Milana Grauová ještě jako ředitelka Státního pozemkového úřadu v Hodoníně na

Milana Grauová ještě jako ředitelka Státního pozemkového úřadu v Hodoníně na poradě starostů Veselska, duben 2013 | foto: www.veseli-nad-moravou.cz

Hodonín má novou starostku. Otázkou je, zda vydrží až do voleb

  • 2
Kancelář starosty v Hodoníně získá v nejbližších dnech nového obyvatele. Už třetího za poslední tři roky. Místní zastupitelstvo minulý pátek odvolalo Igora Taptiče. Jako další zkusí starostování Milana Grauová.

"Myslím, že v České republice není mnoho měst, kde by se vedení měnilo tak často jako v Hodoníně," povzdechl si zastupitel Jiří Koliba, bývalý starosta, který na rozdíl od svých čtyř následovníků vydržel ve funkci dokonce dvě volební období.

Milana Grauová

* Poprvé se dostala do čela Hodonína na začátku roku 2010. Na tehdejšího starostu Lubora Šimečka se provalila nahrávka, na níž údajně slibuje podporu solární firmě. Vyšetřování šlo však později do ztracena.

* V podzimních volbách 2010 získala Grauová ze všech kandidátů nejvíc hlasů, krátce pracovala na městském úřadě v Kyjově a poté se vrátila do Hodonína na pozemkový úřad.

* Návrat do křesla starostky přímo spojila s vystoupením z ODS. Strana se od odvolání Igora Taptiče předem distancovala a Grauovou kritizovala za společný postoj s KSČM. Grauová v pátek uvedla, že ji k odchodu ze strany vedou dlouhodobé názorové neshody.

Milana Grauová už starostkou byla v roce 2010. Odvolání Taptiče a její jmenování v pátek doprovázela vypjatá atmosféra, emoce a osobní výpady.

"Paní Grauová je skutečný podvodník, neštítí se absolutně ničeho, nedodržuje zákony," rozčiloval se bývalý místostarosta Jaromír Hýbner ze Změny.

"Měl jsem tu smůlu, že jsem s ní byl chvíli v radě. Musím všem říct, že něco takového jsem v životě neviděl. Je to neuvěřitelný člověk, který jen lže a lže. Všechny varuju," vyznal se do záznamu Milan Třeštík za Nezávislé.

Jak se kdysi stabilní vedení města proměnilo v hašteřivou partičku, která obměňuje starostu skoro s každou novou sezonou?

Zhrublo jednání i vztahy

Rozhodujících okamžiků se sešlo víc. Po volbách v roce 2010 se dostalo do zastupitelstva osm uskupení. Ani jedno nemělo takovou podporu, aby vytvořilo pohodlnou koaliční většinu. Dodneška chybí výrazná tvář, která by byla populární u významnější části obyvatel. K tomu se částečně obměnila politická garnitura.

"Došlo k velkému zhrubnutí v jednání i ve vztazích mezi zastupiteli. Takové otevřené nepřátelství mezi jednotlivými zastupiteli, kluby a frakcemi, to nikdy v Hodoníně nebylo. To se objevilo někdy v polovině minulého volebního období," vysvětlil Jiří Koliba.

Přibližně ve stejné době si změn všimla i Milana Grauová. "Tehdy u některých jednotlivců převážily ambice. Politika se začala dělat za každou cenu agresivní a negativní. Přestalo se hledět na samotné město a na lidi," popsala.

Jiný názor přece nedělá nepřítele

Grauová starostovala několik měsíců před volbami 2010. Nahradila tehdy kvůli skandálu odvolaného Lubora Šimečka. Dalším starostou byl Jiří Mráka. Netrvalo ovšem dlouho a jeho nová koalice se rozhádala.

V únoru 2011 zastupitelstvo kvůli zamrznutí komunikace odvolalo většinu rady. V létě následně nebylo schopno fungovat ani samo zastupitelstvo. Na podzim Mráka skončil a nahradil ho Igor Taptič. Tomu se nyní stal osudný spor mezi tajemnicí Jarmilou Horskou a šéfkou stavebního úřadu Ivonou Lexovou.

Věcná diskuse je komodita, které se podle všeho Hodonínu zoufale nedostává. "Hodonín si nezaslouží nálepku města, kde se neustále odvolává starosta. O sporných bodech se musí jednat. Proboha, jiný názor přece nedělá nepřítele," podotkl zastupitel Jiří Janda z ČSSD.

"Dokud budou v Hodoníně na zastupitelstvu prováděna silová hlasování, kdy se koalice snaží prosadit za každou cenu, je to špatně," dodal.

Smíření si dala za cíl i sama Grauová. "Chce to trošku času. Věřím, že postupnou komunikací k té spolupráci dojdeme," řekla.