Někdejší rozšířený rozhlas po drátě má v řadě malých obcí v okolí Brna svého pokračovatele v podobě obecního rozhlasu. Ilustrační snímek

Někdejší rozšířený rozhlas po drátě má v řadě malých obcí v okolí Brna svého pokračovatele v podobě obecního rozhlasu. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Hlášení z amplionu umí obce kolem Brna varovat třeba před velkou vodou

  • 2
Ani v době internetu a pokročilých komunikačních technologií nezmizelo z obcí v okolí Brna tradiční hlášení místního rozhlasu. Zprávy z obecního amplionu jsou tam pro řadu lidí stále nejdůležitějším zdrojem informací. Umí totiž obyvatele varovat například před živelnými pohromami.

Přestože si v Babicích u Rosic pořídili na přelomu tisíciletí obecního bubeníka, už více než deset let je opět informuje o všem podstatném obecní rozhlas.

"Rozhodnutí mého předchůdce oživit funkci obecního bubeníka beru spíše jako recesistický krok, kterým chtěl upozornit na problém s financemi," popsal dočasný návrat do historie starosta Babic Vladimír Blažejovský (bez politické příslušnosti).

Opětovné zavedení obecního rozhlasu umožnila před deseti lety elektrifikace v obci, při které se položily kabely a natáhlo nové vedení. "Starousedlíci jsou na hlášení zvyklí, noví obyvatelé si občas stěžují, že ruší jejich děti při spánku," řekl Blažejovský.

V obci tak spouští místní rozhlas pokud možno co nejpozději. V úředních dnech na radnici je to v půl páté odpoledne. Přesto se zprávy nedostanou ke všem obyvatelům Babic. "Potřebovali bychom připojit ještě dvě odlehlé lokality v obci. To by ale chtělo novou ústřednu," uvedl starosta.

Spíše než stížnosti na intenzitu hlášení si někdy starosta Sokolnic vyslechne připomínky k obsahu zpráv, které hlásí místní matrikářka. "Před dvěma lety u nás umřelo v krátkém čase hned několik občanů. Jeden z místních nelibě nesl, že oznamujeme, kdo další opustil svět. Dokonce vyhrožoval, že už nás nebude volit," vzpomněl si Jiří Životský (TOP 09).

Placená hlášení

Podobně se lidé někdy ptají, proč musí vůbec některé zprávy poslouchat. "Pokud si ale u nás někdo zaplatí hlášení, že přijel prodávat ponožky, musíme mu vyhovět," vysvětlil starosta, že i místní rozhlas funguje podle běžných obchodních podmínek.

Nové informace se linou ze sokolnických tlampačů zpravidla v pondělí a ve středu odpoledne. Jindy jen při důležitých událostech. Čeho se budou zprávy týkat, se lidé dozvědí podle hudební znělky. Úplné znění zpráv lze najít také na internetu.

Velké plány mají s obecním rozhlasem v tříapůltisícových Židlochovicích. Podle starosty města Vlastimila Helmy (ODS) může místní rozhlas pomoci k rychlému informování obyvatel při mimořádných událostech.

"Jednou až dvakrát ročně se u nás na řece Svratce vyhlašuje nejvyšší povodňový stupeň. K tomu je hlášení v rozhlasu nejvhodnější," přiblížil Helma.

O tom, že městský rozhlas bude v Židlochovicích fungovat i nadále, rozhodli nedávno místní lidé v anketě. Židlochovičtí chystají jeho vylepšení. Stane se totiž součástí varovného a vyrozumívacího systému ve městě. Díky tomu jej téměř zaplatí z dotace z operačního programu Životní prostředí.

Obecní rozhlas pro třetí tisíciletí poskytne nové možnosti využití. "Pokud budeme potřebovat oznámit, že v některé ulici třeba nepoteče voda, nebudeme tím muset obtěžovat celé město, ale hlášení pustíme jen v lokalitě, které se to týká," nastínil Helma.