Dům v Brně, kde Dominik bydlel s rodiči. Celou dobu ho týrali.

Dům v Brně, kde Dominik bydlel s rodiči. Celou dobu ho týrali. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hocha týrali oba rodiče, říká sousedka. V Brně sociálka zkontroluje 250 rodin

  • 28
Otřesný případ týrání sedmiletého Dominika v Brně rozjel vlnu kontrol v dalších problémových rodinách. Spustili je pracovníci sociálního odboru Brna-střed. Facky, bití a sprostá slova se z brněnského bytu, kde bydlela rodina týraného, ozývaly téměř každý den.

Kontroly v Brně se týkají více než dvě stě padesáti problémových rodin. Důkladně je prošetří, jak se starají o děti. Na oddělení sociálně-právní ochrany dětí pracuje 13 pracovníků. "Ročně prošetřují 3 600 spisů," řekl mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Na krutou výchovu malého Dominika přitom upozorňovali sousedé, učitelé a lékaři, ale sociální pracovnice městské části Brno-střed Lea Petříčková ve věci nijak nezasáhla.

Petříčková musela o trýznění vědět od srpna 2008, kdy je poprvé ohlásila chlapcova dětská lékařka. Dítě však trpělo další dva roky. Oba manželé navíc už za týrání dětí byli jednou stíháni.

Čekají na chlapcův spis

Petříková už na úřadě nepracuje. Dala výpověď. Navíc jí hrozí trestní stíhání. A případ budou prověřovat i na radnici. "Musíme počkat, až k nám ze Židenic dorazí chlapcův spis," popsal mluvčí Burián.

Právě v Židenicích, kam se rodina přestěhovala, týrání hned po dvou týdnech odhalili a chlapce z rodiny odebrali.

"Úřednice (Lea Petříková) u nás pracovala od roku 1988. V minulosti jsme na ni dostali dvě stížnosti," popsal Burián.

Na úřednici Petříčkovou si u jejích nadřízených stěžoval například Aleš Krejčí. Se sociální pracovnicí se potkal v době, kdy se rozváděl. Od té doby usiluje o střídavou péči.

"Měl jsem pocit, že to na úřadě nikoho nezajímá, že jedou podle zajetých šablon. Tak jako v případě malého týraného chlapce. Jeho případ úřednice také pouze monitorovala," popsal Krejčí.

Peklo v na zemi, ale vše čisté

Náznaky krutého zacházení se v brněnském bytě, kde chlapec s rodiči několik let bydlel, se podle sousedů objevovaly každý den. Byly slyšet hlavně různé nadávky. "Nejvíc to bylo slyšet v létě, když měli otevřené okno. To tam sprostá slova a facky tam jen lítaly," popisuje žena, která s rodinou tyranů několik let sousedila.

Dům v Brně, kde bydleli rodiče, kteří týrali svého syna.

Žena podle svých slov podezření na trýznění nahlásila hned zpočátku, ale nic se nedělo. "Sociálka za nimi chodila, ale to se vždycky proměnili a hráli divadlo na šťastnou a spokojenou rodinu," popisuje.

Podle ní na první pohled nebylo patrné, že je v rodině něco v nepořádku. "Doma měli vždy všechno naklizeno a děti byly dobře oblečené," uvádí sousedka.

sbírka pro dominika

Číslo sbírkového transparentního účtu je 60666066/5500. Peníze je možné posílat do 11. února. Čtěte více ZDE.

I tak se prý dalo na chlapci leccos vypozorovat. "Nikdy nemluvil, ani se vám nepodíval do očí, jen měl sklopenou hlavičku. A na svůj věk byl hrozně malý," líčí žena.

Když bylo týrání odhaleno, měřil 102 centimetrů a vážil pouhých třináct a půl kilo, tedy polovinu toho, co jeho vrstevníci.

"Tehdy na něm nebylo vidět, že by byl extrémně vyhublý, ale už ve školce kradl svým spolužákům jídlo. Jeho máma si z toho dělala srandu a vysmívala se mu," vzpomíná sousedka.

Myslí si, že se na týrání podíleli oba rodiče. "Ven chodili bez něj a zavírali ho. Říkali, že je u příbuzných, pak se ale jedno z dětí prořeklo, že je zavřený doma," uvádí sousedka.

Rodina bydlela v bytě nad ní před víc než rokem. "Jednou se sbalili a v noci se odstěhovali," líčí žena.

Celá rodina se přesunula do Židenic, kde dostala novou sociální pracovnici. Díky ní se na týrání přišlo. Chlapcova stavu si totiž všimli v nové škole a okamžitě zalarmovali sociálku. A žideničtí pracovníci si malého chlapce odvedli přímo ze školy.

,