Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Brňané se bojí o děti na přechodech, dobrovolníkům se je hlídat nechce

  • 38
Radnice Brna-sever hledá dobrovolníky na hlídání přechodů pro chodce. Přiměly ji k tomu opakované stížnosti rodičů, kteří mají strach děti přes nehlídané zebry u škol pouštět. Nápad ale nevyšel, během tří týdnů od výzvy se nepřihlásil ani jediný zájemce.

„Dceři důvěřuji, řidičům už tolik ne. Jsem klidnější, když vím, že na přechod u naší školy ráno strážníci dohlížejí,“ říká paní Hana, jejíž dcera chodí do druhé třídy základní školy v brněnském Komárově.

Rodičů, kteří nemají po ránu klid, je víc. Radnici Brna-sever si kvůli nestřeženým přechodům poslední dobou stěžují stále častěji. „Opakují se žádosti z míst, kde se vzhledem ke kapacitě městské policie na pravidelnou asistenci nedostává,“ připustil starosta městské části Martin Maleček.

Přestože městská policie nasazuje ve všední dny mezi sedmou a osmou ráno k přechodům drtivou většinu lidí, nemá šanci zabezpečit okolí všech více než stovky základních škol ve městě. V terénu navíc aktuálně asi šedesát strážníků chybí.

„Deset budoucích strážníků v těchto dnech skládá zkoušky, dalších deset čerstvě nastoupilo na tříměsíční rekvalifikační kurz. I po nástupu těchto dvaceti nám do ideálního stavu 541 strážníků bude ještě čtyřicet lidí chybět,“ vyčíslil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Městská policie přitom v poslední době nabízí i náborový příspěvek ve výši 50 tisíc korun. „Je problém sehnat lidi z důvodu extrémně nízké nezaměstnanosti, ne proto, že by je tato práce nelákala. Je pravda, že potenciální uchazeči nám odcházejí třeba k Policii ČR nebo k armádě,“ doplnil mluvčí strážníků.

Kolizí na přechodech je méně než loni

Přestože se v současnosti mnohde nedaří sehnat lidi ani na placenou práci, radnice Brna-střed od března zkouší k přechodům „naverbovat“ dobrovolníky. Během tří týdnů od uveřejnění výzvy se však nikdo neozval. „Zatím se žádný zájemce nepřihlásil,“ potvrdil ve čtvrtek iDNES.cz mluvčí radnice Martin Ingr.

Radnice sice uvažuje, že by hlídače možná i symbolicky odměnila, do výzvy to ale neuvedla. „O případném ohodnocení dobrovolníků uvažujeme, představa je do 1500 korun měsíčně, které bychom mohli nabídnout. Nejde však o nabídku brigády v pravém slova smyslu,“ dodal starosta Maleček.

Dobrovolníky školí sami strážníci. Proškolení se skládá z tréninku bezpečného zastavování aut na dopravním hřišti, nácviku první pomoci a seznámení se s právními předpisy. Do terénu může zájemce po dvou týdnech.

Takto vyškolení jednotlivci fungují již delší dobu třeba v Tuřanech či v Líšni. K nebezpečnému přechodu u školy v líšeňské ulici Horníkova loni sháněl hlídače sám spolek rodičů fungující při škole. Nabízel dohodu o provedení práce a sto korun na hodinu. Brno-sever by hlídače chtělo třeba ke škole v Soběšicích.

„Ve městě garantujeme hlídku u jedenácti škol, pravidelně však dohlížíme i u mnoha dalších. Závisí to především na kapacitě, každá služebna zvládne takto pokrýt jednu až dvě školy. Asistenti mohou být užiteční tam, kde strážníci být přítomni nemohou,“ podotkl Ghanem.

Státní policie se preventivně zabývá přechody zejména v dubnu a září během speciálních kampaní. „Nemáme kapacity na hlídání přechodů u každé školy. Z naší strany to lze řešit v případě uzavírek, když je silný provoz - v takovém případě koordinujeme dopravu a dohlížíme i na chodce, nejde však o systémové opatření každý den hodinu před vyučováním,“ uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Počet střetů auta s chodcem se v Brně za období od začátku roku do 5. dubna ve srovnání se stejným obdobím minulého roku podle policejních statistik snížil. Zatímco letos se jich ve městě stalo 55, loni jich evidují o devět víc.

Většina kolizí se stane za světla během dne, na přechodech se odehrála více než polovina všech dosavadních letošních brněnských srážek s chodcem. Zhruba v třetině případů je zavinění nehody předběžně přikládáno chodci.