich stránkách objevily například informace vztahující se k činnosti esperantského svazu, z historie šachových klubů a spolků, a nebo třebas městské hromadné dopravy.

Co u vás zájemci hledají nejvíc?
Z dlouhodobého sledování návštěvnosti vyplývá, že nejnavštěvovanějším tematickým okruhem jsou Ulice. Druhý nejvyšší počet zobrazených záznamů ze strany uživatelů sledujeme v části věnované brněnským událostem, za nimi pak následuje sekce Osobnosti.

Mají jiná města něco podobného?
Pokud je nám známo, žádné jiné město v České republice svou vlastní internetovou encyklopedii nemá. Na tento primát si ale příliš nepotrpíme.

Kolik máte hesel a které vás osobně třeba nejvíc překvapila?
Nyní encyklopedie zahrnuje přes 18 tisíc hesel a osm tisíc fotografií. Z časového i odborného hlediska jsou náročnější záznamy k brněnským stavbám. Údaje k dané budově jsou souhrnem informací z více oborů jako architektura, kunsthistorie, archivnictví nebo i archeologie.

Připravila vám tato databáze třeba nějaké záludnosti?
Těch bylo nejvíce v samotných počátcích. Před osmi lety, kdy se tato databáze začala rodit, byly technické možnosti zcela jiné. V počátcích jsme řešili zejména samotnou strukturu jednotlivých karet, tedy, jaké položky budou záznamy v jednotlivých sekcích zahrnovat. Každý tematický okruh totiž vyžaduje jinou strukturu i jiný rozsah záznamů. Je pravda, že v některých případech jsme jednotlivé položky dodatečně doplňovali. Každá taková úprava znamenala nutnost revize a doplnění údajů do již zařazených záznamů. A třeba jen v případě brněnských ulic a náměstí, kde máme přes šest tisíc záznamů, to byl časově náročný úkol.

Jak často stránky aktualizujete?
Aktualizace databáze probíhá denně už jen tím, že vždy v noci jsou generována data pro kalendárium na aktuální dny, které je k dispozici v úvodní stránce encyklopedie. Téměř každý den se v encyklopedii objeví nový záznam či fotografie.

Popíšete třeba nejkurióznější heslo?
Možná kuriózní hesla nabízí zejména sekce Události. Z těch, které máme v encyklopedii zařazeny, mě zaujala zpráva z roku 1523, kdy brněnský občan Hans Parchanter požádal představitele města o pomoc při vyhledání dvou koní, kteří mu byli ukradeni v Tišnově o jarmarku. Purkmistr a rada města dávají poškozenému list, který ho opravňuje k obstavení těch zvířat, bude-li jeho hledání úspěšné.

Ještě nějakou podobnou perličku.
V kontextu dneška může působit úsměvně i záznam z roku 1590, kdy P. Fleischmann žádá purkmistra a radu města Brna, aby mu za jeho zpravodajské služby prokázané městu byl poukázán sud letošního vína. Mnohé události příliš úsměvné nejsou, ale já věřím, že tu svou "nej" si najde každý.

Objevili jste při skládání encyklopedie nějaká dosud neznámá fakta?
Neznámých fakt a údajů jsme objevili obrovské množství. A ty "objevy" se týkají všech stávajících tematických okruhů, které naše encyklopedie nabízí. K některým z nich nás nasměrovali samotní uživatelé. S jejich pomocí jsme se dozvěděli o pomnících či pamětních deskách, o nichž jsme neměli tušení. K některým z nich jsme získali i obrazový materiál z dobových fotografií či pohlednic. Neustále nalézáme i nová fakta k již zaniklým názvům brněnských ulic a náměstí.

Čím vás uživatelé vašich stránek překvapili?
Překvapují nás neustále: znalostmi, ale i ochotou do encyklopedie přispět. Jeden pán nám dokonce zaslal téměř kompletně nafocené současné soběšické ulice. Mezi zajímavosti - z hlediska korespondence - patří také e-mailová zpráva od jednoho pisatele z Iráku, který v Brně kdysi studoval. Při hledání podrobnějších informací o ulici Heleny Malířové, kde v té době bydlel, narazil na naši encyklopedii. S jedním japonským badatelem jsme si zase dopisovali ohledně prozaika Roberta Musila.

Co jinde člověk nenajde?
Internetová encyklopedie dějin Brna nabízí dvě ojedinělé databáze. Jednak je to již několikrát zmíněná sekce Ulice, která nabízí kompletní (alespoň dosud známý) výčet všech současných i historických názvů ulic a náměstí na území Brna.

Uvažuje se, že by encyklopedie mohla mít i podobu klasické knihy?
O knižní podobě encyklopedie zatím neuvažujeme. Už v okamžiku, kdy by vyšla, nebyla by aktuální.