Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Hodonín prodává levné byty lidem, kteří nemají na hypotéky

  • 0
Byty i za pětinu ceny nabízí město Hodonín svým nájemníkům. Do osobního vlastnictví jich postupně přejde na čtyři tisíce. "Výhodná nabídka je určena především lidem, kteří se nacházejí ve složitější životní situaci a nemají na to, aby si vzali milionovou hypotéku," vysvětlila místostarostka Zuzana Domesová.

Podle ní má nízká cena ještě další důvod. Opravy a rekonstrukce bytů už půjdou na náklady nového vlastníka.

Nabídka však láká i spekulanty. "Vím už o třiceti případech, kdy noví majitelé byt obratem ruky prodali za běžnou tržní cenu," zlobí se místostarostka.

Vedení města proto nyní počítá s opatřením, které nedovolí novým vlastníkům byty nějakou dobu prodat. Někteří radní toto opatření navrhovali už před časem, ale podle Domesové se zastupitelé chtěli lidem zalíbit, a záměr tedy zamítli.

Argumentovali tím, že majitelé bytů, kteří se chtějí stěhovat do rodinných domů, potřebují z čeho zaplatit hypotéku.

Radnice se chce spekulantům bránit

"Nejsem žádný asociál, ale podle mě jsou obecní byty určené lidem, kteří na hypotéky nemají. Platí sice nájem, ale ten je dotovaný z peněz dalších daňových poplatníků. Musíme se chovat rovně ke všem," uvedla Domesová.

Protispekulační opatření chce navrhnout na dalším zasedání zastupitelů v dubnu. Město by si v něm stanovilo předkupní právo za stejnou cenu, za jakou byt nájemníkovi prodalo. Nový vlastník by také nesměl byt prodat nejméně pět let.

Tržní cena: 400 tisíc. Cena od města: 80 tisíc

Výhoda pětinové ceny se vztahuje na zájemce, kteří se stali nájemníky před rokem 2005. V případě jednopokojového bytu tak dají za převod do osobního vlastnictví osmdesát tisíc korun. Na ty, kteří si byt od města pronajali později, se už vztahuje šedesátiprocentní kupní cena z tržní hodnoty.

Za stejný byt zaplatí dvě stě čtyřicet tisíc korun. Jeho tržní hodnota se však lehce vyhoupne na čtyři sta tisíc.

"Je finanční krize, tolik peněz nemám," domáhala se přesto ještě větší výhody jedna z obyvatelek na posledním zasedání zastupitelstva. Požadovala alespoň splátky na dvacet let.

Zastupitelé však odhlasovali, že výjimky dělat nebudou. "Jak by k tomu přišli ostatní, kteří nemají obecní byt a musí si na bydlení vzít drahé hypotéky?" argumentuje Domesová.

Rovný přístup zastává i starosta Lubor Šimeček. "To už bychom byli zase v komunismu, kdybychom rozdávali komukoliv z veřejného majetku," dodal.

Město si z celkových čtyř tisíc bytů hodlá ve svém vlastnictví ponechat alespoň čtvrtinu. Měly by být určeny lidem v nouzi.,,Budou to byty na přechodnou dobu, než si lidé najdou vlastní bydlení," upřesnila místostarostka. Proto radnice investovala už deset milionů korun do zateplení a oprav domu na Národní třídě.