Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Na jižní Moravě přibylo nakažených virem HIV. Experti chtějí víc radit

  • 4
Víc lidí s virem HIV je pouze ve středních Čechách a v Praze. Přibývajícímu počtu nakažených na jižní Moravě chtějí odborníci zabránit vznikem nových poraden. V Brně začalo letos fungovat speciální centrum v Gorkého ulici.

V příštím roce chtějí experti zacílit na okresní města, již nyní mají podobné centrum v Hodoníně.

Poradny poskytují v první řadě anonymní bezplatné testování. „Vše nasvědčuje tomu, že se o HIV znovu více mluví. A je to dobře,“ podotýká Michaela Trnková ze Státního zdravotního ústavu v Brně.

S tím souhlasí i vedoucí oddělení epidemiologie brněnské hygienické stanice Radka Boháčová. „Po jisté době útlumu v současné době přibývá možností testování i informačních kampaní zaměřených na mládež a rizikové komunity,“ pochvaluje si. Větší povědomí o nebezpečné nemoci má zvýšit počet zájemců o testování.

Počet lidí nakažených HIV

Jihomoravský kraj: 192
Hl. město Praha: 1 266
Olomoucký kraj: 67
Zlínský kraj: 40
Moravskoslezský: 164
Celkem v Česku: 2 567

Případy zjištěné od 1. 10. 1985 do 1. 10. 2015.

Zdroj: Státní zdravotní ústav.

Ředitel Domu světla Jiří Pavlát, který pomáhá lidem s HIV, ale mluví o setrvávající velké stigmatizaci, kvůli níž se lidé stále bojí jít na vyšetření. „Lidé s HIV o své diagnóze nemluví, aby nemuseli čelit komplikacím ve společenském a pracovním životě,“ míní Pavlát.

Na jižní Moravě v posledních dvaceti letech evidují lékaři necelé dvě stovky pacientů s HIV. „K nárůstu došlo v roce 2008 a od té doby o žádném rostoucím ani klesajícím trendu nelze mluvit,“ říká Marek Malý, který má ve Státním zdravotním ústavu na starosti biostatistiku HIV.

„Letošní rok bude patrně druhý nejvyšší (nejvíce případů v kraji zaznamenali v roce 2009, bylo jich 24 - pozn. red.), protože dosavadní počet je jen za deset měsíců,“ dodává.

Pětina nakažených nevyhledá lékařskou pomoc

Přestože na jižní Moravě v poslední době vzroste počet nakažených každoročně alespoň o deset případů, pojišťovny hlásí jejich úbytek. Jenže ve skutečnosti se pouze léčí méně pacientů. V tuzemsku je zhruba pětina nakažených, kteří o nemoci vědí, ale nevyhledávají lékařskou pomoc. Nejčastěji onemocní muži, homosexuálové.

Rozhodně ale nejde jen o problematiku drogově závislých, gayů a prostitutek. V kraji jsou nakažení i mezi vysokoškoláky.

Nové případy HIV na jižní Moravě

2010: 13
2011: 9
2012: 10
2013: 17
2014: 16

Také se prudce zvyšují náklady na léčbu. V roce 2013 vydala jen Všeobecná zdravotní pojišťovna za nakažené HIV na jižní Moravě 20,5 milionu korun, loni to bylo o milion a dvě stě tisíc více.

Průměrné náklady na jednoho klienta tak činily přes 200 tisíc korun. Důvodem jsou stále modernější a účinnější léky, které vyjdou na více peněz.

„Pro pacienty jsou léky vždy bez doplatku a doporučujeme lékařům, aby je přednostně předepisovali,“ říká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Neléčené onemocnění HIV vede následně k rozvoji AIDS a úmrtí. Včasná léčba může život prodloužit i o více než deset let.