Hygienici na jižní Moravě evidují celkem 174 lidí nakažených virem. ilustrační snímek

Hygienici na jižní Moravě evidují celkem 174 lidí nakažených virem. ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Lidé se přestávají bát. HIV nakažených nejen na jižní Moravě přibývá

  • 8
Virus HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, už pro lidi není takovým strašákem jako dřív. Aspoň tak si odborníci vysvětlují, proč lidí, kteří se zákeřným virem nakazí, neustále přibývá. Počet nakažených lidí roste i v Jihomoravském kraji.

Za prvních deset měsíců tohoto roku se objevilo v kraji 11 nových případů, přitom dříve to za celý rok bylo maximálně deset.

Kolik je nakažených

2 330 osob bylo evidováno s HIV v říjnu v celém Česku

174 lidí postižených smrtelným virem je na jižní Moravě

Lidé podle Renaty Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje  ztrácí obavy z onemocnění. „Myslí si, že se jim nic nemůže stát, a pokud se nakazí, medicína si s tím umí poradit. Pravda je však taková, že léčba pouze oddálí příznaky, ale onemocnění nezvrátí ani nevyléčí,“ uvedla Ciupek pro ČTK.

Podle ní je nejrizikovější nechráněný sexuální styk muže s mužem. „Nákaza však postihuje v poslední době také bisexuální muže, kteří ji pak přenášejí na svoji partnerku,“ upozornila.

HIV a AIDS

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

V boji proti nárůstu počtu nakažených je důležitá hlavně prevence, a to pro všechny.

„Lidé mají pocit, že je to záležitost homosexuálů, prostitutek a drogově závislých. Tak tomu ale není. Před třemi lety například v Jihomoravském kraji vzrostl počet nakažených mezi vysokoškoláky,“ upozorňuje Tereza Musilová z brněnské pobočky organizace Rozkoš bez rizika.

Ta se spolu s podobnými společnostmi v celé republice snaží šířit osvětu o viru HIV, který se přenáší zejména nechráněným pohlavním stykem.

„Poskytujeme poradenství ohledně bezpečnějšího sexu. Muži a ženy naše služby využívají půl na půl. Hodně k nám chodí homosexuálové, mladí, kteří začínají žít s novým partnerem, nebo ti, kteří se domnívají, že měli rizikový styk,“ dodává Musilová.

Za testování se platí, tento týden je však zdarma

Pokud už se člověk virem nakazí, je důležité, aby se na to přišlo co nejdřív.

Podle Ciupek lidé bez léčby umírají do deseti let od nakažení, včasná léčba jim může život prodloužit o dalších deset i více let.

Na jižní Moravě se mohou lidé nechat otestovat na virus HIV na deseti místech (viz box). „Cena vyšetření se pohybuje od 350 do 670 korun,“ informuje Renata Staňková z Národního programu boje proti AIDS.

Vyšetření může provádět i každý praktický lékař, ten si cenu určuje sám. I když testy u doktora jsou obvykle levnější, spousta lidí využívá právě specializovaná centra.

Kde na testy HIV v kraji

Brno
Fakultní nemocnice Brno-Bohunice – transfuzní oddělení, Jihlavská ulice

Rozkoš bez rizika – pro osoby poskytující sexuální služby, Vlhká ul.

Imunologická a mikrobiologická laboratoř, Bratislavská ulice

Blanensko
Imunologická a alergologická laboratoř, Krajní ulice

Nemocnice Boskovice, ulice O. Kubína

Hodonínsko
Nemocnice TGM Hodonín, Purkyňova ulice

Nemocnice Kyjov, Strážovská ul.

Vyškovsko
Nemocnice Vyškov, Purkyňova ulice

Znojemsko
Nemocnice Znojmo, ulice MUDr. Jana Janského

Ecolab Znojmo-LKB, Dyjská ulice

„Je to hlavně proto, že svému praktickému lékaři nechtějí o takovýchto věcech vykládat. V centrech jsou anonymní. Sice je vyšetřující vidí, ale nezná jejich jméno a další věci, jako je tomu u lékaře,“ vysvětluje Musilová.

Pojišťovny pak hradí testování těhotných žen, dárců krve, tkání a orgánů.

Počet nakažených roste celorepublikově

Tento týden je však na mnoha místech možné vyšetření zdarma pro všechny. Na příští pondělí totiž připadá Světový den boje proti AIDS a v těchto dnech se koná Evropský testovací týden, v rámci něhož probíhají bezplatná testování.

V Brně budou mít tuto možnost lidé během týdne, stejnou příležitost i obyvatelé Hodonína, Břeclavi nebo Kyjova (místa naleznete v boxu).

Počet HIV pozitivních přibývá nejen v kraji, ale v celé republice. Zatímco před deseti lety bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu 736 nakažených, letos v říjnu to bylo už 2 330 lidí, u kterých se virus objevil (další podrobnosti naleznete zde).

Nově nakažených se za prvních deset letošních měsíců v republice zjistilo 208 (o vzrůstajícím počtu nakažených jsme informovali i zde).

Hygienici na jižní Moravě evidují celkem 174 lidí nakažených virem. Co se týče poměru nakažených k celkovému počtu obyvatel, je Jihomoravský kraj šestý nejhorší. Většinu ze všech HIV pozitivních tvoří muži.